tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »
 
Zdarzenia

 Uwaga na tlenek węgla!

 
- Cichy zabójca, czad, łazienkowy morderca - tak często mówi się o substancji, która co roku zbiera śmiertelne żniwo w naszym kraju. Większość śmiertelnych zatruć, także samobójczych, przebiega przy jego głównym udziale. Jest wrogiem strażaków, a tak naprawdę wszystkich ludzi i większości organizmów żywych.

Straż pożarna w całym kraju w tym sezonie zimowym odnotowała dużą liczbę zaczadzeń. W naszym powiecie nie było śmiertelnego zdarzenia, ale do kilku tragicznych zdarzeń było już niedaleko. Dlaczego należy szczególnie zastosować się do wskazówek ratowników? Bo tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, lotnym produktem spalania i powstaje, gdy proces spalania przebiega w środowisku ubogim w tlen. W warunkach laboratoryjnych jest lżejszy od powietrza, jednak najczęściej pojawia się w towarzystwie ciężkiego dwutlenku węgla, a ta mieszanina gromadzi się w niskich partiach pomieszczeń. Stąd często ofiarami zatrucia są osoby zażywające kąpieli w wannie. Z powodu braku właściwości organoleptycznych (czyli poznawanych za pomocą zmysłów), potencjalne ofiary nie są w stanie dowiedzieć się o jego występowaniu. Tylko specjalne detektory mogą określić stężenie tlenku węgla w powietrzu.
Największe stężenia występują w atmosferze środowiska objętego pożarem. Podstępność tego gazu polega jednak na tym, że pojawia się tam, gdzie z powodu słabej edukacji społeczeństwa, spodziewamy się go najmniej.
Pomieszczenia, w których eksploatujemy urządzenia z przebiegającym w nich procesem spalania paliwa stałego, ciekłego czy gazowego mogą stanowić realną pułapkę. Łazienki z gazowymi podgrzewaczami wody, kotłownie, kuchnie, garaże z uruchomionymi silnikami pojazdów, salony kominkowe. Aby zrozumieć potęgę działania tlenku węgla i skutecznie chronić się przed zagrożeniem, musimy poznać jego zabójczy mechanizm.
Gdy tlenek węgla pojawia się w otaczającej nas przestrzeni, z każdym wdechem dostarczamy go do płuc. W sytuacji, gdy powietrze nie zawiera czadu, a stężenie tlenu wynosi około 21%, hemoglobina jako główny transporter tlenu w organizmie, przyłącza tlen i dostarcza do wszystkich komórek. Niestety proces zmienia się dramatycznie, jeśli w składzie mieszaniny oddechowej wystąpi tlenek węgla. Ma on bowiem 250-300 razy większe powinowactwo do hemoglobiny, co oznacza, że do komórek zamiast tlenu dociera czad. Giną w pierwszej kolejności komórki nerwowe jako najbardziej wrażliwe na brak tlenu, a w całym organizmie rozpoczyna się proces umierania, głównie w wyniku uduszenia na poziomie komórkowym.
Liczby są przerażające, ale stanowią przestrogę. Przy stężeniu tlenku węgla o wartości 0,16% pojawiają się objawy takie jak mdłości, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, a po dwóch godzinach ciągłej ekspozycji następuje zgon. Stężenie na poziomie 1,26% sprawia, że ofiara po dwóch, trzech wdechach traci przytomność, a po około dwóch minutach umiera!
Strażacy przypominają, że aby uniknąć tragedii, chronić siebie i innych przed toksycznym działaniem tlenku węgla, wystarczy naprawdę niewiele.
- Przede wszystkim eksploatujmy urządzenia, w których przebiega proces spalania, zgodnie z przeznaczeniem – mówi st. asp. Krzysztof Batorski z KP PSP w Tomaszowie. -
Dbajmy o remonty i konserwacje urządzeń, nigdy nie zasłaniajmy otworów wentylacyjnych w ścianach, suficie i drzwiach. Choć związane jest to z wydatkiem, zamawiajmy fachowców, by sprawdzili drożność przewodów wentylacyjnych, spalinowych. Ważne jest również, by zadbać o cyrkulację powietrza w pomieszczeniach przez częste przewietrzanie i zamykanie okien bez uszczelnień.
Profilaktyka nie odnosi się tylko do mieszkań.
- Nie uruchamiajmy silników pojazdów w zamkniętych garażach – dodaje K. Batorski. - Nie bagatelizujmy pojawiających się nagle objawów zatrucia i opuszczajmy jak najszybciej zagrożone pomieszczenie. Gdy rozpoznamy zatrucie, ofiarę natychmiast ewakuujmy do przewietrzonego pomieszczenia, stosujmy zasady pierwszej pomocy i wzywajmy służby ratownicze. Przy wszystkich naszych działaniach pamiętajmy jednak o jeszcze jednej bardzo ważnej sprawie: tlenek węgla jest gazem bardzo łatwopalnym.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator