tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Urzędnicy w grotach

 
Eksploatacja piaskowca z grot nagórzyckich odbywała się przy udziale wozów ciągnionych przez konia. Wóz ustawiano pod miejscem wykuwania skały. W aranżacji grot nie ma tej sceny.Fragment aranżacji trasy turystycznej w grotach. Fot. archiwum UM.


29 grudnia zakończony został odbiór prac w ramach aranżacji trasy turystycznej w grotach nagórzyckich. Zadanie realizowane jest od początku 2010 r. z udziałem środków unijnych (3,3 mln zł) pod nazwą ?Zabezpieczenie i adaptacja wyrobisk grot nagórzyckich na podziemną trasę turystyczną?. Prace zabezpieczające w samych grotach zakończyły się w czerwcu 2011 r. Przyszedł czas na wystrój grot. Początkowo wydawało się, że już we wrześniu aranżacja będzie gotowa. Planowano wydać na nią ponad 0,5 mln zł. Realia okazały się całkiem inne. Dwa kolejne przetargi ogłoszone przez Urząd Miasta zakończyły się niczym. Ostatecznie trzeci przetarg wygrało konsorcjum firm: Deko-bau oraz Zakład Instalatorstwa Elektrycznego i Pomiarów Elektrycznych ?Elmix? z Lubina. Wartość zadania okrojono do niespełna 300 tys. zł.
Myśl, że trasę turystyczną musi wesprzeć infrastruktura towarzysząca pojawiła się w urzędniczych głowach na tyle późno, że nie udało się jej nawet w tym roku rozpocząć - pisałam jesienią ubiegłego roku. - Mamy wyremontowane za ponad 4 mln zł groty, które na dziś są kompletnie nieatrakcyjne, a ich otoczenie wygląda, jak wyglądało.
Na razie wiadomo tylko tyle, że w budżecie miasta zaplanowano 830 tys. zł na realizację zaplecza na potrzeby trasy turystycznej. Rok temu była mowa o kwocie sięgającej 1 mln zł. Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik prezydent ds. komunikacji społecznej twierdzi, że miasto zamierza udostępnić trasę jak najszybciej. Jednocześnie jednak pytanie kiedy pozostawia bez odpowiedzi. Jest koncepcja, aby zanim wybudowany zostanie budynek, w którym będą pomieszczenia biurowe, kasa i sanitariaty, ustawić obok grot kontenery spełniające funkcje zastępcze.
Infrastruktura, która ma pojawić się dopiero w tym roku i to dokładnie nie wiadomo kiedy, nie jest jedynym problemem związanym z uruchomieniem grot. Tych nie ubywa, a nawet pojawiają się kolejne. Jesienią okazało się, że w grotach, choć jeszcze nie są eksploatowane turystycznie, występuje zbyt duża wilgotność powietrza. Piaskowiec to bardzo nietrwała i wrażliwa skała. By się nie kruszył, musi zachować w miarę stabilną wilgotność. Wewnątrz grot powinna ona wynosić ok. 70%. Jesienią sięgała 100%. Nadal działają wewnątrz grot dodatkowe wentylatory tłoczące powietrze z zewnątrz. Wilgotność obniżyła się, ale jest niestabilna. Nie wiadomo, co będzie dalej. Dlatego kolejnym punktem przygotowań grot do udostępnienia ich turystom jest wykonanie precyzyjnego cyfrowego pomiaru wyrobisk. Uzyskane dane posłużą jako wielkości wyjściowe do monitorowania bezpieczeństwa obiektu.
Od początku mówiło się o tym, że groty, po udostępnieniu trasy turystycznej przejdą pod zarząd Skansenu Rzeki Pilicy. Rok temu Andrzej Kobalczyk, dyrektor skansenu został powołany przez prezydenta na szefa zespołu roboczego przygotowującego koncepcję zagospodarowania grot. Gdy w wakacje dziennikarze z województwa łódzkiego odwiedzili Tomaszów, jako przyszły gospodarz obiektu oprowadzał ich po grotach, opowiadając, jak będzie w przyszłości wyglądała trasa turystyczna. Kobalczyk był też konsultantem, gdy uzgadniano z wyłonionym w ramach przetargu wykonawcą, projekt aranżacji wnętrza grot. W grudniu, gdy prace były już zakończone i należało je odebrać nikomu w Urzędzie Miasta nie przyszło nawet do głowy, żeby zaprosić Kobalczyka na ich odbiór, by stwierdził, czy wszystko jest tak, jak miało być, czy odpowiada historycznej prawdzie. Urzędnicy wiedzą to już lepiej. Ano, taki to u nas obyczaj i taka kultura.
Tuż przed świętami okazało się, że skansen, przynajmniej na razie, nie będzie mógł przejąć pieczy nad grotami. Taka sugestia napłynęła z Urzędu Marszałkowskiego. Chodzi o to, że skansen, choć jest jednostką podległą Urzędowi Miasta ma też osobowość prawną, a to sprawia, że w myśl zasad zachowania warunków zdrowej konkurencji powinien stanąć do przetargu na zarządzanie grotami. Tymczasem obiekt wyremontowany za publiczne pieniądze i przy współudziale unijnych środków powinien być pod zarządem instytucji miejskiej. Z jednej więc strony w Urzędzie Miasta doszło do reorganizacji, w efekcie której zarząd nad grotami ma przejąć Wydział Strategii i Zarządzania Projektami. Z drugiej zaś skierowano pytanie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy przyjęte rozwiązania są właściwe. Czy skończy się na tym, że urzędnicy oprowadzać będą turystów po grotach? Już można sobie wyobrazić, jaka to będzie atrakcja!
Wiceprezydent Grzegorz Zań twierdzi dziś, że dla grot byłoby najlepiej gdyby je jednak przejął we władanie skansen. - Andrzej Kobalczyk na pewno starałby się o pozyksanie kolejnych eksponatów, a domy kultury mogłyby, w ramach prowadzonych zajęć, uzupełniać aranżację grot, która jest na razie dość uboga - mówi.
Zanim oddano do użytku basen na Niebrowie w Urzędzie Miasta nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, ile będzie kosztowała jego eksploatacja. Z grotami jest podobnie. Turystyczną trasę biegnącą przez groty będzie zwiedzało się pół godziny. Bilety mają kosztować 4-6 zł. Nie ma symulacji, jakiego natężenia ruchu w jakim czasie można się spodziewać. Ile pieniędzy pochłonie utrzymanie wewnątrz grot właściwej temperatury i wilgotności, aby nie dochodziło do ich degradacji.
Miasto rozpoczęło właśnie trzeci rok barowania się z grotami, a wrażenie pozostaje takie, jakby dopiero teraz rodziła się jakakolwiek koncepcja.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (1121) z dnia 13 Stycznia 2012r.
W dziale Opinie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator