tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Trzydzieści wyjazdów dziennie

 
W tomaszowskim pogotowiu ratunkowymNowy zarząd TPTM: (od lewej) Jacek Dziubiński,
Marian Fronczkowski, Robert Jamka, Jan Woicki, Antoni Smolarek,
Urszula Trocha, Ewa Kotela, Zygmunt Dziedziński, Leszek Klama.Zespoły tomaszowskiego ratownictwa medycznego w ubiegłym roku wyjeżdżały do wezwań 9.911 razy, w tym było 2.974 wyjazdów do chorych w stanie zagrożenia życia.
Tomaszowskie pogotowie dysponuje czterema karetkami. Tylko jedna jest typu ?S?, czyli z lekarzem w załodze. Pozostałe to karetki podstawowe z ratownikami medycznymi na pokładzie. W głównej bazie przy szpitalu są dwie karetki, w tym tzw. erka.
Jak powiedziała nam kierowniczka pogotowia Ewa Pietras, zespół specjalistyczny obsługuje cały rejon Tomaszowa i ma średnio około dwieście wyjazdów miesięcznie, w tym ponad 2/3 w stanach zagrożenia życia. Karetki podstawowe uzupełniają erkę, ale w ich przypadkach więcej jest wyjazdów klasyfikowanych jako różne.
Od pięciu lat nasze pogotowie ma placówki terenowe w Rzeczycy i Ujeździe, gdzie stacjonują karetki tylko z ratownikami medycznymi. Bardzo ważna jest więc szybkość dotarcia do szpitala. Jest jeden rejon operacyjny, ale umownie z pierwszej bazy obsługiwane są tereny gmin: Rzeczyca, Inowłódz, Żelechlinek i Czerniewice, a z drugiej gminy: Ujazd, Będków, Rokiciny, Budziszewice.
Karetki z baz terenowych wyjeżdżają nieco rzadziej niż z Tomaszowa. Zespół P2 w Rzeczycy ma średnio 8 wyjazdów dziennie, a zespół P3 z Ujazdu wyjeżdża średnio siedem razy.
Przy dużym zaangażowaniu władz samorządowych powiatu w 2009 r. stare wysłużone ambulanse zostały zastąpione przez nowoczesne karetki mercedes sprinter, w pełni wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny zgodny z wymaganiami NFZ.
Pracę zespołów ratownictwa medycznego koordynują doświadczeni dyspozytorzy w tomaszowskim szpitalu. Do ich zadań należy przyjmowanie powiadomień o zdarzeniach, ustalenie priorytetów i niezwłoczne dysponowanie karetek na miejsce zdarzenia. To trudna i odpowiedzialna praca, ale czasem bardzo niewdzięczna, bo do dyspozytorów kierowane są wszystkie żale.
Ratownictwo medyczne w Łódzkiem w ubiegłym roku przeszło prawdziwą rewolucję. Województwo - zgodnie z planem działania systemu państwowego - zostało podzielone na 20 rejonów operacyjnych. Na ich obsługę ogłoszono przetargi. Łódzki oddział NFZ otrzymał 38 ofert od 21 oferentów. W większości rejonów konkursy wygrały niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. U nas szpital wygrał wyścig z prywatnymi podmiotami i ma pogotowie na pięć lat. Umowa na świadczenia ratownictwa medycznego została zawarta na okres od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2016 r.
Pogotowie ratunkowe wolno wzywać tylko w razie zagrożenia życia i zdrowia. O pomoc mamy się najpierw zwracać do lekarza pierwszego kontaktu. Jak postanowił NFZ, za nieuzasadnione wezwania trzeba będzie zwracać pieniądze. Za takie uważa się np. ściągnięcie karetki do chorego z grypą - taki pacjent mógł pójść wcześniej do swojego lekarza.
To duży problem dla systemu ratownictwa. Załogi karetek zajmują się lekkimi przypadkami, a w tym czasie może ich rzeczywiście ktoś potrzebować.
U nas w ubiegłym roku nie było nakładanych żadnych kar. Nie oznacza to jednak, że nie było niepotrzebnych wyjazdów. Rzecz w tym, że jeśli załoga wezwanej karetki udzieliła choćby niewielkiej pomocy (np. założyła opatrunek na starte kolano), to wezwanie traktuje się jak uzasadnione. A dyspozytor nie jest w stanie rozpoznać w rozmowie telefonicznej, czy wzywający nie wyolbrzymia zagrożenia lub czy po prostu nie kłamie.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (1185) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator