tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Trzy w jednym

 
RzeczycaRozdanie certyfikatów i świadectw.


To nie jest reklama środków piorąco-myjących! Tak określić można „wartość dodaną” 25 mieszkańców gminy Rzeczyca, którzy w poniedziałek odebrali dokumenty poświadczające ukończenie kursu dającego im nowe, rozszerzone kwalifikacje zawodowe. 25 osób, w tym trzy kobiety, uzyskało kwalifikacje w zakresie zawodu magazyniera, obsługi kas fiskalnych i „urządzeń mechanicznych transportu bliskiego”, czyli wózków widłowych. To zestaw niezwykle atrakcyjny na rynku pracy. Pracodawca ma „trzy w jednym” i nie musi poszukiwać trzech czy trojga pracowników.
Jak stwierdziła Celina Szczur z rawskiego ośrodka łódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, nie ma na podległym jej terenie gminy, która tak zadbałaby o swoich mieszkańców. I to nie po raz pierwszy. To kolejna akcja sprzyjająca znalezieniu swojego miejsca w typowo rolniczej gminie, która nie wszystkim da w nowoczesnym rolnictwie zatrudnienie, oparta o unijne pieniądze. W poprzedniej, gdy uczono się obsługi kas, komputerów, podstaw angielskiego uczestniczyło 50 mieszkańców gminy. - To nie jest proste - mówi koordynujący ostatnią akcję szkoleniową Antoni Socha, kierujący Gminnym Ośrodkiem Kultury, w którym odbywały się zajęcia. - Na pierwsze zebranie informacyjne przyszło 47 osób. Gdy okazało się, że trzeba wypełnić podstawowe, naprawdę, warunki, zobowiązać się do czegoś na czas trzech miesięcy, zostało 25 chętnych do udziału w przedsięwzięciu. Sukcesem moim (choć w ostatecznym rozrachunku to ich sukces) jest to, że przeprowadziłem całą grupę przez szkolenie teoretyczne, tu na miejscu, i praktyczne w Rawie. To tylko ludzie. Bardzo różni charakterem. I trzeba sporo wysiłku, by przekonać niektórych, że robią coś konkretnego dla siebie i swojej przyszłości. - mówi Antek Socha.
Kurs finansowany był z pieniędzy programu unijnego „Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia aktywności zawodowej na obszarach wiejskich”.
Celina Szczur z Zakładu Doskonalenia Zawodowego doradzała też swoim podopiecznym, by nie składali potencjalnym pracodawcom oryginałów uzyskanych dokumentów, lecz kopie. By uświadamiali kadrowcom fakt, że mają wymagane w ostatnim czasie przez pracodawców dokumenty z Urzędu Dozoru Technicznego, świadectwa o ukończeniu kursów, które od teraz będą obowiązywały.
- Jednak w Rzeczycy trudno będzie o stanowisko zawierające pełny wymiar zdobytych kwalifikacji - twierdzi absolwentka kursu Anna Zarychta z Roszkowej Woli. - Możliwe, że trzeba będzie poszukać w Tomaszowie czy Rawie, ale to dzisiaj normalna kolej rzeczy. Nasze zdobyte uprawnienia dają już możliwość wyboru wśród ofert, a to już jest coś. Jestem z pochodzenia łodzianką, i gdybym nawet musiała wrócić do miejsca urodzenia, zacznę tam z całkiem sporym potencjałem - mówi jedna z trzech pań, które ukończyły kurs kierowany raczej do mężczyzn. Wójt Marek Pałasz chwalił je za determinację i odwagę. To one ukończyły szkolenie z najlepszymi wynikami. Ale teraz pytają o kolejne, bardziej kobiece szanse. Może coś z wizażu, kosmetyki? Wójt nie mówi „nie”. Jeśli tylko pojawią się możliwości, gmina pomoże mieszkańcom!


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator