tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Trasa działa bez zmian

 

W poniedziałek, 10 maja ważyły się losy osławionej nie tylko w naszym województwie Trasy Turystycznej Bunkier w Konewce. Tego dnia spalskie nadleśnictwo otworzyło przetarg na dzierżawę 2,71 hektara terenu leśnego, na którym znajdują się monumentalne i tajemnicze budowle z czasów drugiej wojny światowej. Liczni miłośnicy regionu obawiali się, że jedna z największych atrakcji turystycznych możne zniknąć z jego mapy. Nie było bowiem pewności, że mimo specyfikacji zawartych przez nadleśnictwo w przetargu, nowy dzierżawca podejdzie do sprawy tak profesjonalnie i z takim sercem jak dotychczasowy. Często słychać było głosy, że wypromowana działalność przyciągnęła ludzi, dla których najważniejszy jest nie tylko prestiż, ale i zarobek.
Twórca trasy turystycznej Juliusz Szymański był załamany decyzją nadleśnictwa o ogłoszeniu przetargu. Wcześniej myślał, że dzierżawa zostanie przedłużona na podstawie aneksu do umowy. Tak się nie stało, a Szymański ze strachu przed utratą obiektów zaprzestał inwestycji, nie planował sezonu, a nawet nie przyjmował turystów.
W poniedziałek okazało się, że do przetargu przystąpiła tylko jedna osoba. Juliusz Szymański, który go wygrał.
- Przyszła ogromna ulga i chęć dalszego mozolnego działania - mówi Szymański. - Trasa turystyczna już jest otwarta, planujemy kolejne wystawy, po cichu już myślimy o większych imprezach. Oczywiście cały czas będziemy prowadzić inwestycje, prace porządkowe i naukowe.
Trasę Turystyczną Bunkier w Konewce przez pięć lat działalności odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. Szybko została doceniona przez stowarzyszenia i organizacje turystyczne, otrzymując certyfikat najlepszego produktu turystycznego województwa łódzkiego i wiele innych wyróżnień. Zagospodarowane schrony stały się wielką, zimową sypialnią dla tysięcy nietoperzy, również tych unikatowych. Konewka z tego powodu szybko stała się mekką chiropterologów.
Obecna dzierżawa obejmuje pięć lat. Jednak jak mówi Szymański, daje to wielkie, dodatkowe możliwości. Po siedmiu latach nieprzerwanej działalności, czyli za dwa lata, będzie mógł ubiegać się o środki unijne na podtrzymywanie i poszerzanie działalności trasy. A to dla niej z pewnością wielka szansa.
Także Szymański dzierżawi obiekt w Jeleniu, niemal bliźniaczy z tym w Konewce. Dwa lata temu przeprowadzone zostały na jego terenie prace porządkowe. Czysto nie było jednak długo, bo to miejsce upatrzyli sobie miłośnicy imprez. Jeleń pozostaje w kręgu zainteresowań Szymańskiego, który chce dążyć do tego, by i tamte obiekty w przyszłości weszły w skład trasy turystycznej.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator