tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Topola - kłopotliwa zieleń

 

Topole to drzewa bardzo popularne w naszym miejskim krajobrazie. Na świecie występuje około 100 gatunków topoli. W Polsce do rodzimych należą tylko trzy gatunki: biała (białodrzew), czarna (sokora) i osika. Są również mieszańce tych gatunków. Najbardziej widoczna ze względu na smukły kształt i wysokość jest odmiana topoli czarnej, zwana włoską.
Był czas, że przy ulicach, wokół szkół i innych obiektów sadzono właśnie ten gatunek. Szybko rosła, dając pożądaną miejską zieleń. Z latami jednak zaczęła sprawiać kłopot ze względu na kruchość konarów i gałęzi, a tym samym łamliwość. Wysokie, mocno ulistnione drzewa są bardzo podatne na działanie wiatru. Łamiące się topole lub ich części stwarzają zagrożenie dla otoczenia, w tym ludzi. W Tomaszowie mieliśmy kilkanaście lat temu wypadek śmiertelny, gdy złamany konar uderzył przechodzącą dziewczynę.
Służby miejskie, właściciele terenu, na którym rosną topole, gdy tylko zauważają potencjalne zagrożenie, szybko starają się o zezwolenie na wycięcie drzewa lub grupy drzew i w zasadzie takie zezwolenie (w Wydziale Inżyniera Miasta UM) otrzymują. W ruch idzie piła i po kłopocie. Ale i po drzewie, elemencie miejskiej zieleni, której nigdy za wiele. Dzieje się tak, bo wcześniej bardzo rzadko dba się o właściwą pielęgnację topoli. Właściwe prowadzenie, ostre przycinanie gałęzi minimalizuje zagrożenie łamliwości, gdyż przycięte drzewo stawia mniejszy opór wiatrowi i dalej cieszy oczy młodymi gałązkami odrostów, które są elastyczne.
Kilka lat temu nieżyjący już mój kolega Tadeusz W. dał mi odbitkę fotki, którą zrobił w Szwajcarii. Praktyczni Szwajcarzy wiedzą jak dbać o topole. Bezlistne drzewo (patrz zdjęcie) w okresie przedwiosennym może wygląda nieciekawie, ale kiedy obsypie się odrostami i listowiem jest piękną zieloną kolumną. W Tomaszowie takiego prowadzenia topoli nie widziałem, choć pewne próby są czynione.
Nie tak dawno po silnych wichurach mocno przycięto szpaler, około 25-letnich, dziewięciu topoli rosnących przy ul. Dzieci Polskich pomiędzy numerem 25 a 27. Skrócono ich wysokość, przycięto gałęzie. Zlecenie na ten zabieg wyszło ze starostwa (ciąg ulicy powiatowej). Obok, pomiędzy blokami, rosną cztery inne drzewa tego gatunku, które (odpukać) mogą być zagrożeniem. Wiadomo, że taka pielęgnacja topoli jest kosztowna, gdyż operacja wymaga zastosowania wysokiego wysięgnika (drzewa są wyższe od czteropiętrowego bloku), ale topole zostaną na jeszcze wiele lat i nie pójdą pod topór przy pierwszych oznakach zagrożenia.

PS Kilkanaście dni temu pijany młody osobnik obłamał kilka grubych już gałęzi niskopiennej jarzębiny, rosnącej w szpalerze tych drzew wzdłuż pasażu łączącego szkołę na Niebrowie z ul. Kwiatową. W biały dzień, na oczach przechodniów, którzy znają jego nazwisko. Nikt nie zareagował wezwaniem Straży Miejskiej czy policji. Nie jest łatwo być drzewem w Tomaszowie.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (1104) z dnia 16 Września 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator