tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

FOTOWOLTAIKA dla Firm i Osób Fizycznych.
czytaj dalej »
 
Kultura

 Tomaszowianie w natarciu

 
Krzysztof Kleszcz i Piotr Gajda już dawno znaleźli uznanie w środowisku literackim i to nie tylko w naszym regionie. Teraz dołączył do nich także nasz najmłodszy poeta, zaledwie osiemnastoletni Tomek Bąk.

Nasi poeci, o których już nie raz pisaliśmy na łamach naszej gazety, mogą się pochwalić kolejnymi sukcesami. W listopadzie Krzysztof Kleszcz został zwycięzcą XVII Turnieju Jednego Wiersza „Stachura pozostałym” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu. W grudniu natomiast otrzymał nagrodę specjalną w I Ogólnopolskim Konkursie Poezji Lirycznej im. Andrzeja Babaryki za utwór inspirowany hasłem konkursu, które było cytatem zaczerpniętym z jednego z wierszy Babaryki. Konkurs odbył się w ramach łódzkiego festiwalu Puls Literatury, a jego organizatorami był łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Muzeum Regionalne w Brzezinach.
W ramach tego samego festiwalu corocznie rozstrzygany jest jeden z najważniejszych konkursów poetyckich w kraju, a mianowicie Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jacka Bierezina. W tegorocznej, jubileuszowej (XV) edycji, jednym z poetów nominowanych do nagrody głównej był Tomasz Bąk. To już trzeci, po Kleszczu i Gajdzie, tomaszowianin, który otrzymał nominację do tego konkursu. Równolegle z konkursem głównym odbywa się też Turniej Jednego Wiersza „O czekan Jacka Bierezina”, w którym biorą udział poeci przybyli na łódzki festiwal z całego kraju. Po raz trzeci z rzędu jednym z laureatów „czekana” został Piotr Gajda, zdobywając tym razem trzecią nagrodę (w ubiegłym roku zdobył miejsce pierwsze).
Tomaszowianie zdominowali także tegoroczną edycję XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta w Toruniu, zdobywając w nim pierwszą i drugą nagrodę (odpowiednio Tomasz Bąk i Piotr Gajda). Poeci odebrali nagrody w Dworze Artusa z rąk Adama Zagajewskiego, uznawanego we współczesnym środowisku literackim za kolejnego polskiego kandydata (po Miłoszu i Szymborskiej, a obok Różewicza) do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jak duży sukces odnieśli tomaszowianie, niech świadczy fakt, że pokonali 815 autorów, którzy na konkurs nadesłali 4.500 wierszy. Tomasz Bąk i Piotr Gajda zostali zaproszeni do Torunia ponownie, gdzie 22 stycznia odbędą się ich wieczory autorskie. - Bardzo mnie cieszy przede wszystkim sukces Tomka - mówi Piotr Gajda. - Tomek ma zaledwie 18 lat, a już „przekroczył próg” bycia uznawanym. Zdobycie pierwszej nagrody w konkursie, do którego wiersze wysyła 815 autorów, wśród których znaczna część to profesjonaliści po debiucie książkowym i z sukcesami na swoim koncie, to duża rzecz! Poznaliśmy się z Tomkiem na warsztatach poetyckich, które wspólnie z Krzyśkiem Kleszczem prowadziliśmy dla młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Byłbym ostatnim człowiekiem, który śmiałby twierdzić, że poezji można nauczyć. Nie można. Dlatego Tomka też nie mogliśmy tego nauczyć, on to już po prostu umiał robić.
To jeszcze nie wszystkie sukcesy naszych poetów. W odbywającym się w Sosnowcu Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Przeciw poetom” im. Witolda Gombrowicza, którego organizatorami są Związek Zagłębiowski w Sosnowcu i Urząd Marszałkowski Piotr Gajda zdobył… pierwszą nagrodę (rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 12 grudnia). Tomaszowianie uczestniczyli także we Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek, gdzie na targach odbywających się 4 grudnia w Muzeum Architektury, książki Krzysztofa Kleszcza „ę” i Piotra Gajdy „Hostel” były prezentowane na stoisku łódzkiego wydawnictwa „Kwadratura” i kwartalnika literacko-artystycznego „Arterie”, z którym obaj poeci współpracują, mając w nim swoje stałe, autorskie rubryki. Obaj poeci wzięli też udział we wspólnym (z innymi poetami z województwa łódzkiego) wieczorze autorskim ph. Łódzka Flota Poetycka, który znalazł się w programie imprez towarzyszących WPDK.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (1014) z dnia 24 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator