tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Teraz najważniejsza dokumentacja

 
Choć nie bez problemów, w tym roku powinna ruszyć niewielka modernizacja miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej W-713. Ta informacja z pewnością ucieszy kierowców. Są koncepcje przebudowy kolejnych skrzyżowań.W tym roku ma zostać przebudowane skrzyżowanie ulic Warszawskiej, Grota-Roweckiego i Szerokiej.


Przebudowa skrzyżowania ulic Warszawskiej, Grota-Roweckiego i Szerokiej to jedyne zadanie, które w tym roku będzie zrealizowane na drogach wojewódzkich w granicach Tomaszowa.
W zeszłym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi podjął decyzję o rozpoczęciu zadania pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 713 - przejście przez Tomaszów Mazowiecki”. Inwestycja jest dalszym ciągiem modernizacji drogi z Łodzi do Opoczna, która zakończona ma być do 2015 roku i ma kosztować blisko 214 mln zł. W samym mieście zaplanowano poszerzenie pasa drogowego do 7 metrów (miejscami 8 m), budowę dwumetrowych chodników oraz zatok autobusowych z peronami i dojściami, korektę (przebudowę) istniejących skrzyżowań w zakresie pozwalającym na poprawę płynności ruchu na skrzyżowaniach i warunków widoczności, a także przebudowę istniejących i instalację nowych sygnalizacji świetlnych.
Problem w tym, że mimo ambitnych planów, inwestycja sporo się przedłuży. Początkowo w tegorocznym budżecie wojewódzkim na tę część inwestycji zaplanowano 30 mln zł. Ostatecznie jednak kwotę uszczuplono do 3 mln zł. Co to oznacza? Jak zapewniono nas w Zarządzie Dróg Wojewódzkich, z pewnością nie zastój w dalszej realizacji inwestycji.
W tym roku ma zostać wykonana dokumentacja na modernizację drogi wojewódzkiej w granicach Tomaszowa. Dokładnie na remont na ulicach (lub ich odcinkach): Ujezdzkiej, Warszawskiej, Mościckiego, Mireckiego, Białobrzeskiej, Radomskiej i Opoczyńskiej. Uwzględniono również rewitalizację mostu przez rzekę Czarną w ciągu ul. Warszawskiej. Przypomnijmy, że ciężki transport odbywa się jednak innymi ulicami - od Warszawskiej w Grota-Roweckiego, Spalską, Szczęśliwą i dalej w kierunku Opoczna.
- Mimo niewielkich środków na ten rok chcemy wykonać remont skrzyżowania ulic Warszawskiej i Szerokiej, a resztę pieniędzy i czasu poświęcimy na wykonanie dokumentacji - mówi Marcin Nowicki, kierownik zespołu ds. informacyjnych ZDW.
Oprócz tego zaplanowano również budowę ronda w Ujeździe. Jednak pieniędzy na zakończenie tej niezbędnej inwestycji drogowej potrzeba o wiele więcej. W ZDW obliczono, że samo tzw. przejście przez Tomaszów będzie kosztować około 50 mln zł. Na rondo w Ujeździe i modernizację nawierzchni od tej miejscowości do Tomaszowa około 40 mln zł. To duże pieniądze, które mają przełożyć się nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Droga W-713 jest bowiem bez wątpienia najbardziej niebezpieczną drogą wojewódzką.
Mimo że oczekiwanych w tym roku pieniędzy nie będzie, wciąż trwają uzgodnienia w sprawie przebudowy skrzyżowań na drodze wojewódzkiej. W piątek, 15 stycznia specjaliści z ZDW z Łodzi odwiedzili nasz magistrat. Przywieźli ze sobą koncepcje niektórych rozwiązań.
W chwili obecnej nie zanosi się, aby rewolucje dokonane były u zbiegu ulic Ujezdzkiej i Warszawskiej, a także Warszawskiej i Głównej. Jednak już przy ulicach Szerokiej i Grota-Roweckiego pewne nowości będą. Przede wszystkim zostanie ścięty zakręt w prawą stronę od Szerokiej. Szerokości ulic na tym skrzyżowaniu pozwolą jednak na wygospodarowanie miejsca na dwa pasy (ruchu na wprost i skrętu w prawo) po prawej stronie każdej z nich. Obliczono, że samochody ciężarowe będą miały odpowiednio dużo miejsca, aby składać się w zakręt zgodnie z ustanowionym tranzytem.
Zlikwidowany zostanie również częściowo chodnik (raczej jego rzadko używana część) koło DH Tomasz, na skrzyżowaniu ul. św. Antoniego z Mościckiego. Przed kościołem pasy ruchu w przeciwnych kierunkach mają zostać odgrodzone niewielką wysepką.
Ważną częścią inwestycji będzie rozwiązanie problemu z miejscami parkingowymi przy Urzędzie Skarbowym. Obecnie pojazdy zostawiane są po prawej stronie ulicy (w kierunku Pilicy). Zajmują blisko połowę drogi, co daje się we znaki w codziennym ruchu.
Najwięcej wstępnych opracowań powstało dla skrzyżowania Szczęśliwej i Mireckiego. Jest to aż sześć koncepcji. Można je podzielić w sumie na dwie grupy. Z niewielką wysepką po środku skrzyżowania (tzw. pinezką) i bez niej. Ale ogólnie drogowcy zakładają to samo rozwiązanie, czyli likwidację domu na rogu ulic i wykonanie na Mireckiego pasa prawoskrętu w Szczęśliwą. Miasto już dawno chciało wykupić nieruchomość i przekazać ją władzom wojewódzkim. Prawnicy mieli jednak wiele wątpliwości i ostatecznie nie doszło do transakcji. Teraz zrujnowany, opuszczony domek po wykupie przez władze wojewódzkie zostanie przekazany do dyspozycji Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Planowane jest także wykonanie dwóch pasów (skręt w prawo i w lewo) na ul. Szczęśliwej.
Duża zmiana komunikacyjna zostanie wykonana, o czym już pisaliśmy, w Białobrzegach u zbiegu ulic Opoczyńskiej i Radomskiej z ulicą Wąwalską. W tym miejscu powstanie rondo. I słusznie, bowiem to duże skrzyżowanie jest bardzo niebezpiecznie położone, a często pokonywane jest przez mieszkańców dzielnicy i dzieci z pobliskiej szkoły. Choć w tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, kierowcy, również tirów, jeżdżą znacznie szybciej.
- Przedstawiliśmy do koncepcji wiele uwag, które zostaną uwzględnione podczas procesu powstawania dokładnej dokumentacji przejścia W-713 przez miasto – mówi Grzegorz Haraśny, zastępca prezydenta Tomaszowa. – Poruszyliśmy także kilka dodatkowych spraw. Dotyczyły one m.in. rozwiązań na skrzyżowaniu św. Antoniego z ulicą Bulwary, która dopiero powstanie. Ważnym problemem było również przedłużenie Chopina i włączenie ulicy w skrzyżowanie Warszawskiej z Zawadzką. Uczulono ZDW na remont odcinka św. Antoniego przy pl. Kościuszki. – Chcemy, aby ZDW, zwłaszcza w przypadku chodników, użył materiałów identycznych, jakie my wykorzystamy podczas rewitalizacji centrum miasta, czyli kamiennej kostki – dodaje G. Haraśny. – Jesteśmy gotowi partycypować nawet w różnicy cen, bo najważniejsza jest spójność estetyczna tego miejsca. war


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator