tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Tempo inwestycji nie maleje

 
Gmina Budziszewice

Rok 2013 niesie dla gminy kolejne wyzwania. Kontynuowane są stare i rozpoczynane nowe inwestycje zapisane w tegorocznym budżecie.
Realizowana jest budowa kanalizacji na ulicy Brzezińskiej. Kolektor układany jest wzdłuż drogi woje-wódzkiej W-715, w kierunku stacji paliw. Zagospodarowany będzie również teren przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z powiatową. Plan przebudowy centrum wsi przewiduje modernizację zaniedbanego zbiornika wodnego. Teren zostanie zagospodarowany w taki sposób, by w niedalekiej przyszłości stanowić wizytówkę miejscowości. Termin zakończenia prac ustalono na 15 maja br.
Pełnej modernizacji doczeka się odzyskany kilka lat temu duży plac przy Urzędzie Gminy. Ma być utwardzony kostką, wokół staną latarnie oświetleniowe. Przy budynku przedszkola w Rękawcu powstanie strefa sportowo-rekreacyjna. Obydwa zadania mają być wykonane do końca lipca br.
W Węgrzynowicach do końca wakacji powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Obszar wokół boiska zostanie przekształcony w strefę zieleni dostępną dla mieszkańców. Inwestycja ma być przekazana do użytku pod koniec sierpnia br.
Do jesieni władze gminy planują wybudować chodniki przy niektórych drogach powiatowych oraz zmodernizować system ogrzewania budynku przedszkola w Rękawcu i w Domu Ludowym w Mierznie.
***
Czytając informację o tegorocznych zamierzeniach gospodarczych w Budziszewicach, należy pamiętać, że gmina zaliczana jest do najmniejszych w województwie łódzkim. Wśród gmin powiatu tomaszowskiego ma najmniejszy budżet (ok. 8 mln zł rocznie), a dochody mniejsze od 2 do 6 mln od gmin średniej wielkości w rejonie i ponad 20 milionów mniejsze niż mają największe gminy powiatu!
Mimo wszystko od 2008 roku dużo inwestuje z pomocą finansowego wsparcia Urzędu Marszałkowskiego i pieniędzy z Unii Europejskiej. Co roku przeznacza na inwestycje od 2,5 do 4 mln zł (30-50% budżetu!), a niewiele samorządów może pochwalić się takim wynikiem.
Ciekawy jest fakt, że przy takich wydatkach gmina Budziszewice, w stosunku do większych sąsiadów, jest bardzo mało zadłużona. W powiecie tomaszowskim zajmuje ostatnie miejsce z długiem na poziomie 9-10% aktualnego dochodu, przy dopuszczalnym poziomie do 60%.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (1187) z dnia 19 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator