tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Teatr zbliżył pokolenia

 

"Shirley-ka" i "Wizyta" to tytuły dwóch spektakli, których premiery odbyły się w czwartek, 6 czerwca w wypełnionej po brzegi publicznością sali widowiskowo-kinowej "Włókniarza". Przygotowała je międzypokoleniowa grupa teatralna działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury, którą tworzą uczestnicy zajęć w MOK oraz członkowie sekcji teatralnej Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- To nietypowa grupa i nieco eksperymentalna, bo najmłodszy uczestnik ma zaledwie 15 lat, a najstarszy ponad 70, są w niej też dorośli, którzy na co dzień zajmują się pracą zawodową. Śmiało więc można powiedzieć, że łączy trzy, a nawet cztery pokolenia - mówi Anna Nowak, instruktorka w ośrodku kultury na Browarnej, opiekująca się aktorami amatorami. - Praca przy takiej rozpiętości wiekowej nie jest łatwa, ale daje ciekawe efekty oraz doświadczenia pedagogiczne i edukacyjne.
- Wiele się nawzajem od siebie uczymy, a różnice zdań, jakie mamy na różne sprawy, prowokują do dyskusji i pozwalają nam na stworzenie czegoś wyjątkowego - dodaje Aleksandra Peterwas, uczennica I LO, jedna z przedstawicielek międzypokoleniowej grupy teatralnej.
Pierwszy ze spektakli, który w czwartkowy wieczór obejrzeli tomaszowianie, to monodram Shirley-ka, zrealizowany w oparciu o sztukę "Shirley Valentine" Willy?ego Russella. W tytułową postać, zmęczonej codziennością przykładnej żony i matki, która pewnego dnia postanawia diametralnie zmienić swoje życie, wcieliła się Elżbieta Ołubek z TUTW, laureatka wielu konkursów recytatorskich (także tych ogólnopolskich). - Pracę nad tym tekstem zaczęłam już w ubiegłym roku z myślą o udziale w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytator-skiego, gdzie - nie chwaląc się - wśród dorosłych zajęłam pierwsze miejsce w kategorii teatr jednego aktora - mówi. - Gdy dostałam tekst o Shirley Valentine, poczułam, że jest on poniekąd o mnie i doskonale potrafię się wczuć w to, co czuje bohaterka. Najpierw przygotowałam jedną część, a niedawno dołączyłam do niej jeszcze dwie sceny. Przychylne opinie publiczności i jurorów na konkursach to dla mnie duże wyróżnienie, ponieważ zabawę w teatr zaczęłam dopiero w TUTW od 2010 roku, a także potwierdzenie tego, że na szukanie i rozwijanie pasji nigdy nie jest za późno.
Po monodramie "Shirley-ka" międzypokoleniowa grupa teatralna pokazała spektakl "Wizyta" oparty na motywach tragikomedii Friedricha Du?rrenmatta zatytułowanej "Wizyta starszej pani". - Sztuka Du?rrenmatta składa się z trzech długich aktów, my przygotowaliśmy na ich podstawie dużo krótszą impresję, wybierając tylko pewne motywy - wyjaśnia A. Nowak. - Skupiliśmy się głównie na tym, by pokazać, jakie są zachowania społeczne w obliczu biedy oraz jak łatwo osobom posiadającym pieniądze manipulować ludźmi.
W przedstawieniu wystąpili dorośli: Barbara Skawińska, Kazimierz Matecki, Janina Kalinowska, Agnieszka Sych, Anna Myszewska, Magdalena Sęk oraz przedstawiciele młodszego pokolenia: Aleksandra Peterwas, Jagoda Jasnowska, Daria Borończyk, Angelika Zakaszewska, Małgorzata Stach, Kinga Kozłowska i Michał Niemczyk. Oprawę muzyczną zapewnił Hubert Gach.
Po spektaklach odbyło się spotkanie promujące projekt edukacji teatralnej pn. "Budujemy Mosty", który realizowany będzie przez Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w sierpniu br. i który również będzie miał za cel tworzenie więzi międzypokoleniowych.
Elżbieta Ołubek
w monodramie "Shirley-ka".


Spektakl "Wizyta", pod kierunkiem Anny Nowak, stworzyli wspólnie
dorośli i młodzież z międzypokoleniowej grupy teatralnej.
Na zdjęciu Barbara Skawińska (z lewej) i Ola Peterwas.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator