tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Szybkie pociągi nie dla Tomaszowa

 

W czerwcu przyszłego roku na torach naszego województwa pojawi się nowy przewoźnik - Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Dodatkowe, szybkie pociągi połączą Łódź z Kutnem, Sieradzem, Łowiczem i Koluszkami. Do Tomaszowa niestety nie dojadą.
Projekt budowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej jest realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe już od połowy 2010 r. Inwestycja przez dwa lata pozostawiała wiele niewiadomych. Dopiero w ubiegłym tygodniu zapadły decyzje, będące milowym krokiem w jej realizacji.
Przedstawiciele spółki ŁKA podpisali umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie inwestycji, która ma kosztować ponad 400 milionów złotych, z czego prawie połowę (193 mln zł) dołoży Unia Europejska. Za tę kwotę ma być kupionych 20 szynobusów (pociągów z napędem elektrycznym), które będą kursować po województwie co godzinę, a w szczycie nawet co pół godziny. Te pieniądze zostaną również wykorzystane na budowę zaplecza do obsługi taboru, które powstanie na stacji Łódź Widzew.
Nowe pociągi będą kursować na trasach z Łodzi do Koluszek, Kutna (przez Łęczycę), Sieradza (przez Pabianice, Łask i Zduńską Wolę) i Łowicza (przez Stryków i Głowno). Nowy przewoźnik wyjedzie na tory już w czerwcu przyszłego roku, na zmodernizowaną trasę z Łodzi do Łowicza. Nie będą to jeszcze nowe szynobusy (te będą gotowe dopiero w 2014 r.), tylko zmodernizowane przez Urząd Marszałkowski składy EN57. Nowe szynobusy w pierwszej kolejności pojadą do Sieradza, następnie do Kutna, Łowicza i na końcu do Koluszek. Na tych trasach zostaną również wyremontowane przystanki. Perony będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, pojawią się też nowe parkingi. Pociągi ŁKA będą stanowić uzupełnienie obecnych przewoźników na tych trasach.

Tomaszów poza siecią
Pierwotnie zakładano, że Tomaszów również zostanie włączony do ŁKA, w drugim etapie projektu do 2014 r. ŁKA miała dotrzeć do Opoczna i połączyć się tam z Centralną Magistralą Kolejową. Jednak te plany są już nieaktualne. - Na razie realizujemy pięcioletni projekt. Skupiamy się na uruchomieniu połączeń na czterech liniach. Z Łodzi do Kutna, Łowicza, Sieradza i Koluszek. Potrzebne będzie też zaplecze do utrzymania 20 nowych szynobusów. Jeśli w przyszłości finansowanie na ten projekt zostanie zwiększone, to być może ŁKA dotrze również do Tomaszowa - wyjaśnia Maciej Głowacki, prezes ŁKA.
Pieniądze na nowe połączenia może wyłożyć województwo łódzkie. - Na pewno do 2015 r. Tomaszów nie jest przewidziany w projekcie ŁKA. Później zobaczymy, jaka będzie opłacalność nowego przewoźnika na czterech planowanych w pierwszym etapie trasach. Jeśli będzie zapotrzebowanie, pomyślimy nad tym, żeby szynobusy kursowały do Tomaszowa. Być może też do Piotrkowa Tryb., który na razie również został pominięty - mówi Tomasz Włodkowski, kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
W czerwcu ubiegłego roku wiceprezydent Grzegorz Zań, w rozmowie z nami, rozważał plany połączeń kolejowych z Tomaszowa do Łodzi. - Chciałbym, żeby nasze miasto uzyskało szybkie połączenie z Łodzią do 2016 r. Jednak zrealizowanie takiego projektu wymaga wielu zabiegów i starań, zarówno w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi, jak również w zarządzie kolei. Jeśli te plany udałoby się zrealizować, to podróż z Tomaszowa do Łodzi trwałaby nie dłużej niż 40 minut - mówił wiceprezydent G. Zań.
Od tamtego czasu projekt ŁKA znacznie się opóźnił. Pierwszy etap miał być skończony w 2013 r. Dzisiaj mówi się o 2015 r. Na pewno do 2016 r. nie dojedziemy z Tomaszowa do Łodzi w 40 minut. Na szybkie połączenia ze stolicą województwa będziemy musieli czekać być może nawet kolejną dekadę. Dopóki nie znajdzie się kolejna pula pieniędzy. Władze naszego miasta już powinny zabiegać o włączenie Tomaszowa do tego projektu.

Szynobusy do Opoczna
Szynobusy, tyle że spalinowe, mogą przyjechać do naszego miasta już w grudniu, żeby obsługiwać linię Tomaszów - Opoczno. Od 1 lipca została zlikwidowana na tej trasie Kolejowa Komunikacja Autobusowa, która przez ostatnie trzy lata zastępowała pociągi pasażerskie. W wakacje brak połączeń między tymi miastami nie był tak bardzo odczuwalny. Od września młodzież dojeżdżająca do szkół ma problem. Tym bardziej że inni przewoźnicy nie uruchomili na tej trasie dodatkowych połączeń.
Jednak wygląda na to, że kłopot uczniów skończy się już na początku grudnia. Województwo łódzkie jest gotowe wyłożyć pieniądze na nowe połączenia. - Wiemy, że jest duże zapotrzebowanie na przejazdy tą trasą. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w nowym rozkładzie jazdy znalazły się szynobusy z Tomaszowa do Opoczna. Na tym niezelektryfikowanym odcinku linii kolejowej nr 25 spalinowe autobusy szynowe są jedynym rozwiązaniem. Czekamy tylko na przewoźnika, który ze swoim taborem podjąłby się tej usługi - mówi Elżbieta Zielińska z Departamentu Transportu Szynowego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Przewoźnikiem obsługującym tę trasę będą prawdopodobnie Przewozy Regionalne. - Złożyliśmy już zamówienia na pociągi. Chcielibyśmy, wraz z nowym rozkładem, uruchomić pięć par połączeń, które będą skomunikowane z pociągami do Koluszek - wyjaśnia Iwona Jędrychowska, naczelniczka działu marketingu PR w Łodzi.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (1155) z dnia 7 Września 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator