tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 "Sztuka okopowa" na wyjeździe

 
Ze skansenu do Bełchatowa

Mimo stosunkowo krótkiego okresu istnienia Skansen Rzeki Pilicy zgromadził bogate i niejednokrotnie unikatowe w skali kraju kolekcje eksponatów. Są one prezentowane nie tylko na stałych i czasowych ekspozycjach skansenu, ale coraz częściej także w innych placówkach muzealnych. Najnowszym tego przykładem jest wystawa pt. ?Sztuka okopowa?, czynna obecnie w bełchatowskim Muzeum Regionalnym. Tworzą ją w całości eksponaty użyczone przez tomaszowski skansen, a stanowiące obecnie największą kolekcję tej sztuki w Polsce
Na wystawie, urządzonej w stylowych wnętrzach odrestaurowanego dworu szlacheckiego z I połowy XVIII wieku, znalazło się prawie 550 dzieł, wykonywanych przez żołnierzy różnych armii, najczęściej w warunkach frontowych, a także w koszarach. Najstarsze w tym zbiorze okazy ?sztuki okopowej? pochodzą z końca XIX wieku. Najbardziej jednak okazałe dzieła tej samorodnej twórczości powstały w latach I wojny światowej, cechującej się długotrwałymi walkami pozycyjnymi. Sprzyjało to wytwarzaniu pamiątkowych i użytkowych przedmiotów z dostępnych w okopach części uzbrojenia i żołnierskiego wyposażenia. Taka twórczość pojawiła się m.in. na rosyjskich i niemieckich pozycjach, ciągnących się wzdłuż Pilicy po Inowłodzem od grudnia 1914 do maja 1915 roku.
Zgromadzone przez tomaszowski skansen dzieła ?sztuki okopowej? zawierają duży ładunek emocjonalny, gdyż stanowiły dla ich twórców swoistą odskocznię od grozy wojny i okazję do wypełnienia długich miesięcy i lat spędzanych w okopach. Fascynuje przy tym inwencja i sprawność warsztatowa autorów, potrafiących stworzyć ze zgoła niepozornych czerepów granatów, bagnetów, łusek i nabojów bądź zwykłych menażek i manierek jakże oryginalne i niepowtarzalne pamiątki. Wiele z tych majstersztyków odznacza się wysokim poziomem artystycznym. Nie brakuje tu również rodzimych akcentów, związanych m.in. z walkami Legionów Polskich w latach 1914-18 i podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Na skansenowej wystawie w Bełchatowie znajduje się także wiele przykładów ?sztuki okopowej? kontynuowanej w okresie międzywojennym i w latach II wojny światowej. Na ekspozycji znalazły się ponadto pamiątki służby wojskowej wykonywane po zakończeniu wojny aż do początku obecnego wieku, kiedy to wraz ze zniesieniem służby czynnej nastąpił zmierzch tej twórczości. Dzięki pomysłowej i sugestywnej aranżacji i oprawie graficznej wszystkie okresy i rodzaje ?sztuki okopowej? zostały oryginalnie i atrakcyjnie wyeksponowane, za co należą się gratulacje autorom wystawy z bełchatowskiego muzeum: Łukaszowi Politańskiemu, Krystynie Członka i Antoniemu Owczarkowi
Można się było o tym przekonać podczas uroczystego otwarcia wystawy, odbywającego się w miniony czwartek z udziałem władz Bełchatowa. Warto podkreślić, że ta ekspozycja jest kolejnym przykładem współpracy Skansenu Rzeki Pilicy z sąsiednimi muzeami na polu wystawienniczym. Użyczona przez tomaszowski skansen kolekcja ?sztuki okopowej? była już prezentowana w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i dwukrotnie w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. W salach muzeum bełchatowskiego będzie można ją oglądać do końca października tego roku.


K.A.   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (1104) z dnia 16 Września 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator