tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Szlakami pątników

 
Przez Nowe Miasto, Sadykierz, Rzeczycę, Inowłódz, Brzustów, Smardzewice, Sulejów wiedzie jeden z najstarszych w Polsce szlaków pątniczych. Pielgrzymi szli tą drogą już na początku XVIII wieku. Teraz chodzi tędy Warszawska Pielgrzymka Akademicka.

Mimo żniw, pilnych robót polowych, przemarsz pielgrzymów niezmiennie jest wydarzeniem dla mieszkańców mijanych miejscowości. W Rzeczycy, Czerniewicach i Sadykierzu pielgrzymka staje na obiad. Posiłek finansują mieszkańcy całej okolicy.
O historii pielgrzymkowych noclegów wiele wiedzą też mieszkańcy Brzustowa, trzydziesty raz udzielający wędrowcom dachu nad głową.
W tym roku Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna niemal w całości idzie przez Inowłódz. Zalega wśród drzew i krzewów inowłodzkiego rynku. Niektórych, najwytrwalszych pątników stać jeszcze na pokonanie dodatkowych kilkuset metrów na wzgórze, do św. Idziego. Inni dają wytchnienie okaleczonym często stopom, pochłaniając słynne inowłodzkie kanapki i ciasta. Jak za czasów Reymonta, inowłodzki proboszcz, ksiądz Artur Szczepanik nie żałuje przechodzącym święconej wody i błogosławieństwa. Dziękują w różnych językach, bo nie brak wśród pielgrzymów różnych nacji. Wyróżniają się tym razem węgierscy studenci, podkreślając, że Lengyel, Magyar - wiadomo, dwa bratanki!
Przez cały czas, także podczas odpoczynku, przed głównym wejściem do kościoła św. Michała, naprzeciw ołtarza, adorowany jest na zmianę, niesiony krzyż. Nie ten, co miał być, sprzed pałacu, ale przecież tym bardziej symboliczny. Poniosą go na Jasną Górę.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator