tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

Zatrudnimy serwisantów instalacji:
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Sześćdziesiąt lat w zawodzie

 
Zbigniew Zaczyński, znany w Tomaszowie mistrz fryzjerski ukończył 75 lat. W zawodzie pracuje od 61. lat. Ponad 30 lat prowadzi swój zakład w tym samym miejscu przy ulicy Barlickiego.Mistrz Zbigniew Zaczyński przy pracy.


Urodził się w Wolborzu. Mając 8 lat, przywędrował z rodzicami do Tomaszowa. Początkowo mieszkał w domu przy ulicy Miłej, później w budynku banku przy ul. Armii Czerwonej (dzisiaj Mościckiego). Kiedy dorósł, ożenił się i usamodzielnił, zamieszkał w blokach przy Małkowskich, gdzie mieszka do dzisiaj.
Praktyczną naukę zawodu fryzjerskiego rozpoczął w roku 1948 jako 14-letni chłopiec? i pozostał mu wierny do dzisiaj. Był zdolnym uczniem, szybko awansował na czeladnika, lecz kilka miesięcy później został powołany do wojska. Nawet w mundurze nie zapomniał o zawodzie. Strzygł kolegów z kompanii wychodzących na przepustki.
Po zdemobilizowaniu przez sześć lat pracował w zakładzie spółdzielczym przy ulicy Jerozolimskiej, gdzie zaliczył kolejne egzaminy zawodowe, tym razem na patent mistrzowski. Później uruchomił własną firmę na rogu Mireckiego i Zacisza, która funkcjonowała w tym miejscu przez lat dziesięć. Stamtąd przeniósł działalność na ulicę Barlickiego (przy aptece), gdzie pracuje do dzisiaj.
Wyszkolił w zawodzie trzydzieścioro chłopców i dziewcząt. Wszyscy są czeladnikami. Większość z nich pozostała wierna zawodowi. Sześciu z nich zdobyło tytuły mistrzów fryzjerskich. Kilkunastu wychowanków pana Zbigniewa prowadzi swoje zakłady m.in. w Tomaszowie, Piotrkowie, Opocznie, Rawie Mazowieckiej, Łodzi.
Zbigniew Zaczyński od dziesięciu lat jest emerytem, lecz nie przerwał pracy nawet na jeden dzień. Jego aktywność doceniły władze samorządowe i państwowe. Centralny Związek Rzemiosła nadał mu ?Honorową odznakę rzemiosła?. Ministerstwo handlu i usług wyróżniło tytułem ?Zasłużonego pracownika handlu i usług?. Posiada również odznakę ?Za zasługi dla województwa piotrkowskiego?.
- Po 50 latach pracy zawodowej mam zaledwie 960 zł emerytury. Trudno wyżyć za takie pieniądze, dlatego ciągle pracuję i dorabiam - wyjaśnia pan Zbigniew. - Praca i ciągły ruch pozwalają mi zapomnieć o dolegliwościach, które często występują w moim wieku. Na przełomie maja i czerwca zdecydowanie odchodzę w stan spoczynku. Zamierzam jednak pomagać swojej załodze, która otwiera nowy zakład. Będę do nich wpadał, kiedy tylko poproszą o pomoc.
Inwestycje planowane nad Wolbórką spowodowały, że władze miasta wypowiedziały lokal panu Zaczyńskiemu. Z końcem maja zamyka więc definitywnie swoją firmę. Młodzi fryzjerzy, których zatrudniał w swoim zakładzie, już bez swojego szefa będą nadal pracować. Przygotowują pomieszczenie wynajęte w pobliskich ?filcach?.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (982) z dnia 15 Maja 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator