tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Szansa na lepsze drogi powiatowe

 
Nakładki zapewnią trwałość

Powiat tomaszowski zarządza drogami długości blisko 400 kilometrów, w 26 km o nawierzchni gruntowej i 3,4 km wybrukowanych. Na pozostałych jest nawierzchnia bitumiczna. Na terenie miasta ma ulice łącznej długości około 52 km, a dróg zamiejskich jest około 345 km. Ciągle większość tych dróg jest w opłakanym stanie i wymaga pilnych napraw. Łatanie dziur to jednak działalność doraźna, nie dająca trwałych efektów. Oczywiście, trzeba zalać asfaltem niebezpieczne wyrwy, ale rozwiązaniem długofalowym są bitumiczne nakładki, dające nie tylko komfort jazdy, ale również wytrzymujące wiele lat.
Od reformy administracyjnej w 1998 roku drogi należące do powiatu tomaszowskiego przez kilka lat były permanentnie niedoinwestowane. Brakowało pieniędzy na poważniejsze remonty i modernizacje, o budowie nowych nawierzchni już nie wspominając. W efekcie doprowadzono do sytuacji, gdy po większości z tych dróg można było jeździć tylko slalomem. W końcu coś się zmieniło. Przed pięcioma laty władze powiatu zdecydowały o zwiększeniu wydatków na remont dróg i - co najważniejsze - uznano, że jedyną skuteczna metodą są asfaltowe nakładki na najbardziej zniszczonych odcinkach dróg. A że największe spustoszenie było na powiatowych ulicach w Tomaszowie, to zanotowaliśmy w 2004 roku wiele miłych zmian. I od tego czasu co roku nakładek przybywa.
- Podstawą takich decyzji była rzetelna analiza natężenia ruchu na poszczególnych drogach i ich ważność dla funkcjonowania całego powiatu. Po latach zaniedbań konieczne się stało choćby częściowe wyremontowanie kilkudziesięciu ulic należących do powiatu, ale aż na tyle nie udało się nam zdobyć pieniędzy - mówi Andrzej Wodziński, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Transportu Rady Powiatu w Tomaszowie Maz. - Musieliśmy zacząć od najważniejszych dróg, a później sukcesywnie w kolejnych latach naprawiać resztę.
Nowe dywaniki asfaltowe pojawiły się już na odcinkach kilkudziesięciu ulic, jak choćby na głównej miejskiej arterii alei Piłsudskiego. Nakładki sprawdziły się bardzo dobrze. Do dziś po pięciu latach nie ma poważniejszych uszkodzeń nawierzchni. Tańsze jest więc bieżące utrzymanie porządku na drogach. Jak tam jeździło się kiedyś, już praktycznie zapomnieliśmy. Nie dają jednak o sobie zapomnieć inne drogi.
Na rok bieżący też mamy niezłe wieści dla kierowców. Nakłady na remonty dróg nie maleją. Niedawno Zarząd Powiatu zatwierdził plan odnowy nawierzchni w roku bieżącym. Tegoroczne zamierzenia Zarządu Dróg Powiatowych są ciekawe. Nakładki asfaltowe pojawią się na odcinkach aż 28 dróg. W sumie asfaltem pokryte zostanie 14,5 km dróg o łącznej nawierzchni blisko 70.000 mkw.
W Tomaszowie zaplanowano siedem takich zadań. Doczekamy się w końcu remontu chyba najbardziej zniszczonych obecnie ulic w mieście - Barlickiego (200 m) i Konstytucji 3 Maja (160 m na zakręcie). Odnowione zostaną też nawierzchnie ulic: Zacisze (80 m), Główna (120 m), Niska (320 m), Dąbrowska (200 m), Szeroka (600 m) i Sucha (20 m w zatoce).
Znacznie większe nakłady pójdą w tym roku na drogi pozamiejskie. Poza Tomaszowem największym zadaniem będzie odnowienie drogi z Będkowa do Lubiatowa (1630 m). W gminie tej będzie też naprawiona droga Zacharz - Rudnik (260 m). Nakładki doczeka się najbardziej zniszczony 1,7-kilometrowy odcinek drogi Wólka Jagielczyńska - Chociw. Nowy asfalt zjawi się ponadto na odcinkach dróg: Budziszewice - Jeżów (1100 m), Sługocice - Inowłódz (850 m), Ujazd - Lubochnia (300 m + 1000 m), Kolonia Rokiciny - Stefanów - Janków - Łaznówek (1 km), Zawada - Rzeczyca (1 km) i Rzeczyca - Królowa Wola (500 m), Łazisko - Chorzęcin (500 m), Golesze - Borki (800 m), Żelechlinek - Głuchów (1 km). Na kilku innych drogach będą naprawiane krótsze odcinki od 100 do 300 m).
Nie wszyscy z tego planu są zadowoleni. Kilku wójtów zgłasza zastrzeżenia, uważając, że na ich terenach są drogi wymagające natychmiastowego remontu, a które pominięto. Także mieszkańcy, którym przychodzi jeździć po dziurawych drogach, często dzwonią do naszej redakcji z informacjami o katastrofalnym stanie nawierzchni. Co na to władze samorządowe?
- Ja też nie jestem zbytnio zadowolony z zaplanowanego zakresu robót, gdyż wiem, jak duże są potrzeby - mówi Jacek Kowalewski z Zarządu Powiatu. - Ale przysłowiowa kołdra ciągle jest za krótka. Możemy na drogi przeznaczyć tyle pieniędzy, ile mamy. Planu robót nie przygotowaliśmy za biurkiem. Robiliśmy objazdy wszystkich gmin i pytaliśmy gospodarzy, co trzeba najpilniej robić. Oni najlepiej wiedzą, co u nich jest najważniejsze, najpotrzebniejsze. A że nie dla wszystkich starczyło, to trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać. W przyszłym roku będą kolejne nakładki.
Wiele uwag do tegorocznego planu nakładek ma Komisja Bezpieczeństwa i Transportu Rady Powiatu. - Przede wszystkim złożyliśmy wniosek, by rozszerzyć zakres prac o nakładki na ulicach Berka Joselewicza i Smugowej. Na tej pierwszej łatanie dziur już nic nie daje - mówi przewodniczący Wodziński. - Po drugie zupełnie niezrozumiała jest praktyka, że radnych pomija się przy planowaniu takich działań. Plan został przygotowany przez ZDP, później zatwierdzony przez Zarząd Powiatu, a dopiero na końcu trafił do naszej komisji. Od lat prosimy, by harmonogram robót zatwierdzać dopiero po konsultacjach, ale władze ciągle stosują tę dziwną praktykę.
Kolejnym problemem jest zbyt późne zabieranie się drogowców do roboty. Przetarg na malowanie oznaczeń poziomych na jezdniach do tej pory nie został rozstrzygnięty (z terminem wykonania na 15 lipca!!!). Przetarg na nakładki ogłoszony został niedawno i jego zwycięzcę poznamy w końcu miesiąca. Roboty zaczną się więc dopiero w czerwcu. Mija pół roku o uchwalenia budżetu powiatu. Znane były zaplanowane nakłady finansowe. Dlaczego z decyzjami czekano tyle czasu?


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (982) z dnia 15 Maja 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator