tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Świętowali przed wyjazdem

 

O święcie 7. Dywizjonu Ułanów Lubelskich imienia generała Kazimierza Sosnkowskiego pisaliśmy krótko przed tygodniem. Warto wrócić jednak do tego wydarzenia.
Jednostka wchodząca w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej kultywuje tradycje 7. Pułku Ułanów Lubelskich, który za dzielność w czasie wojny polsko-bolszewickiej 23 marca 1921 został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Orderem Virtuti Militarii V klasy. Od tego momentu w rocznicę tej daty pułk obchodził swoje święto.
Kiedy rozpoczęto organizowanie kawalerii powietrznej, wydano postanowienie, że pułk formowany w Nowym Glinniku będzie nosił imię i przejmie tradycje 7. PUL. Pierwszym dowódcą powstającej jednostki został mjr Tadeusz Buk, który później, przechodząc różne szczeble wojskowej kariery, został Dowódcą Wojsk Lądowych. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleń-skiej.
Współcześni kawalerzyści również swoje święto obchodzą 23 marca. Zawsze uroczyście i zawsze pamiętając o swoich korzeniach i historii. Odprawiana jest msza, odbywa się apel pamięci, jest uroczysta zbiórka, na którą zapraszani są oficjalni goście i przyjaciele. Od lat na święto przyjeżdża delegacja z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Cycowie, która również nosi imię 7. Pułku Ułanów Lubelskich.
Ceremonia jest zawsze okazją do wręczenia oznaczeń i wyróżnień. Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami kraju, prezydent Bronisław Komorowski przyznał grupie kawalerzystów odznaczenia państwowe. Odznaczonych Gwiazdą Afganistanu przedstawiliśmy w zeszłym tygodniu. Gwiazdą Iraku uhonorowano plutonowego Krzysztofa Krakowskiego, starszego kaprala Andrzeja Śmialę oraz starszych szeregowych Eugeniusza Zwolińskiego i Adama Styrnę.
Kapituła batalionu wyróżniła odznaką pamiątkową 7. PUL grupę zasłużonej kadry i pracowników wojska: kapitana Wojciecha Kubicę, chorążego Dariusza Banasika, młodszego chorążego Jarosława Trzcińskiego, starszych kaprali Łukasza Palusa i Michała Żurkowskiego, kaprali Krzysztofa Sosnowskiego, Łukasza Wiktorowicza, Witolda Wódkę, Rafała Smyka i Michała Dworzyńskiego, starszych szeregowych Marcina Domińczyka, Piotra Rożeja, Marcina Szewczyka i Adama Fika. Odznaki przyznano również Annie Klepacz, Bożenie Łaskiej, Agnieszce Mierzwińskiej i Piotrowi Jabłońskiemu.
Dowódca jednostki ppłk Jarosław Niemiec za wzorową służbę i pracę 150 żołnierzom i pracownikom cywilnym wojska przyznał nagrody uznaniowe, krótkie urlopy okolicznościowe i wypoczynkowe. Nie wszyscy będą je mogli od razu wykorzystać. Spora grupa żołnierzy 7. DUL, wyjechała lub lada moment wyjedzie na misję do Afganistanu w ramach XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Podpułkownik Jarosław Niemiec wyróżnia kadrę
i pracowników cywilnych odznakami pamiątkowymi 7. dulDelegacja szkoły w Cycowie chwilę przed złożeniem wieńca
pod obeliskiem poświęconym żołnierzom 7. PULPododdziały 7. dul szykują się do defiladyW dniu święta ukazała się książka ?Sen o szabli, czyli jak Buk kawalerię tworzył?, której autor, major (r.) Sławomir Miszczuk opisuje historię tworzenia w Nowym Glinniku jednostki noszącej imię 7. Pułku Ułanów Lubelskich.war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (1185) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator