tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Świętowali niewidomi i niedowidzący

 
Żyją wśród nas na pozór normalnie. Ale tylko oni wiedzą, ile przeszkód muszą codziennie pokonywać. Są jednak takie dni w roku, kiedy spotykają się wszyscy razem. To m.in. wigilijny opłatek czy Światowy Dzień Białej Laski. Ten drugi członkowie tomaszowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych uroczyście obchodzili w czwartek, 29 października.

Święto ludzi niewidomych i niedowidzących po raz pierwszy obchodzone było w 1964 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to kongres tego kraju uchwalił dzień 15 października Dniem Bezpiecznej Białej Laski. W 1970 roku ideę podchwyciło Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Niewidomych, ustanawiając ten dzień Międzynarodowym Dniem Białej Laski. - Głównym przesłaniem takiego dnia jest pokazywanie zdrowemu społeczeństwu, że obok żyją ludzie niewidomi czy z różnymi dysfunkcjami wzroku, którzy mają takie same lub czasami nawet większe potrzeby niż ludzie zdrowi - wyjaśnia Lucyna Góra z tomaszowskiego koła PZN.
Na te właśnie potrzeby zwracali też uwagę niewidomi podczas czwartkowej uroczystości, która odbyła się w sali obrad Urzędu Miasta. Przybyła na nią blisko połowa ze 140 zrzeszonych w tomaszowskim kole PZN członków oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. wiceprezydent miasta Waldemar Wendrowski, Henryk Ługowski - prezes łódzkiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych, Ewa Adamska - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Wiesława Służewska - wicedyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Gości i zebranych powitały Barbara Browczyk, prezeska tomaszowskiego koła PZN oraz Lucyna Góra, członkini tego koła (na zdjęciu). - Kiedyś PZN miał większe możliwości chociażby pomocy finansowej swoim podopiecznym, teraz większość zadań przejęły PCPR oraz starostwa. Obecnie związek wspiera swoich członków już tylko raczej duchowo. Spotykamy się, aby wymieniać się doświadczeniami, udzielać rad, gdzie szukać pomocy i walczyć o swoje prawa - mówi pani Lucyna. - PZN to nie jest Polski Związek Nieudaczników. Nie żądamy wyłącznie zasiłków i innej pomocy finansowej, chcemy też pracować, ale dla niepełnosprawnych na naszym rynku tej pracy nie ma lub jest jej niewiele, a przecież przy wykorzystaniu np. programów unijnych przedsiębiorcy mają możliwość uruchomienia stanowisk pracy dla takich osób. Zależy to wyłącznie od ich dobrej woli - dodaje.
Na szczęście w naszym mieście są już instytucje, którym zależy na dobrej współpracy z osobami niepełnosprawnymi, w tym z niewidomymi i niedowidzącymi. Jedną z nich jest Miejska Biblioteka Publiczna, która od lat współpracuje z PZN, a ostatnio, dzięki pozyskanej dotacji z MKiDN, uruchomiła program „Biblioteka dla niewidomych”. O samym programie i zakupionym z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku urządzeniach opowiadała dyrektorka MBP Ewa Adamska, zachęcając jednocześnie obecnych na uroczystości do korzystania nie tylko z czytaków (czyli urządzeń, na które nagrane są papierowe wersje książek), ale również powiększalnika tekstów czy komputera ze specjalnym oprogramowaniem, które stwarza np. możliwości niewidomym zapoznawania się z treściami zawartymi w Internecie.
Niestety dobrych informacji dla niepełnosprawnych nie miała wicedyrektorka PCPR. - Co roku wpływa do nas duża ilość wniosków o dofinansowanie lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego, turnusów rehabilitacyjnych, o środki na likwidowanie barier architektonicznych, ale również prośby o zakup komputerów, pralek, lodówek czy innego sprzętu codziennego użytku - wyjaśnia W. Służewska. - Niestety kolejki oczekujących stale się wydłużają, bo środki, które otrzymujemy nie są wystarczające. Pieniądze, które w tym roku otrzymaliśmy na likwidowanie barier architektonicznych wystarczyłyby zaledwie na zakup siedmiu pralek. Na zakup komputerów np. realizujemy dopiero wnioski z ubiegłego roku.
W lepszy nastrój wprowadził zebranych występ chóru z zaprzyjaźnionego koła nr 2 Stowarzyszenia Diabetyków, który przy akompaniamencie akordeonu wykonał kilka znanych przebojów. Dalsza część uroczystości upłynęła na towarzyskich rozmowach przy poczęstunku, który ufundowali niewidomym m.in. właściciele sklepu Deko Smaku oraz cukierni Birski, za co za naszym pośrednictwem członkowie PZN dziękują.
Tomaszowskie koło PZN ma swoją siedzibę przy ul. św. Antoniego 55. Członkowie zarządu pełnią dyżury w każdy poniedziałek od godz. 10.00 do 12.00. Wtedy też mogą zgłaszać się wszystkie osoby, które chciałyby zapisać się do związku. Aby zostać jego członkiem, trzeba jednak posiadać orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze względu na wzrok. Nie ma za to żadnych ograniczeń wiekowych. Do związku przyjmowani są zarówno dorośli, jak i dzieci.

Historia białej laski
Laska to zwykły kij, który był od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie pomagające przy przemieszczaniu się. Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale szczęśliwie dla niego spotkał pewnego ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie, dzięki uzyskanej od niego radzie, która brzmiała: „Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi będziesz tracił nerwy.”
Fotograf posłuchał swojego ociemniałego kolegi i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską, lecz stwierdził, że nie zapewnia mu ona dostatecznego bezpieczeństwa, co więcej stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ulic, którzy nie zawsze ją dostrzegali. Wpadł jednak na pomysł pomalowania laski na biały kolor, by z daleka zwracała uwagę przechodniów. Pomysł okazał się trafiony i szybko skorzystali z niego inni niewidomi.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (1007) z dnia 5 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator