tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Świętowali bibliotekarze

 Wykład o nowym pokoleniu autorów książek dla dzieci wygłosiła prof. Joanna Papuzińska.


Pierwsze wzmianki o tej profesji pojawiły się już w starożytności, ale wiązały się bardziej z osobami uczonych niż z ludźmi zajmujących się księgozbiorami. W odrodzeniu i oświeceniu bibliotekarzem mógł zostać każdy, kto miał jakiekolwiek wykształcenie, ale zajęcie to było traktowane zazwyczaj jako uboczne. Ostatecznie zawód bibliotekarza wykrystalizował się w XIX wieku, kiedy to od ludzi zajmujących się księgozbiorami zaczęto wymagać fachowego wykształcenia (pierwsze oficjalne egzaminy bibliotekarskie zostały wprowadzone w drugiej połowie XIX w. we Francji, Anglii i Niemczech). Przez stulecia zmieniała się też rola i zadania bibliotekarza. Dawniej był on kustoszem dorobku kulturalnego - dziś jego zadaniem jest udostępnianie zbiorów oraz zawartych w nich informacji szerokiemu gronu odbiorców, również z wykorzystaniem najnowszych nośników. O roli współczesnego bibliotekarza i zmianach, jakie na tym zawodzie wymógł miniony, XX wiek, mówiła w piątek, 7 maja Ewa Adamska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej podczas obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który zorganizowano w czytelni MBP.
Na spotkaniu obecni byli pracownicy bibliotek miejskich i powiatowych zarówno publicznych, jak i szkolnych, które na co dzień współpracują z książnicą miejską. Byli też zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele władz miasta i starostwa. Wszystkie obecne panie (bo to zawód sfeminizowany) otrzymały od prezydenta miasta po czerwonej róży, która miała być wyrazem wdzięczności za wykonywaną pracę. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych, życzeń i gratulacji. Po części oficjalnej bibliotekarze wysłuchali wykładu „Nowe pokolenie autorów książki dziecięcej”, który wygłosiła prof. Joanna Papuzińska - historyk literatury, krytyk literacki, autorka rozpraw dotyczących literatury dziecięcej, a także pisarka i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim.
Ostatnim punktem powiatowego święta bibliotekarzy było spotkanie z Marią Czubaszek - pisarką, satyrykiem, autorką tekstów piosenek, a także scenarzystką, felietonistką i dziennikarką, które odbyło się wieczorem w sali SCH Tomy. Spotkanie miało charakter otwarty, więc mogli w nim uczestniczyć wszyscy chętni mieszkańcy miasta (wywiad z Marią Czubaszek zamieścimy w kolejnym numerze TIT).
Obchody Powiatowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zainaugurowały w naszym mieście 7. edycję „Tygodnia bibliotek”, ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich popularyzującej czytelnictwo oraz biblioteki. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy”.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator