tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Święto miodu w Żelechlinku

 
Miodek leczy, żywi i zapobiega? - to hasło powtarzano wielokrotnie podczas niedzielnej imprezy, która z roku na rok ściąga coraz więcej osób spoza powiatu tomaszowskiego.

Setki samochodów osobowych i kilkadziesiąt autokarów zablokowało w niedzielę, 10 czerwca ulice Żelechlinka. Przyjechało nimi prawie półtora tysiąca ludzi z wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego, by obejrzeć V powiatowe miodobranie.
Wśród widzów było sporo osób z Piotrkowa Tryb., Opoczna, Tomaszowa, Rawy Mazowieckiej, wójtowie i przedstawiciele Białaczowa, Andrespola, Poddębic, Regnowa, Rogowa, Parzęczewa, Radomia, a nawet z Warszawy. Znad morza przyjechała Hanna Brejwo, wójt gminy Pszczółki w powiecie gdańskim.
Do Żelechlinka zawitał wiceminister rolnictwa Artur Zbuk, przedstawiciele władz wojewódzkich z Łodzi, starosta tomaszowski i przewodniczący Rady Powiatu. Reprezentacjom towarzyszyli prawie wszyscy wójtowie, sekretarze lub przewodniczący samorządów. Przyjechały delegacje wojska, Komendy Powiatowej Policji, straży pożarnej oraz wielu instytucji funkcjonujących w powiecie.
Imprezę poprzedzoną koncertem orkiestry dętej OSP prowadziła Grażyna Susik. W przeglądzie zorganizowanym na terenie amfiteatru wystąpiły reprezentacje Będkowa (KGW Zacharz), Budziszewic (Stowarzyszenie Kobiet Przedsiębiorczych z Węgrzynowic), Czerniewic (KGW Dąbrówka), Inowłodza (KGW Brzustów), Lubochni (KGW Lubochnia Dworska), Rokicin (KGW Chrusty Stare), Rzeczycy (KGW Katarzynki), Tomaszowa (KGW Łazisko), Ujazdu (Łucy Babki z Ciosen) i Żelechlinka (KGW Wolica, Łochów).
Za estradą reprezentacje gmin i stowarzyszeń prezenowały do oceny po trzy potrawy, rozmaite frykasy, ciasta i napoje, do których przygotowania użyły miodu. Komisja miała ocenić ich smak, wygląd, sposób podania oraz wystrój i prezentację stoiska.
- Tę imprezę organizujemy od roku 2008, dzięki zaangażowaniu pracowników Urzędu Gminy, Domu Kultury oraz grupy wolontariuszy. Dzisiejsza frekwencja to efekt coraz bardziej interesującej oferty - podkreśla wójt Bogdan Kaczmarek.
Można było spróbować między innymi miodowych ciast, pierników i wielu innych wypieków, ale także ogórków maczanych w miodzie. Znakomicie smakowały kurze skrzydełka w miodowej marynacie i smażone żeberka skrapiane miodem. Ciekawostką była ryba w warzywach z miodem oraz śledzie po sułtańsku skrapiane miodem.
Serwowano też nalewki miodowe na winie i spirytusie, a także miodowo-cytrynową, miodowo-melisową i miodowo-szałwiową. Różnorodność potraw i napojów była olbrzymia.
W czasie prac komisji konkursowej na estradzie prezentowały się zespoły szkolne i gminne. Gościnnie wystąpił piętnastoosobowy chór ?Wspomnienie? ze Starych Bylin koło Rawy Mazowieckiej. Gwiazdą wieczoru była kapela kielecka Axis Band.
Jury jednomyślnie zdecydowało, że zwycięzcą tegorocznego miodobrania zostanie reprezentacja Rokicin. Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia. Nagrody i dyplomy ufundowały władze gminy Żelechlinka i Starostwo Powiatowe.
Miodowe święto stanowiło okazję do wyróżnienia najlepszych. Dyplomy uznania i okolicznościowe albumy z dedykacją otrzymali Renata i Adam Nowiccy oraz Stanisław Kraszewski za pomoc w realizacji gminnego programu ochrony środowiska. Prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat odznaczył wójta Bogdana Kaczmarka Złotą Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Wokół amfiteatru dymiły grille i kuchnie polowe. Największym zainteresowaniem cieszyła się grochówka, kiełbaski i kaszanki z rożna oraz rozmaite pieczyste. Po ogłoszeniu wyników rozpoczęła się biesiada, a po niej zabawa taneczna. Amfiteatr opustoszał późnym wieczorem.
***
Niedzielną uroczystość poprzedziła nadzwyczajna sesja Rady Gminy. Obrady poświęcono rozwojowi pszczelarstwa i zysków z niego dla rolnictwa. Później w miejscowym kościele odprawiono mszę.
- Pięć lat temu na sesji Rady Gminy zgłosiłem realizowany do dzisiaj projekt lokalnego miodobrania - mówi bartnik Adam Nowicki, właściciel dużej pasieki. - Długa debata zakończyła się wówczas męską decyzją. Organizujemy! Jako projektodawca włączyłem się do pomocy, nie mogłem obojętnie traktować realizacji tego zadania.
Przygotowania do pierwszego miodobrania trwały ponad miesiąc.
Organizatorzy dziękują za wsparcie i pomoc finansową 46 firmom i zakładom pracy funkcjonującym w rejonie Żelechlinka oraz sporej grupie indywidualnych darczyńców.


Zwycięski zespół z gminy Rokiciny.

Ule, pasieki, misie i pszczółki dominowały na festynie w Żelechlinku.
Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1143) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator