tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Święto miodu

 
Na biesiadę w Żelechlinku zjechał powiat cały, by pokazać pyszne dania z miodu? dla pochwały! Gmina Żelechlinek jest miodem płynąca, tutaj robią pyszne miody, bo kraina blisko słońca. A ten miód to palce lizać, dobry jest na wszystko, dla urody i dla zdrowia? i na weselisko!Zwycięski zespół z Czerniewic.


Ponad półtora tysiąca ludzi, nawet spoza województwa, przyjechało w niedzielę, 9 czerwca do Żelechlinka na "VI powiatowe miodobranie". Reprezentacje gmin przygotowały swoje stoiska, przy których można było degustować miody pitne, na-lewki na miodach i ciasta z miodem. Hit stanowiły potrawy mięsne i rybne, do których przyrządzenia również używa się miodu.
Przed imprezą odbyła się sesja Rady Gminy, z udziałem przedstawicieli krajowych, wojewódzkich i regionalnych związków pszczelarskich. Później nastąpiło przekazanie mieszkańcom wsi zrewitalizowanego centrum Żelechlinka. Symboliczną wstęgę przecięto przy nowej fontannie.
Mszę w intencji pszczelarzy w miejscowym kościele celebrował ks. Jacek Marciniak, kapelan pszczelarzy z diecezji łowickiej, w asyście licznych pocztów sztandarowych. Wierni złożyli dary ołtarza, pochodzące z produktów pszczelich. Po nabożeństwie uczestnicy, poprzedzani strażacką orkiestrą dętą, przeszli do amfiteatru na "miodową" część uroczystości.
Przyjechali goście z całego województwa i nie tylko. Dotarła wójt gminy Pszczółki w powiecie gdańskim, posłowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, delegacje wojska, policji, straży pożarnej i innych instytucji powiatowych. Nie wszystko jednak da się przewidzieć. Imprezę trzy razy przerywały gwałtowne opady i burze, które rozpędzały widownię. Kiedy pogoda wracała do normy, amfiteatr ponownie zapełniał się ludźmi.
Do konkursu przystąpiły reprezentacje: Będkowa (KGW Wykno), Budziszewic (Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich z Mierzna), Czerniewic (KGW Stanisławów Lipski), Inowłodza (KGW Królowa Wola), Lubochni (KGW Brenica), Rokicin (KGW Popielawy), Rzeczycy (KGW Brzozowa), Tomaszowa (KGW Ciebłowice Duże), Ujazdu (KGW Ujazd) i Żelechlinka (KGW Żelechlinek). Smaków ani zapachów nie da się opisać. Były kaczki w miodzie, żeberka smażone skrapiane miodem, dzik w miodzie, kurze skrzydełka w miodowej marynacie, sosy miodowo-musztardowe, warzywa z miodem i owoce z miodem. Była ryba w warzywach z miodem oraz śledzie po sułtańsku skrapiane miodem. I oczywiście słodkości - ciasta i pierniki, całuski i rogaliki, placki, chleb z masłem smarowanym miodem, zielone ogórki maczane w miodzie, a nawet sałatka owocowa z dodatkiem miodu.
Serwowano nalewki miodowe na winie i spirytusie. Można było spróbować wina musującego "złamanego" porcją miodu i napojów chłodzących w rozmaitych smakach, też z dodatkiem miodu.
Werdykt jury był prawie jednomyślny. Zwycięzcą tegorocznego miodobrania została reprezentacja Czerniewic. Pozostałe zespoły zajęły równorzędne drugie miejsca. Nagrody i dyplomy, które wręczał wójt Bogdan Kaczmarek z przewodniczącym Rady Powiatu Mirosławem Zielińskim zakupiono ze środków gminy Żelechlinek i i starostwa tomaszowskiego.
- Imprezę, która na stałe zagościła w naszej gminie, od pierwszego spotkania przygotowuje grupa złożona z pracowników Urzędu Gminy, Domu Kultury oraz wolontariuszy - podkreślał wójt Bogdan Kaczmarek.
W części artystycznej wystąpiły zespoły szkolne i gminne. Ale specjalną atrakcją i gwiazdą wieczoru był Zbigniew Wodecki, którego koncertu, nie zważając na pogodę, wysłuchało prawie dwa tysiące osób.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna na powietrzu. Amfiteatr opustoszał późnym wieczorem.
Organizatorzy dziękują za wsparcie firmom i zakładom pracy z terenu gminy Żelechlinek oraz indywidualnym darczyńcom.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator