tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

Sprzedam Szczeniaki Amstaff ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Święto krwiodawców

 
Krew ratuje życie

14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Hasłem tegorocznej globalnej kampanii jest "Give the gift of life. Donate blood" (Podaruj dar życia. Oddaj krew). To obchodzone dziesiąty raz święto jest okazją do prowadzenia zarówno akcji krwiodawstwa, jak i promocji tego ruchu.
Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony oficjalnie przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia - WHO) w 2004 roku, choć już od 1988 r. był obchodzony przez WHO dla upamiętnienia urodzin Karla Landsteinera. Austriacki lekarz w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co został uhonorowany Nagrodą Nobla (1930 r.).
Święto jest okazją do podziękowania dawcom za ich ratujące życie darowizny oraz do przedstawienia historii ludzi, których życie zostało uratowane dzięki oddanej krwi. Historie te mają być sposobem mobilizowania regularnych krwiodawców do kontynuowania oddawania krwi, jak i motywowania ludzi o dobrym stanie zdrowia, którzy nigdy nie oddali krwi. Szczególnie ludzi młodych, by zaczęli ją oddawać.
Pojedyncza jednostka oddanej krwi może uratować trzy życia. Co roku na świecie dokonuje się 92 milionów donacji. Około połowy tych oddań jest w krajach wysoko rozwiniętych, które stanowią tylko 15% populacji świata. Nadal wielu pacjentów wymagających transfuzji, szczególnie w krajach dopiero rozwijających się, nie ma we właściwym czasie dostępu do bezpiecznej krwi.
Zbieranie krwi od dobrowolnych krwiodawców jest podstawą bezpiecznej i wystarczającej ilości krwi. Regularni niepłatni dawcy są najbezpieczniejszym źródłem krwi. Wśród tych dawców występuje mniej infekcji przenoszonych przez krew, niż wśród ludzi, którzy oddają krew w sytuacjach kryzysowych dla członków rodziny lub którzy oddają krew za pieniądze.
Zapewnienie bezpiecznej krwi poprzez zorganizowanie krajowego systemu krwiodawstwa powinno być integralną częścią polityki opieki zdrowotnej w każdym kraju na świecie. W chwili obecnej krwiodawstwo oparte na dawcach bezpłatnych jest w 62 państwach. Celem WHO jest doprowadzenie do tego, aby cała oddana krew pochodziła od honorowych dawców. Cel ten organizacja chce osiągnąć do 2020 roku.
***
W piątek z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy tomaszowski punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w szpitalu przy ul. Jana Pawła II będzie czynny dłużej niż zazwyczaj, w godz. 8.30-11.30.
RCKK w ubiegłym tygodniu zorganizowało dwie wyjazdowe akcje zbiórki krwi. 2 czerwca specjalistyczny ambulans stanął na placu Kościuszki w Ujeździe. Spośród 24 chętnych krwiodawcami zostało 19 osób, czyli zebrano ponad 9 litrów krwi.
Kolejna akcja odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. W gastronomiku chętnych do oddania krwi było blisko 40 uczniów, ale dawcami zostało 21 z nich. Bank krwi wzbogacił się o 10 litrów najcenniejszego z leków.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator