tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Święto folkloru i ludowców w Chorzęcinie

 Najmłodsi uczestnicy przeglądu folklorystycznego.


Miniona niedziela to w kalendarzu świąt kościelnych Święto Zesłania Ducha Świętego, a w kalendarzu ludowym Zielone Świątki, które ruch ludowy przyjął jako swoje święto. W kalendarzu imprez kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dolina Pilicy i w Chorzęcinie dzień ten zapisał się jako święto folkloru ludowego Nadpilicza. Dolina Pilicy zorganizowała tam Przegląd Zespołów Folklorystycznych pn. "Pilica tańcem i pieśnią malowana". Do przeglądu, który miał formę konkursu, zaproszono zespoły z trzech powiatów położonych nad Pilicą. Przyjechały trzy zespoły dziecięce i cztery skupiające dorosłych tancerzy i śpiewaków. Oceniało ich jury złożone z etnografów Wiesławy Bogurat i Grażyny Szczepaniak-Nowak oraz Bronisława Helmana - prezesa Stowarzyszenia Dolina Pilicy.
To była prawdziwa rewia folkloru. Było co i kogo oklaskiwać.
W kategorii dzieci pierwsze miejsce przypadło "Małym Lubochnianom" z GOK w Lubochni, którzy zabawiają publiczność od 2011 roku. Występowali w tym czasie przed parą prezydencką i na Zamku Królew-skim w Warszawie. Dwa pozostałe zespoły - "Cekinki" z Brzustowa i "Czerwone Jabłuszko" z Sulejowa, otrzymały wyróżnienia. Wśród dorosłych pierwsze miejsce przypadło "Ciebłowianom" z gm. Tomaszów, działającym już 10 lat, którzy prowadzili ceremoniał Dożynek Prezydenckich w Spale w 2009 i 2010 roku. Wyróżnienia i upominki dostały "Królowianki" z gm. Inowłódz oraz zespoły z Mroczkowa w pow. opoczyńskim i Aleksandrowa w gm. Sulejów. Laureaci pierwszych miejsc wystąpili na bis.
W tym samym miejscu i czasie ludowcy z PSL urządzili Powiatowe Święto Ludowe, stąd obecność posłanki Krystyny Ozgi, prezeski powiatowej PSL Barbary Robak i pozostałego aktywu. Niebagatelną pomoc w zorganizowaniu obu imprez wniosły panie z KGW, strażacy z OSP oraz urząd i rada gminy Tomaszów. Był poczęstunek z domowymi ciastami i nie tylko. Dolina Pilicy mogła zorganizować przegląd zespołów dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu LEADER.


JaPa   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator