tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

Zatrudnimy serwisantów instalacji:
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Studniówkowych balów czar

 
Studniówkowy maraton w naszym powiecie rozpoczęli w sobotę, 7 stycznia trzecioklasiści z I Liceum Ogólnokształcącego.Uczniowie I LO i ich goście swoją studniówkę rozpoczęli tradycyjnym polonezem.


Dzisiejsze studniówki to feeria barw, szaleństw i ekstrawagancji, zmieniająca się z każdym sezonem według panującej mody. Organizacja tych uroczystości przypomina niekiedy przygotowanie wesela. W dużych szkołach, gdzie jest kilka klas maturalnych, łącznie z zaproszonymi gośćmi i nauczycielami bawi się nawet kilkaset osób. Wszystkie studniówki bez wyjątku obfitują w typowo karnawałowe lub weselne menu, które pojawia się często na imprezach sylwestrowych czy innych balach (zapewnia je najczęściej catering wyspecjalizowanych firm lub restauracje). Oficjalnie, poza lampką szampana do toastu, alkoholu się nie podaje. Jednak tak jak polonez przetrwała tradycja rozlewania wódki z piersiówek pod stolikami. Do pilnowania porządku już nie wystarczają nauczyciele i rodzice. Teraz zatrudnia się w tym celu firmy ochroniarskie.
Nie inaczej było także podczas pierwszej tegorocznej studniówki, jaka odbyła się w naszym mieście. Na maturalnym balu, który w sobotę, 7 stycznia zorganizowali trzecioklasistom z I LO rodzice, bawiło się blisko czterysta osób, w tym Mirosław Zieliński, przewodniczący Rady Powiatu. Imprezę, jak co roku rozpoczęły uczniowskie podziękowania skierowane do nauczycieli i rodziców za trud włożony w wychowania i nauczanie poparte wręczenie bukietów kwiatów, a następnie przystąpiono do odtańczenia poloneza, którego nie może zabraknąć na żadnej studniówce. Sześciu klasom zajęło to mniej więcej półtorej godziny.
Zabawa odbywała się w gastronomiku. Aby oszczędzić rodziców, którzy przed laty spędzali całe godziny przy kuchni, przygotowując dla swoich i nie swoich pociech posiłki, a potem krążyli między stolikami, robiąc za kelnerów i kelnerki, w modzie jest zamawianie cateringu oraz obsługi, która dba, by na stolikach niczego nie zabrakło.
Firmom zleca się też obecnie wykonanie studniówkowej dekoracji. Uczniowie I LO bawili się np. w klimatach hollywoodzkiej oskarowej gali. To też wygodne rozwiązanie, bo po pierwsze nie blokuje się tygodniami sali gimnastycznej, a po drugie odpada sprzątanie po balu. Ale te wszystkie udogodnienia kosztują. W tym roku za studniówkę w I LO trzeba było zapłacić 280 zł od osoby, czyli od pary 560 zł. Być może dlatego coraz częściej uczniowie nie zapraszają na bal osób z zewnątrz, ale dobierają się w pary w obrębie swojej klasy lub klasy równoległej, tak by każdy zapłacił tylko za siebie. Koszt studniówki podnoszą jeszcze tzw. poprawiny organizowane następnego dnia po południu. W Tomaszowie niektóre szkoły już rezygnują z tego zwyczaju, ale - jak twierdzą nauczyciele i dyrektorzy szkół - nie wszystkich rodziców i uczniów udaje się do tego przekonać.
Odrębne koszty to film wideo z imprezy (ok. 50 zł od osoby) i sesja zdjęciowa (25 zł), o kreacjach balowych (od 180 nawet do tysiąca złotych w przypadku dziewcząt), butach, fryzjerze, kosmetyczce, biżuterii, solarium nie wspominając. Rekordziści potrafią na ten jedyny w życiu bal wydać nawet dwa tysiące złotych. W najbliższą sobotę na studniówce bawić się będą tegoroczni maturzyści z gastronomika, w kolejną uczniowie II LO i tak aż do zakończenia karnawału. Wszystkim życzymy udanego balu, a potem stuprocentowych wyników na egzaminie dojrzałości.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (1121) z dnia 13 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator