tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Zdarzenia

 Stracił pokaźny transport tytoniu

 Policjanci zabezpieczyli dwa dostawcze samochody
załadowane tytoniem.


Blisko półtorej tony nielegalnego tytoniu zarekwirowali funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją. Odebrali go 48-letniemu tomaszowianinowi, który zajmował się jego handlem. Gdyby używki trafiły na czarny rynek, państwo straciłoby z tytułu niezapłaconego podatku grubo ponad pół miliona złotych. Sprawdziliśmy, dlaczego ten rynek jest tak dochodowy. Z pewnością do jego rozwoju przyczynia się także państwo, które wciąż podnosi akcyzę na sprzedaż wyrobów tytoniowych.
Policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi cały czas monitorują środowisko zajmujące się handlem nielegalnymi używkami. Chodzi nie tylko o tytoń, ale również szmuglowane zza wschodniej granicy papierosy czy spirytus. Specjalna grupa dochodzeniowa rozpracowywuje kolejne kontrabandy. Właśnie dzięki takiej pracy operacyjnej w Wielki Czwartek, 28 marca na ul. Niemcewicza funkcjonariusze zatrzymali znanego im 48-letniego tomaszowianina, jadącego dostawczym peugeotem bokserem. Mężczyzna przewoził 386 kilogramów suszu roślinnego w postaci liści tytoniu. Funkcjonariusze byli pewni, że to nie cały towar i nie mylili się. Zaparkowany w miejscu zamieszkania mężczyzny volkswagen LT zapakowany był blisko toną tytoniu. - Mężczyzna nie posiadał wymaganych dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia suszu - mówi Aleksandra Jakubiak z zespołu prasowego tomaszowskiej komendy. - Państwo mogło stracić na jego sprzedaży z tytułu niezapłaconej akcyzy prawie 600.000 zł.
48-latkowi postawiono wstępnie trzy zarzuty z kodeksu karnoskarbowego. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna (sąd może orzec skazanemu zapłatę 720 stawek dziennych, wysokość jednej może wynieść od 10 aż do 2 tys. zł.) Mężczyzna będzie rozliczany również przez Urząd Celny. Oczywiście jego, pewnie nietani towar przeszedł na rzecz Skarbu Państwa.
Tyle teorii. Z wieloletniego doświadczenia policjantów wynika, że mężczyzna prawdopodobnie powróci do nielegalnego procederu. Tego typu działalność przestępcza jest najczęściej jedynym dochodem takich osób i to niemałym, a konsekwencje niedotkliwe.
Najczęściej sądy karają ich grzywnami i to raczej niewysokimi. Sąd musi wziąć pod uwagę sytuację rodzinną, finansową, zawodową oskarżonego i możliwości spłaty grzywny. Oczywiście najczęściej handlarz ma trudną sytuację finansową, nie pracuje i nie ma żadnego majątku. A przestępcy grzywnę wpisują w ryzyko i koszty. Bywają przypadki, że kilkutysięczne kary płacą od ręki, powracają do działalności i ponownie zaczynają z policjantami grę w kotka i myszkę.
Dlaczego tak dochodowy jest handel nielegalnym tytoniem? Nie wiemy za ile kupował towar 48-latek. Liście tytoniu prawdopodobnie pochodziły z krajowych plantacji. Ustaliliśmy, że w Tomaszowie kilogram zmielonego tytoniu w sprzedaży detalicznej kosztuje 70 złotych. Palacz musi dodatkowo zaopatrzyć się jednorazowo w maszynkę do robienia papierosów (ok. 30 złotych) i dokupować gilzy (kilkaset sztuk to wydatek ok. 7,50 zł.). W ten sposób wyda na miesiąc ok. 80 zł. Kilogram tytoniu spokojnie wystarczy na miesiąc osobie, która pali paczkę papierosów dziennie. Gdyby palacz chciał jednak zaopatrywać się w papierosy w sklepie, przy założeniu, że za paczkę zapłaciłby jedenaście złotych, nałóg kosztowałby go blisko 350 złotych. To cztery razy więcej.
Ze względu na ogromną przebitkę, na czarnym rynku pojawiła się jeszcze jedna usługa. W niektórych miejscach można zakupić gotowe papierosy bez polskiej akcyzy skarbowej. Sztuka kosztuje 30-40 groszy.
Z pewnością do rozwijania się nielegalnych praktyk przyczynia się również państwo. Podatek akcyzowy składa się ze stawki procentowej 31,41 liczonej od ceny detalicznej paczki papierosów i stawki kwotowej za 1000 sztuk papierosów, która jest waloryzowana co roku (w bieżącym jest to 188 zł, czyli 10 proc. więcej niż rok 2012 r.). Wynika z tego, że akcyza na papierosy jest w Polsce najszybciej rosnącym podatkiem. W ostatnich latach wzrosła trzy razy szybciej niż wynagrodzenia i pięć razy szybciej niż inflacja.
Rząd szacuje, że po tegorocznej podwyżce akcyzy do budżetu wpłynie ok. 345 mln dodatkowych złotówek, przy założeniu, że spadek konsumpcji wyniesie 3 proc. Tymczasem z badań GUS wynika, że w ciągu dwóch lat wartość sprzedaży przemysłu tytoniowego spadła w Polsce o 15,3 proc., czyli niemal o 3 mld zł.
Co roku po wprowadzeniu podwyżek podatku pozostaje pytanie, ilu palaczy rzuci nałóg, a ilu będzie się zaopatrywać na czarnym rynku?


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (1185) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator