tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

SPECJALISTA NEUROLOG MARIA PIASTA*, ul. Rolna ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Spotkanie z prof. Eislerem

 Prof. Jerzy Eisler przybliżył
tomaszowianom powojenne losy
żołnierzy Armii Krajowej.Wierszem Kazimierza Wierzyńskiego pt. ?Na rozwiązanie Armii Krajowej? w wykonaniu Marty Miklewskiej, uczennicy Gimnazjum nr 7 rozpoczęło się spotkanie poświęcone powojennym losom żołnierzy AK, które 5 czerwca w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Kościuszki zorganizował Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego ?Grota? działający przy Młodzieżowym Domu Kultury. Miłośnicy historii, uczniowie tomaszowskich gimnazjów oraz zaproszeni goście wysłuchali m.in. wykładu prof. dr. hab. Jerzego Eislera, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, jednego z najbardziej cenionych i uznanych badaczy i znawców najnowszej historii Polski, od wielu lat związanego m.in. z Pracownią Dziejów Polski po 1945 r. w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk.
- Profesor Eisler w swoim wystąpieniu dużo uwagi poświęcił przede wszystkim sprawom związanym z kodeksem honorowym środowiska Armii Krajowej, które wierne było swoim ideałom i walczyło o nie, nie kalkulując bilansu strat i zysków - mówi Radosław Pająk, przewodniczący tomaszowskiego Klubu Historycznego im. S. Roweckiego ?Grota?. - Odniósł się też do często toczącej się dyskusji, czy powstanie warszawskie miało sens, podkreślając, że nie powinniśmy - w czasach, kiedy żyją jeszcze jego uczestnicy - wydawać na ten temat ocen, tylko z szacunkiem kultywować pamięć tych wydarzeń i ich bohaterów.
Spotkanie z prof. Eislerem było kolejnym z cyklu poświęconym żołnierzom AK oraz działalności konspiracyjnej Polaków w czasie II wojny światowej, które z okazji 70. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK zainicjował Klub Historyczny ?Grota?. Wcześniej swoimi wspomnieniami z tamtych czasów podzielili się z tomaszowianami byli żołnierze AK - kapitan Mirosław Kopa ?Miron? oraz major dr Halina Bazylewicz-Kępińska ?Kora?.
W sierpniu MDK planuje zorganizowanie wycieczki do Auschwitz, gdzie jako więzień (twórca obozowej siatki konspiracyjnej) przebywał rotmistrz Witold Pilecki, obecny patron tej placówki, jeden z żołnierzy wyklętych.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1143) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator