tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Spotkanie z pisarką

 
RzeczycaKrystyna Wieczorek
podczas spotkania
w Rzeczycy.


W piątek, 12 kwietnia Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy zorganizował spotkanie z Krystyną Wieczorek, pisarką z regionu piotrkow-skiego. Na spotkanie z autorką sagi "Młyn na Stawkach" przyszło wiele osób z Rzeczycy i sąsiednich Żądłowic. Prawie wszyscy znali twórczość pani Krystyny, niektórzy trzy tomy rodzinnej trylogii przeczytali "od deski do deski".
Nic dziwnego, że padały pytania o dalsze losy powieści. Pisarka pisze już czwarty tom. Opowiedziała o nowych wątkach i przedstawiła następnych bohaterów. Mówiła też o początkach swojej twórczości i trudnościach z tym związanych. Uczestników ciekawiły osoby, których koleje życia miały wpływ na treść jej książek. A starsi czytelnicy rozważali autentyczność historii przedstawianych w jej utworach.
***
Krystyna Wieczorek od dzieciństwa mieszka w Lubiaszowie koło Wolborza. Debiutowała na łamach kwartalnika "Siódma Prowincja". W 1997 r. otrzymała wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie "Pamiętniki nowego pokolenia chłopów polskich". Stosunek do przyrody i krajobrazu doliny Pilicy, można odnaleźć w tomikach jej poezji "Rozmyślanie", "Wspomnienia" oraz w książce "Śladami tamtych dni". Zapominane ludowe obyczaje ziemi piotrkowskiej przypomniała w publikacjach "Jadło piotrkowskie", "Regionalne nalewki i ciasta" oraz "Nasza tradycja - obrzędy i zwyczaje w powiecie piotrkowskim".
Opisywała również dzieje Wolborza oraz lokalne wydarzenia, których ślad pozostał w kronikach. Jedną z ostatnich książek poświęciła przemarszowi wojsk króla Władysława Jagiełły pod Grunwald.
Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Posiada "Order Serca - Matkom wsi" i Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury". Była nagradzana przez władze powiatu piotrkowskiego, marszałka województwa łódzkiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (1187) z dnia 19 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator