tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Spotkania dla trzeźwości

 
Trwa Tomaszowskie Forum Trzeźwości. W tym roku przebiega pod hasłem „W bezsilności silni”, a poświęcone jest przede wszystkim problemowi współuzależnienia. W programie przewidziano imprezy i spotkania dotyczące pomocy osobom uzależnionym i ich bliskim, profilaktyce, promocji trzeźwego stylu życia przez sport.

Inauguracją forum był niedzielny (9 maja) XIV Tomaszowski Bieg Trzeźwości (na zdjęciu). Głównym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, któremu w jej przeprowadzeniu pomagali liczni członkowie SA „Ala” i TKKF. Mimo kiepskiej pogody bieg zgromadził aż 535 uczestników. Najmłodszy miał 3 lata, najstarszy 75. Wśród szkół najliczniej zaprezentowały się ZS nr 4 (84 osoby), SP 14 (75 osób) i Gim. 3 (33 osoby). Obecni byli także członkowie klubów abstynenckich ze Zgierza, Bełchatowa i Piotrkowa.
Jak zwykle nie liczyły się rywalizacja i osiągnięte wyniki, ale samo zmierzenie się z ok. 1,2-kilometrową trasą. Dlatego też wszyscy, który podjęli to wyzwanie, otrzymali okolicznościowe koszulki. Ponadto rozlosowano 120 upominków. Główne nagrody były dwie. Jedną z nich był rower od Krzysztofa i Jacka Lechowskich, właścicieli firmy Rowtom. Drugą - dużą maskotkę niedźwiadka - ufundował honorowy patron biegu i jego starter, prezydent miasta Rafał Zagozdon. Sponsorami imprezy byli też Halina i Robert Grzegorzewscy, Kazimierz Mordaka, Paweł Dębowski, hurtownia zabawek „Pinokio” Jadwigi i Tomasza Łaskich oraz Bee-Fee Consulting. Czas podczas zapisów i wręczania nagród umilał uczestnikom zespół muzyczny „Blu Jens” Stanisława Szymuli. Jak co roku „na wszelki wypadek” z apteczkami dyżurowała młodzież z Grupy SIM PCK.
***
Poniedziałkowe i wtorkowe (10 i 11 maja) przedpołudnie wypełniły spektakle profilaktyczne przygotowane przez młodych i do nich kierowane. Pierwszego dnia gimnazjaliści obejrzeli zbierające znakomite recenzje przedstawienie pt. „Alkohol drogą donikąd” opracowane przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 pod kierunkiem Ireny Stańczykowskiej. Drugiego dnia przed młodzieżą ponadgimnazjalną w premierowym spektaklu „Jestem top, mówię stop!!!” zaprezentowali się członkowie Młodzieżowego Teatru ds. Ciężkich z Centrum Młodzieżowego „Lider” przy SA „Ala”. Prowadzona przez Ewę Pełkę i Janusza Dziubałtowskiego grupa już podczas ubiegłorocznego forum udowodniła, że oprócz chęci ma też niemały talent i umiejętności. Nie inaczej było i tym razem. Pozostaje mieć nadzieję, że oba niepozostawiające obojętnym przedstawienia będą mogli obejrzeć kolejni widzowie.
***
W środę (12 maja) w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu kampanii „Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne!”. Gmina miasto Tomaszów Maz. była jednym z ok. 1400 samorządów gminnych i 15 wojewódzkich realizujących to edukacyjno-profilaktyczne przedsięwzięcie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Adresowano je do dorosłych konsumentów alkoholu, chcąc przede wszystkim zachęcić ich do oceny własnego wzoru picia, pokazując kiedy staje się ono ryzykowne i jakie są granice tego ryzyka. Pośrednio kierowano je też do osób niepełnoletnich, dla których najbezpieczniejsze jest zachowanie abstynencji. Celem kampanii było zmniejszenie szkód zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych związanych z piciem alkoholu, w tym ograniczenie liczby osób pijących ryzykownie i szkodliwie.
W ramach kampanii Urząd Miasta wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizował debatę propagującą cele tego przedsięwzięcia z udziałem przedstawicieli różnych grup zawodowych, w tym pedagogów szkolnych, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych. Odbyło się także szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych, ponadto do 250 właścicieli punktów sprzedaży rozesłano list otwarty. Problematykę kampanii omawiano na kilkugodzinnych spotkaniach, jakie odbyły się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych. Zakupiono i rozprowadzono liczne materiały informacyjne, opracowano też własne. Wydawnictwa te trafiły do wszystkich działających na terenie miasta szkół, dostępne były także w parafiach, punktach sprzedaży alkoholu, w aptekach i poradniach.
Środowe spotkanie połączone było z wykładem na temat współuzależnienia. Wygłosiła go certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień Bożena Szczegielniak-Świerkowska z Poradni Leczenia Uzależnień. W czwartek (13 maja) w magistracie odbędzie się natomiast szkolenie dla grup zawodowych z terenu miasta pt. „Praca z osobami współuzależnionymi”.
***
Popołudniami od poniedziałku do środy w tomaszowskich parafiach, kolejno św. Jadwigi Królowej, Najświętszego Serca Jezusowego i św. Antoniego, odbywały się msze, a po zakończeniu liturgii modlono się w intencji osób uzależnionych i ich bliskich. Ważną częścią tych spotkań były bardzo szczere i poruszające świadectwa współuzależnionych kobiet - Marii i Ireny. Na miejscu można też było porozmawiać o dostępnych w naszym mieście formach pomocy w problemie alkoholowym.
Podobne spotkania odbędą się też w czwartek i piątek. 13 maja zaplanowano je na godz. 17.00 w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Ludwikowie. Modlitwę w intencji osób uzależnionych i ich bliskich uzupełni świadectwo kolejnej osoby współuzależnionej. 14 maja o godz. 18.00 msza odbędzie się w parafii św. Rodziny. Po liturgii z koncertem wystąpią bracia paulini z Krakowa i tomaszowska młodzież.
***
W piątek, 14 maja w sali kina „Włókniarz” dwukrotnie - o godz. 9.00 i 11.00 - wystąpi zespół Full Power Spirit. O godz. 17.00 przy ul. Jerozolimskiej rozpocznie się rodzinny piknik ph. „Majówka w bramie - 0%”.
W sobotę, 15 maja o godz. 10.00 na stadionie „Lechii” przy ul. Nowowiejskiej ruszą zawody rekreacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży. Będzie też można spróbować jazdy samochodem w alkogoglach i obejrzeć pokaz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. O godz. 14.00 w siedzibie SCh Tomy przy ul. Jerozolimskiej 1e odbędzie się spotkanie z psychologiem transportu. W tym samym miejscu o godz. 16.00 rozpocznie się koncert Piotra Nagieli - wokalisty, kompozytora i tekściarza, który w swoich utworach porusza problemy uzależnienia, przemocy, niezrozumienia, śpiewa też o miłości, wierze i nadziei. (Na wszystkie te imprezy wstęp wolny.) Forum zakończy bal abstynencki.
Organizatorami forum są: Urząd Miasta, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Abstynenckie Stowarzyszenie Klubu Wzajemnej Pomocy „Ala”, Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, Stowarzyszenie Pomocy „Arka Noego”, Społeczność Chrześcijańska Tomy, Ośrodek Szkolenia Kierowców „Szóstka” i Polski Czerwony Krzyż. Jednym z jego patronów medialnych jest redakcja TIT.


wk   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator