tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PARKIECIARSTWO, CYKLINOWANIE - fachowo i ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Spontaniczne wianki

 
Rzeczyca, Grotowice Była to ponoć impreza tak nieplanowana i nienagłaśniana, że nawet my nie dowiedzieliśmy się o niej w porę. Jednak, choć od św. Jana wody w Pilicy upłynęło sporo, wracamy do niej, bo rodzi się chyba ?nowa, świecka tradycja?.

Choć gmina Rzeczyca od wieków graniczy z Pilicą, to trudno powiedzieć, by stała do rzeki otworem i frontem. Oczywiście, rybaczono w wioskach nad wodą, ale była raczej utrapieniem, gdy wylewała nagle wezbrana i zalewała uprawy czy łąki. Gmina rolnicza, więc dla mieszkańców to było istotne. Może tam i która, niecierpliwie czekająca zamążpójścia, puściła wianeczek na wodę, ale raczej w pojedynkę i cichaczem. Gremialnych nocy Kupały i zbiorowego wiankowania raczej nie było, choć przecież gmina słynie z kultywowania ludowych tradycji. Widać jednak to nie ten typ folkloru.
Ale ostatnio, głównie za sprawą zainteresowania działkami rekreacyjnymi nad rzeką, stad kajaków spływających Pilicą, rozwijającej się tuż za miedzą stanicy wodnej w Domaniewicach, także w gminie Rzeczyca rzeka zaczęła niektórym chodzić po głowie. Potrzebny był impuls.
Najwyraźniej impulsywnie zadziałał wójt Marek Kaźmierczak, postanawiając tuż przed równonocką, że rzeczycanie też puszczą wianki w tym roku. Najodpowiedniejsze, ze śladami starorzecza, malowniczą doliną Pilicy i niegdysiejszym wysokim brzegiem wydawały się Grotowice.
Tam najwyraźniej czekano na taki sygnał. Prośba o przygotowanie chrustu na ognisko wyzwoliła spontaniczność przyszłych uczestników, głównie mieszkańców Grotowic. - Zainteresowanie imprezą przeszło najśmielsze oczekiwania - mówi Antoni Socha z GOK w Rzeczycy. - Na grotowickich błoniach zjawiło się kilkuset mieszkańców gminy, co świadczy o potrzebie organizowania tej imprezy. Kiełbasa do upieczenia na ognisku dostarczona w ekspresowym trybie przez współpracującą z gminą firmę z Bukowca poszła jak świeże bułeczki, a i świeży, jeszcze ciepły chleb - jeszcze szybciej. Ciast, dzieła KGW ?Piliczanki?, starczyło tylko dla tych, co się nie zagapili. Zamiast jednego ogniska było ich co najmniej siedem, trwała zabawa w podgrupach. Ktoś zaśpiewał, złożono ad hoc kapelę. Były nawet tańce.
Nie spodziewano się takiego odzewu, ale wiele stało się za sprawą Stowarzyszenia ?Piliczanki? i skonsolidowanych wokół liderek lokalnej społeczności, jak Regina Chaber czy Aneta Podlasek. Dzięki nim z nieplanowanej imprezy urodziło się integracyjne święto mieszkańców gminy z perspektywami na przyszłość. - Ale formy narzucać nie będziemy - zastrzega wójt Kaźmierczak. - Doszedł najwyraźniej do głosu żywiołowy charakter tego prastarego święta i niechby tak zostało.
Były wianki, więc wybrano najładniejszy, zanim wszystkie popłynęły Pilicą. Decyzją jurorów i publiczności uznano za taki wianek przygotowany przez KGW ?Katarzynki? z Rzeczycy, który wywalczył dla autorek nagrodę wójta. A potem już tylko szukano kwiatu paproci.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (1094) z dnia 8 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator