tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Spalski Jarmark z milicją

 

Zajechali z fasonem. Duży fiat ze wszystkimi akcesoriami jakie były na wyposażeniu radiowozów Milicji Obywatelskiej w latach 80. XX w. W środku dwóch przedstawicieli „władzy” w oryginalnych mundurach drogówki. Byli sensacją niedzielnego Spalskiego Jarmarku Antyków i Rękodzieła Ludowego. Andrzej Wołczyk dopiął swego. Kiedy w maju br. pisałem o niecodziennym hobby tomaszowianina, który kolekcjonuje wszystko co jest związane z MO, Wołczyk marzył o kupnie dużego fiata, który chciałby wyposażyć jak niegdysiejsze radiowozy. Udało mu się. Samochód wygląda jakby był przeniesiony żywcem z rogatek miasta sprzed 30 laty. W Spale do Wołczyka dołączył podobny jemu hobbysta z Warszawy, Tomasz Sobczak. Obaj są członkami grupy rekonstrukcji historycznej MO i ZOMO. W Spale w dniu premiery fiata jako radiowozu byli obaj milicjantami z drogówki, ale błyskawicznie mogli się wcielić w zomowców, bo w aucie mieli kaski i atrapy kałasznikowa. Uczestnicy jarmarku chętnie robili sobie zdjęcia z historycznymi gliniarzami. A poza tym jarmark w normie.
Ciekawostką była sławojka, czyli podwórkowy klozecik wykonany z drewna, przydatny na działce letniskowej, która nie posiada wodociągu i kanalizacji. Pomysłowy stolarz zbierał zamówienia. Było więcej niż miesiąc temu stoisk ze zdrową żywnością, od chleba, wędlin (z Podlasia), marynowanych ryb po napoje. Rośnie oferta bukinistów, czyli ilość stoisk z książkami i czasopismami sprzed lat. Jest spora oferta białej broni, od oryginałów o wysokich cenach po zgrabnie zrobione repliki w dużo niższej cenie. Zdziwienie budziło stoisko z militarnymi „wykopkami”, akcesoriami wojskowymi wydobytymi z ziemi, skorodowana broń i wyposażenie żołnierskie, a wśród nich, np. klamry od pasów Wehrmachtu. Czy nie są to przedmioty z wojennych grobów, rozkopanych przez poszukiwaczy „skarbów”? Nieetyczne to i nielegalne w świetle prawa.
Kolejny spalski jarmark 12 września, tydzień przed Dożynkami Prezydenckimi, a więc nie jak wcześniej planowano 19 września.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator