tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

Szczeniaki American Bully ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Schetynówki poległy

 

Żadna droga gminna ani powiatowa nie będzie w przyszłym roku objęta Narodowym programem przebudowy dróg lokalnych 2008-2011.
Wszystkie projekty z powiatu tomaszowskiego skierowane do wojewody łódzkiego przed końcem września zostały na różnym etapie oceny odrzucone.
Największą porażkę odnotowuje powiat tomaszowski. Przyszłorocznymi schetynówkami miały być: w mieście ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Słowackiego do ul. Podleśniej. W ramach remontu tej drogi projekt zakładał wielokrotnie zapowiadaną przebudowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Zieloną i O. Langego oraz budowę kolejnego ronda na skrzyżowaniu z ul. Graniczną i Smugową. Remont 1100 m Jana Pawła II wraz z budową obu rond oszacowany został na 6 mln zł. Drugą powiatową schetynówką miała być droga z Ujazdu w kierunku Wolborza do granicy gminy i powiatu jednocześnie. „Nasz” odcinek ma 5200 m, a koszt prac oszacowano na 4,8 mln zł. Przy pierwszym projekcie powiat ubiegał się o 3 mln zł dofinansowania. W przypadku drugiego o 2,4 mln zł.
Projekty przebudowy obu dróg przygotował Zarząd Dróg Powiatowych i oba nie przeszły oceny formalnej. Warto przy tym zauważyć, że na 47 wniosków powiatowych zaledwie siedem odrzucono z przyczyn formalnych i w tej puli znalazły się dwa „nasze”. Oficjalnym powodem odrzucenia obu jest brak pozwolenia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego na rozpoczęcie inwestycji. Wnioskodawca założył, że budowę rozpocznie w oparciu o tzw. zgłoszenie, a to, zdaniem oceniających, zła kwalifikacja.
Starosta Piotr Kagankiewicz poproszony o komentarz w tej sprawie powiedział nam: - Odwołanie w tej sprawie już zostało złożone. Dwie tegoroczne schetynówki budowaliśmy w trybie tzw. zgłoszenia. Nie budziło to zastrzeżeń. Jesteśmy po rozmowie ze służbami wojewody. Jeśli zdołmy przekonać wojewódzkich urzędników, że tryb zgłoszenia jest właściwy, to nasze wnioski wrócą na listę rankingową, a z naszej wiedzy wynika, że ocena merytoryczna obu wniosków była wysoka.
Przez ocenę formalną nie przebrnęły również trzy wnioski złożone przez gminy powiatu tomaszowskiego. Są to: Lubochnia (droga Lubochnia - Wałcz), Inowłódz (droga Teofilów - Królowa Wola), Rzeczyca (droga Lubocz - Łęg).
Tomaszów w tym roku nie budował schetynówki. Podobnie będzie w roku przyszłym. Do programu wytypowano dwie ulice na obrzeżach Tomaszowa: Starowiejską i Ludową. Projekt zakłada remont ul. Starowiejskiej na odcinku 1031 m i 756 m ul. Ludowej. W przypadku tej drugiej ulicy remont miał objąć odcinek od skrzyżowania z ul. Nagórzycką aż do granic miasta. Miasto ubiegało się o dofinansowanie w wysokości 801 tys. zł. Jak podano na oficjalnej stronie Urzędu Wojewódzkiego, samorząd tomaszowski znalazł się na liście wniosków, które otrzymały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, ale nie znalazły się na liście rankingowej z powodu wyczerpania puli środków finansowych. Los Tomaszowa podzieliły też dwie kolejne gminy: Będków i Żelechlinek.
Warto odnotować, że droga powiatowa nr 1913E będzie jednak remontowana, tyle że nie na terenie naszego powiatu. Jej odcinek biegnący od Ujazdu do granicy z powiatem piotrkowskim (5,2 km), czyli „nasza” schetynówka nie otrzymał środków. Jednak wniosek na remont dalszego odcinka tej samej drogi od granicy do Wolborza, składany przez powiat piotrkowski, dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł otrzyma. Zarządem Dróg Powiatowych w Piotrkowie kieruje inżynier drogownictwa Zbigniew Starosta, który pod koniec ubiegłego roku odszedł z pracy w Zarządzie Dróg Powiatowych w Tomaszowie. Jego miejsce zajęła niedawno upieczona absolwentka wydziału marketingu i zarządzania. Może to wyjaśnia, czemu jednym się udaje, a innym niekoniecznie.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (1007) z dnia 5 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator