tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Ruiny wypiękniały

 

Nic tak nie zmienia wizerunku miasta, jak trafione, dokładnie i profesjonalnie wykonane remonty starych kamienic. Okazuje się, że w ostatnim czasie do dawnej lub nawet do o wiele lepszej świetności niż kiedykolwiek, powraca kilka pięknych budynków. A coraz częściej wymagające i kosztowne inwestycje prowadzą podmioty gospodarcze. Sposób realizacji chwalą nie tylko mieszkańcy, ale również historycy regionu.
Już niedługo ulica Tkacka ma zmienić swoje przeznaczenie. Ma być niemal osią rewitalizacji centrum miasta. Rozdzielać pl. Kościuszki od muzeum wielu kultur, parku Bulwary i galerii Mazovia. Ma to być jeden z piękniejszych zakątków Tomaszowa.
Miasto jeszcze nie rozpędziło się z ogromną inwestycją, a już wiele się dzieje w starym budownictwie.
Przede wszystkim w oczy rzucają się wyremontowane dwie kamienice przy ul. Tkackiej 2 i 4 przy skrzyżowaniu z ul. św. Antoniego.
Pierwszą jeszcze wykończa Anna Jung, właścicielka firmy Krauze Hause, zajmująca się wynajmem powierzchni w tej nieruchomości.
- Remonty prowadzę już od kilku lat - mówi. - Została jeszcze do skończenia część północno-zachodnia i plac. Wszystkie prace wykonywane są praktycznie od podstaw. Staram się przy tym zachować historyczny charakter tej pięknej kamienicy - dodaje.
Nie sposób nie zauważyć, że właścicielka ogromną uwagę zwróciła nie tylko na szczegóły, ale również na oświetlenie. Warto przejść się wieczorem na ul. Tkacką i to zobaczyć. Bez wątpliwości można stwierdzić, że tak wyremontowany budynek da się, porównywać do tych ze starówek np. Wrocławia.
W kamienicy będzie można wynajmować lokale użytkowe i mieszkalne, jest również miejsce na reklamę.
Kiedy kamienica nabierze ostatniego blasku jeszcze nie wiadomo. - Taka inwestycja to nie tylko duże wyzwanie, ale także spore wydatki - mówi kobieta. - Zapewniam jednak, że kamienica będzie ukończona.
Jak przyznaje właścicielka, przy tak dużym zakresie prac występują również problemy. Ciężko jest np. znaleźć odpowiedniego wykonawcę, który sprawnie i umiejętnie poprowadzi takie prace.
Dla właścicielki nieruchomości bardzo ważna jest także jej historia. Nie posiada dokumentów wskazujących na rok wybudowania. Ma dokument z 1912 r., który stwierdza, że w kamienicy znajdował się hotel Metropol należący do Krauze R., na dole funkcjonowała restauracja. W tym roku Krauze miał go odsprzedać. Jednak, jak dodaje, Jerzy Wojniłowicz, znany i poważany regionalista, spotkał się z dokumentem potwierdzającym, że hotel Metropol-Krauze R. funkcjonował jeszcze po sprzedaży w 1918 r. Są również dowody, że jego działalność trwała w międzywojniu.
Właśnie dlatego obecna właścicielka kamienicy nazwała swoją firmę Krauze Hause.
- Będę nadal szukać w łódzkich archiwach dalszej historii budynku - zapewnia właścicielka. - Jak znajdę rok budowy umieszczę go na kamienicy, tak samo jak datę ukończenia remontu.
Przed wojną w tym budynku miała również działać Komunalna Kasa Oszczędnościowa. W czasach PRL znajdowało się w nim m.in. PKO, Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych i Biblioteka Miejska.
Wcześniej inny podmiot prywatny rozpoczął remont sąsiedniej kamienicy przy ul. Tkackiej 4.
Tomaszowska firma budowlana Maltom weszła na plac budowy w lipcu 2008 r., a nieco ponad rok później budynek był już perełką architektoniczną.
W przypadku tej kamienicy ciężko mówić o remoncie. Pozostały po niej jedynie mury, reszta została zburzona. We wnętrzu zmieniono ciągi komunikacyjne, zainstalowano windę, całość wykończono w nowoczesnym stylu.
- Nieruchomość zakupiłam od podmiotów prywatnych w 2003 r. - mówi obecna właścicielka. - To była totalna ruina. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakaał już rozebranie balkonów, bo zagrażały przechodniom. Drewniane stropy nadawały się tylko do rozbiórki, zresztą jak wiele innych elementów. Dlatego zakres prac był tak duży - dodaje.
Prace budowlane musiały być konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków, bo choć nieruchomość nie jest wpisana do rejestru, leży w pobliżu zabytków. Ma zresztą swój wiek i jak na Tomaszów całkiem pokaźny. Właścicielka twierdzi, że kamienicę wybudowano na początku XIX w.
W nieruchomości również zachowano historyczne elementy. Jest świetnie oświetlona.
Obie właścicielki nie chcą zdradzać ile kosztuje odbudowa takich budowli. Nie kryją, jednak, że trzeba poświęcić na to dużo czasu i przygotować się na liczne wyrzeczenia.
Dla Tomaszowa najważniejsze jest, że dzięki takim inwestycjom nie tylko pięknieje krajobraz, ale również nie wstyd jest przed przyjezdnymi. Wskazać tu również trzeba pięknie remontowaną kamienicę przy ul. Mościckiego w sąsiedztwie ZUS. Właściciel jednej z tomaszowskich hurtowni budowlanych podniósł z ruiny budynek, który jest w czołówce estetycznej miasta. A podobno to jeszcze nie koniec prac.
A ruin, które mogły by być wizytówką miasta jeszcze nie brakuje.

PS
W poprzedniej kadencji władze miasta przyznawały statuetkę „Złotego Niedźwiedzia” dla inwestora, który w danym roku najlepiej i najpiękniej wyremontował budynek. Konkurs jednak nie przyjął się na stałe. Być może ze względu na brak tak spektakularnych inwestycji w mieście. Może warto byłoby wracać co jakiś czas do tej formuły, by mobilizować i nagradzać takich inwestorów.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator