tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Zdarzenia

 Rozpoczyna się proces strażników miejskich

 

20 czerwca w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie rozpocznie się proces czterech funkcjonariuszy tomaszowskiej Straży Miejskiej. Piotrkowska prokuratura zarzuca trzem mężczyznom i jednej kobiecie przekroczenie uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych podczas prowadzenia procedury mandatowej.
Sprawa ciągnie się już od ponad roku. W kwietniu 2011 r. w Piotrkowie Tryb. zarzuty postawiono trzem funkcjonariuszom SM. Zostali zawieszeni. Kilka miesięcy później identyczne zarzuty usłyszała strażniczka miejska. Nie wytrzymała presji i sama odeszła ze Straży Miejskiej. Prokuratura postawiła im zarzuty z art. 231 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień oraz 271 kk. - poświadczenia nieprawdy. Sprawa dotyczy pojedynczych czynów, a dokładnie wystawiania mandatów niezgodnie z paragrafami, które łamali sprawcy wykroczeń. Zamiast mandatu za parkowanie na zakazie obywatel płacił za to, że nie ujawnił, kto kierował pojazdem. Nikt z tomaszowskiej SM nie może jednak zrozumieć, w jakim celu ich koledzy mieliby bezpodstawnie zmieniać charakterystykę wykroczenia. Tym bardziej, że cały czas, zgodnie z art. 78 Prawa o ruchu drogowym, nakładane są takie mandaty. Wystawia je zresztą nie tylko SM, ale także policja.
Tymczasem postępowanie prokuratorskie wciąż się przedłużało. Na akt oskarżenia ze zniecierpliwieniem czekali nie tylko strażnicy, ale i ich przełożeni. Trafił on do tomaszowskiego sądu w grudniu ubiegłego roku. Pojawiły się jednak kolejne problemy. Tomaszowski sąd chciał przekazać sprawę do innego sądu. Uzasadniał to tym, że dwóch z oskarżonych strażników było oskarżycielami publicznymi i znają się z sędziami karnistami z tomaszowskiego sądu. Ostatecznie sprawa pozostała w Tomaszowie.
Pełnomocnik oskarżonych złożył do sądu wniosek o umorzenie postępowania ze względu na znikomą szkodliwość czynów, jakich mieli dopuścić się strażnicy. - Argumentował to tym, że strażnicy nie są prawnikami i nie zdawali sobie sprawy ze swojego postępowania - mówi Witold Błaszczyk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Tryb.
Prokuratura nie zgodziła się jednak na odstąpienie od postępowania i sprawa 20 czerwca trafi na wokandę. Strażnikom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze nie czują się winni.- Chcemy dochodzić swoich praw przed sądem - mówi jeden z nich. - Przyznam jednak, że jesteśmy na granicy wytrzymałości psychicznej. Jestem kłębkiem nerwów, ale nie poddam się.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1143) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator