tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Ratują efektownie i efektywnie

 

We wtorek, 7 czerwca na Zalewie Sulejowskim w Borkach doskonalili umiejętności i współpracę ratownicy z WOPR i policjanci. W wodzie świetnie radził sobie również strażnik miejski z Łodzi.
Organizatorem czwartego tego typu szkolenia policjantów jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Prowadził je Milan Wilhelmi, prezes łódzkiego WOPR. Zajęcia rozpoczęły się w pływalni ?Fala?. Ratownicy doskonalili nie tylko umiejętności w wodzie, ale również poza nią z ratownikami medycznymi. Ćwiczyli m.in. resuscytację dorosłych i dzieci, użycie defibrylatora, rurki ustno-gardłowej, maski tlenowej, postępowania podczas zakrztuszenia, zachłyśnięcia oraz wstrząsu termicznego.
Ostry sprawdzian wytrzymałości i techniki ratownictwa wodnego ratownicy, wraz z członkami naszego WOPR i policjantami, przeszli w Borkach.
Najpierw używali podręcznego sprzętu ratowniczego przy wydobywaniu z wody swoich kolegów. Każde kolejne zadanie było trudniejsze. Do najbardziej efektownych z pewnością należały skoki z pędzącej łódki policyjnej. Ratownicy, którzy nie opanowali do końca techniki oddzielania się od łodzi i wpadania do wody z odpowiednią sylwetką i pod odpowiednim kątem, boleśnie to odczuwali.
- Naprawdę zetknięcie z wodą przy takiej prędkości nie należy do najprzyjemniejszych - mówi jeden z ratowników.
Uczestnicy mogli również zapoznać się ze skuterem wodnym należącym do naszego WOPR, którego jednak na co dzień nie używają. Maszyna, a dokładnie jej prędkość i możliwości manewrów, zrobiły na obserwatorach duże wrażenie.
Na koniec ratownicy musieli wydostać z wody mężczyznę z przewróconego jachtu.
- Wyszkolenie policjantów w niesieniu ratunku na wodzie za pomocą podręcznego sprzętu ratowniczego oceniam bardzo dobrze - mówi M. Wilhelmi. - Trzeba jednak przeprowadzać jak najwięcej takich szkoleń.
Jak zapewniają woprowcy i funkcjonariusze policji, woda w zalewie jest już ciepła. W ostatni weekend Borki odwiedziło być może nawet 2 tys. osób. Spora część z nich już się kąpała.
- Ludzie w większości znają zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą - mówi Tomasz Jarzyński, prezes tomaszowskiego WOPR. - Często brakuje im jednak zdrowego rozsądku. Nierzadko przez alkohol. Podczas odpoczynku i urlopów ludzie zapominają również o pilnowaniu dzieci, a wystarczą tylko trzy minuty i mamy tragedię.
Ratownicy podkreślają, że na wodzie zbyt pewnie czują się również żeglarze. - Wprawdzie biorą ze sobą kamizelki ratownicze, ale często trzymają je pod pokładem. Jak więc mają im pomóc przy przewróceniu się jachtu? - pyta szef WOPR.
M. Wilhelmi dodaje, że niebezpiecznie zachowują się także ludzie wypływający na akwen rowerkami czy kajakami. Do wypadków dochodzi również podczas nurkowań.
Woprowacy na wodzie są już od 1 maja, policjanci pojawią się w przyszłym tygodniu.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (1090) z dnia 9 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator