tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

PARKIECIARSTWO, CYKLINOWANIE - fachowo i ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Przewodniczący Rady Gminy byłym współpracownikiem SB

 
Żelechlinek

3 czerwca na podstawie zgromadzonych dowodów i akt postępowania Sąd Okręgowy w Łodzi uznał, że ?Andrzej Dziedzianowicz, przewodniczący Rady Gminy w Żelechlinku skłamał w oświadczeniu lustracyjnym podpisanym 3 stycznia 2008 roku, że nie współpracował z organami bezpieczeństwa PRL.?
Decyzją sądu utracił również prawo wybieralności do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego i samorządu na okres lat 4. Obejmuje go także czteroletni zakaz pełnienia funkcji publicznych wymienionych w art. 4 pkt 2-56 ustawy z 18 października 2006 roku ?o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-90?.
Podczas posiedzenia sądu, prokurator IPN wykazał, ?że A. Dziedzianowicz pracując w latach 70. w Zakładach Sprzętu Precyzyjnego w Niewiadowie na wydziale specjalnym produkującym uzbrojenie, od 1975 do 1980 roku był tajnym i świadomym współpracownikiem SB o pseudonimie Tenor?.
Ustalono, że stanowił źródło informacji II Wydziału SB zajmującego się kontrwywiadem. Dokumentację jego osoby tworzyła i gromadziła wówczas placówka SB w pobliskich Brzezinach, ?pilotując? go na polecenie służb specjalnych ówczesnej Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Piotrkowie Tryb.
Orzeczenie jest nieprawomocne i Dziedzianowiczowi przysługuje odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi.
Nie byłoby sprawy, gdyby trzy lata wcześniej potwierdził ten fakt w oświadczeniu lustracyjnym. Zgodnie z ustawą, przyznanie się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL nie podlega karze. Prawdopodobnie dostałby ?rozgrzeszenia? od samorządu i lokalnej społeczności i mógłby nadal sprawować funkcje społeczne.
Specjaliści IPN, weryfikując jego oświadczenie, znaleźli nieprawdę. Prokuratorzy instytutu po przeprowadzeniu dochodzenia skierowali sprawę do rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Łodzi.
- Wyrok przyjąłem znacznie spokojniej niż zaskakującą informację IPN opublikowaną kilka miesięcy wcześniej. Podczas rozprawy ustalono, że nie donosiłem na kolegów, lecz współdziałałem z kontrwywiadem w obronie zakładu o strategicznym znaczeniu dla obronności kraju przed penetracją służb specjalnych NATO, wówczas przeciwnika Polski - wyjaśnia Dziedzianowicz. - Funkcjonariusze dawnych służb, którzy składali zeznania w mojej, sprawie twierdzili, że podczas rozmowy ze mną nie przedstawiali się za pracowników służb specjalnych, lecz funkcjonariuszy milicji. Wyrok uważam za krzywdzący i po otrzymaniu sentencji będę odwoływał się do sądu wyższej instancji. Najbliższa rodzina i mieszkańcy Żelechlinka wspierają mnie moralnie. Po publikacjach prasowych nie odwrócili się plecami, lecz dopingują do pokonywania trudności.
Andrzej Dziedzianowicz z Żelechlinka jest znanym działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego, radnym i przewodniczącym Rady Gminy, bieżącej i kilku poprzednich kadencji, prezesem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Dotychczas był traktowany przez społeczeństwo jako wpływowy i lubiany społecznik. Czy po orzeczeniach sądów i uprawomocnieniu się wyroku przyjaciele i sąsiedzi zmienią nastawienie wobec jego osoby?


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (1094) z dnia 8 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator