tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Przedszkole ponad siły miasta

 





W okresie wakacyjnym jak co roku trwają liczne inwestycje w przedszkolach. Są jednak w mieście placówki, które stanowią poważny problem nie tylko dla władz miasta, ale i ich użytkowników. Chodzi o ich opłakany stan techniczny i wiek.
Przedszkole nr 16 przy ul. Konstytucji 3 Maja 36 mieści się w jednym z piękniejszych budynków w mieście. Niewielka willa pofabrykancka wybudowana została prawdopodobnie w 1858 roku, w Gminnej Ewidencji Zabytków wpisany jest jednak 1880 r. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn (jak w wielu przypadkach w mieście) budynek ten nie został wpisany do rejestru zabytków. Tym samym nie podlega ochronie konserwatorskiej, dlatego ciężko jest, mimo jego wieku, pozyskać środki zewnętrze na jego remont.
Aktualnie willa jest w opłakanym stanie. Wymaga gruntownego remontu. O tym władze miasta wiedzą już od dawna, nic jednak nie robią, bo oblicza się, że inwestycja kosztowałaby lekko ponad 4 mln zł. Dlatego w magistracie opracowano inne wyjście z sytuacji. Na terenie między filią Uniwersytetu Łódzkiego, a Szkołą Podstawową nr 13 zaplanowano budowę nowoczesnego przedszkola integracyjnego. Projekt miał być realizowany w tej kadencji. Ale ta wersja obowiązywała tylko na jej początku. Ostatecznie od inwestycji odstąpiono.
Gdyby wybudowano nową placówkę, dzieci i pracownicy (przynajmniej ich część) pochodziłaby ze starego Przedszkola nr 16. Przy takim rozwiązaniu władze rozpatrywały sprzedanie zabytkowej willi.
Niestety przedszkola nie ma i przez kilka najbliższych lat nie będzie, a budynek cały czas się sypie. Już kilka lat temu tynk i kawałki cegieł odpadały od balkonu i filarów na werandzie. Sanepid nakazał wyłączenie tej części nieruchomości z użytkowania i kazał ją odgrodzić. Nic dziwnego, w pobliżu znajduje się plac zabaw.
Przez cały ten czas nie wykonano w budynku praktycznie nic. Obecnie władze miasta zdają sobie sprawę, że w takich warunkach nie da się przetrzymywać dzieci. Zarządzono prace remontowe, ale tylko powierzchowne. Zresztą i tak nie obędzie się bez problemów.
Władze miasta postanowiły wydać na ratowanie budynku tylko ok. 56 tys. zł. A to o wiele za mało. Pracownicy Wydziału Inwestycji nie mieli wyjścia i podzielili inwestycję na dwie części.
W pierwszym etapie ma zostać wymieniona stolarka w dwóch oknach wraz z parapetami, drzwi do kuchni, kotłowni i remont łazienki. Znalezienie wykonawcy nie powinno sprawić problemu.
Gorzej będzie w kolejnym etapie. Trzeba bowiem wyremontować ganek i balkon. W tym miejscu elewacja jest jednak bogato zdobiona. Jej remont potrwałby z pewnością kilka miesięcy. Trzeba byłoby wykonać wzory i odlewy, nie wiadomo, czy nie trzeba by było postawić od podstaw kolumn. Właśnie dlatego firmy budowlane z niechęcią patrzą na tę inwestycję.
Jak widać przyszłość ciekawej pod względem architektonicznym willi jest pod znakiem zapytania. Tym bardziej, że jest ona wpisana jedynie do Gminnej Ewidencji Zabytków. Przypomnijmy, że dokument ten nie stanowi sam w sobie prawa. Nabiera ważności dopiero w momencie, gdy miasto posiada plan zagospodarowania przestrzennego. Teoretycznie więc właściciel takiej nieruchomości aktualnie mógłby ubiegać się o jej wyburzenie.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator