tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Prokurator w przedszkolu

 

Prokurator rejonowy w Tomaszowie z urzędu zakwestionował uchwałę Rady Miejskiej z 27 kwietnia 2011 r. w sprawie ustalenia opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne, prowadzone przez miasto i skierował skargę na tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Identyczne skargi kierowane są do WSA na uchwały wszystkich gmin w powiecie, które prowadzą przedszkola. Taka akcja prokuratury odbywa się w całej Polsce.
We wrześniu 2011 roku w mediach zaczęła się burza, wywołana podniesieniem opłat przedszkolnych. W niektórych gminach wzrosły nawet o 70%. Wcześniej rząd zbagatelizował fakt, że samorządy wyższymi opłatami ratują budżety, bo nie są w stanie sfinansować zadań narzucanych im przez państwo. W końcu głos zabrał premier Donald Tusk, który działania samorządów uznał za niedopuszczalne i nakazał wojewodom ścigać gminy za nieuzasadnione podwyżki.
Służby wojewody nie zakwestionowały większości uchwał, które weszły w życie. W akcję rządu włączyła się więc prokuratura. Jak Polska długa i szeroka prokuratorzy z urzędu skarżą lokalne prawo do sądów administracyjnych.
- Kwestionujemy sposób naliczenia opłaty za opiekę powyżej pięciu godzin dziennie, bo nie ma żadnej kalkulacji ekonomicznej, nie ma przepisów, za co jest ta opłata - mówi prokurator rejonowa Elżbieta Spiżewska-Cyniak. - Skierowaliśmy wniosek o stwierdzenie nieważności tego zapisu. Ponieważ takie naruszenie prawa stwierdziliśmy w jednej gminie, to sprawdziliśmy uchwały pozostałych samorządów i w przy-padkach, w których były takie lub podobne zapisy, wystąpiliśmy ze skargami do WSA.
Tomaszowscy radni uchwali, że przedszkola miejskie zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie pięciu godzin dziennie. Za dłuższy pobyt dziecka w placówce trzeba płacić. Rada Miejska ustaliła odpłatność rodziców za każdą rozpoczętą godzinę ponad limit podstawy programowej w wysokości 0,18% minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie to średnio około 2,5 zł), czyli 9-godzinny pobyt w przedszkolu kosztuje ok. 10 zł, a razy 22 dni to aż 220 zł. Opłata ta nie obejmuje kosztów wyżywienia dziecka, których wysokość ustala dyrektor przedszkola w porozumieniu z prezydentem miasta (średnio ponad 100 zł) ani innych zajęć dodatkowych.
Gminy bronią podwyżek, tłumacząc, że rząd dokłada im zadań, ale z roku na rok daje coraz mniej pieniędzy. Kulą u nogi jest zwłaszcza oświata, która zjada nawet połowę budżetu gmin. Ratując się przed bankructwem, podnoszą opłaty. Także za przedszkola, które w ogóle nie są współfinansowane z subwencji oświatowej.
Tomaszów, którego roczny budżet to 150 mln zł, wyda w tym roku na przedszkola blisko 19 mln zł, a na całą oświatę ponad 63 mln zł. To wielkie obciążenie. Podobne proporcje wydatków są w innych gminach.
Sądy jednak biorą stronę prokuratur. Pod koniec października ubiegłego roku WSA w Gorzowie Wielkopolskim unieważnił uchwałę jednej z gmin, która uchwaliła sztywne godziny bez opłat, a za pozostałe godziny wprowadziła opłaty. Dlatego wiele samorządów już zmieniło uchwały w sprawie opłat za przedszkola, przyjmując sugestie prokuratury.
Tomaszowscy radni postanowili dochodzić swych racji w sądzie. Prokurator skargę kieruje do sądu za pośrednictwem organu, na którego działalność się skarży. Wniosek do WSA trafił więc najpierw do Rady Miejskiej, która zobowiązana była do przekazania go sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę. Rada Miejska w Tomaszowie przyjęła stanowisko, że skarga zasługuje na oddalenie, bo uchwała jest zgodna z prawem. Tak samo czynią samorządy innych gmin. Kto ma rację, wypowie się sąd.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator