tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Procesje Bożego Ciała

 Procesja w parafii św. Rodziny.W czwartek, 7 czerwca Kościół katolicki obchodził uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną w tradycji ludowej Bożym Ciałem. W ponad 20 parafiach na terenie miasta i powiatu w procesjach przeszło tysiące wiernych. W każdym kościele przed procesją odbyła się liturgia eucharystyczna. Później na ulicach pojawiły się chorągwie, obsługa ołtarza oraz dziewczynki w strojach pierwszokomunijnych, sypiące płatki kwiatów przed Najświętszym Sakramentem niesionym pod baldachimem przez kapłana. W niektórych miejscowościach kolorytu dodawały orkiestry strażackie i stroje ludowe.
Najokazalsze były przygotowane specjalnie na tę uroczystość cztery ołtarze, przy których odmawiana była modlitwa i czytana ewangelia.
Boże Ciało w Kościele katolickim obchodzone jest od XIII w., w Polsce od 1320 r. Pierwsza wzmianka o pro-cesjach pochodzi z Kolonii (1277 r.). Później zwyczaj ten przyjął się również w Anglii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech. W XIV w. przywędrował do Polski.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1143) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator