tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

DIETA dr. J. Kwaśniewskiego, żywienie optymalne, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Pro Mari Nostro dla I LO

 

Minęło 90 lat od dnia, kiedy generał J. Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, legionista, działacz polityczny i społeczny wrzucił w morze platynowy pierścień - symbol zaślubin Polski z Bałtykiem. W rocznicę tego wydarzenia, 10 lutego, odbyły się w Pucku uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju nad Morze Bałtyckie. Zorganizowali je: Urząd Miasta w Pucku, Liga Morska i Rzeczna oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Patronat honorowy nad obchodami objęli m.in.: Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu RP i ks. Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup metropolita gdański.
Obecni byli m.in.: prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, parlamentarzyści, pomorscy samorządowcy, służby mundurowe oraz mieszkańcy Pomorza.
Uroczystość miała tomaszowski akcent. I LO i miasto reprezentowali na niej: dyrektorka liceum Ewa Męcina, Zenon Łaski, przewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Małagocki, członek Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz poczet sztandarowy szkoły.
Na wniosek Kapituły Wyróżnień Zarząd Główny LMiR uhonorował I LO Krzyżem Pro Mari Nostro. To zaszczytne wyróżnienie, które szkoła otrzymała z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zostało nadane w dowód uznania i szacunku za wspólne dzieło na rzecz Polski Morskiej. Odznaczony został również Zenon Łaski, otrzymując „Pierścień Hallera”.
Uroczystości w Pucku to okazja do refleksji nad działalnością LMiR w Tomaszowie Maz. i w I LO.
Informacja o powstaniu w Tomaszowie Maz. oddziału LMiR pojawiła się na łamach „Echa Mazowieckiego” z 22 maja 1927 r. W notatkach prasowych oraz osobistych wspomnieniach członków Ligi z okresu międzywojennego zachowały się przekazy świadczące o aktywnym udziale tomaszowian w życiu Polski Morskiej (koła działające w szkołach, wyprawy kajakami po Pilicy i Wiśle aż do Bałtyku, imprezy lokalne na przystani Tomaszowskiego Towarzystwa Wioślarskiego, działacze i promotorzy wychowania wodnego inspirowali wycieczki nad polskie morze).
Dzisiejsza Liga w głównej części skupia młodzież szkolną, która działa w szkolnych kołach LMiR, identyfikując się z tradycjami wodnego wychowania. Od 22 lat koło LMiR działa w I LO, gdzie w 1927 r. powstała Liga, szerząc wśród młodzieży morską edukację. Młodzi tomaszowianie (ok. 200 osób) pływali na pokładach wszystkich wielkich polskich żaglowców. Mieli okazję zmierzyć się z żywiołem morskim, sprawdzić swój charakter, siłę woli i przeżyć niesamowitą przygodę. Uczestniczyli także w regatach (z sukcesem), zajmując pierwsze miejsce w regatach żeglarskich o puchar komandora Aleksandra Murawiewa w Kołobrzegu w 2000 r. Liceum brało udział w konkursach na najlepiej działające szkolne koła Ligi Morskiej (Szczecin 2004 - drugie miejsce w kraju). Młodzież uczestniczy w zlotach jungów LMiR, samodzielnych rejsach morskich i spływach kajakowych Pilicą, uroczystościach zaślubin Polski z morzem (Puck, Kołobrzeg) oraz w konferencjach Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. Na szczeblu lokalnym zadaniem Ligi jest realizacja przesłania S. Staszica: „trzymajmy się morza”, upowszechnianie edukacji morskiej i wodnej z uwzględnieniem patriotycznych akcentów i zaangażowania w sprawę budowy jednoczącej się Europy. Obecnie (12-21 lutego) młodzież z I LO, członkowie Ligi Morskiej z opiekunem Wojciechem Małagockim uczestniczą w rejsie na STS „Pogoria” po Morzu Śródziemnym, zdobywając nowe, cenne doświadczenia.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (1021) z dnia 18 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator