tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

KUPIĘ MIESZKANIE DO REMONTU ...
czytaj dalej »

PARKIECIARSTWO, CYKLINOWANIE - fachowo i ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Prezes Krakowiak odejdzie, doktor Marjańska odeszła

 
Z tomaszowskiego szpitala

8 sierpnia kończy się kontrakt na kierowanie zarządem spółki i szpitalem, który Rada Nadzorcza Tomaszowskiego Centrum Zdrowia zawarła z Janem Krakowiakiem w sierpniu 2009 roku. Po blisko trzech latach wspólnej pracy dla dobra szpitala drogi prezesa Krakowiaka i starosty Piotra Kagankiewicza rozchodzą się. Oby tylko nie ucierpiał na tym szpital i jego pacjenci.
Jednoosobową spółkę powiatu tomaszowskiego pod nazwą Tomaszowskie Centrum Zdrowia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powołała do życia Rada Powiatu w marcu 2009 roku, gdy podjęła pierwszą uchwałę w sprawie likwidacji szpitala w formie, w której działał od 1991 roku. Szpital Rejonowy SP ZOZ w Tomaszowie formalnie przestał istnieć z końcem 2009 roku. Jego działalność już w połowie tego roku przejęła nowa spółka, którą od początku (od sierpnia) kierował prezes Jan Krakowiak. Był on znany w Polsce z tego, że w latach 1996-2006 przemienił szpital w Brzezinach z placówki o złej reputacji w najlepszy szpital powiatowy w woj. łódzkim i jeden z lepszych w kraju. To samo miał zrobić w Tomaszowie.
Krakowiak najpierw przygotował koncepcję i program funkcjonowania Tomaszowskiego Centrum Zdrowia oraz podległego mu szpitala. Prowadził też poszukiwania renomowanych lekarzy, którzy chcieliby pracować w Tomaszowie. I to mu się udało. Sprowadził wielu znakomitych fachowców. Prestiż naszego szpitala zaczął rosnąć, a nie było to łatwe do zrobienia. Przez kilkanaście lat dobra opinia szpitala została mocno nadszarpnięta.
Kontrakt prezesa był dwuletni. Skończy się 8 sierpnia. Od kilku miesięcy mówiło się, że Krakowiak pożegna się ze szpitalem, że rozgląda się za nową pracą. Zapytany na sesji Rady Powiatu o przyczyny rozstania z prezesem starosta tomaszowski odpowiedział, że Jan Krakowiak poinformował go, iż nie przedłuży kontraktu i jako powód podał chęć zajęcia się kampanią wyborczą do Sejmu.
- Wbrew temu, co piszą niektóre media, jest to polubowne rozstanie, nie było żadnego konfliktu - mówił Piotr Kagankiewicz. - Nasza współpraca z panem Krakowiakiem ma na pewno jeden efekt. Szpital cały czas idzie do przodu. Mimo że często różniliśmy się w poglądach.
Różnice w poglądach nie są może konfliktem, ale jednak są głównym powodem odejścia prezesa ze szpitala.
- Poglądy moje i starosty na sposób kierowania szpitalem, na politykę zatrudnienia oraz na kierunki dalszego rozwoju placówki w ostatnim czasie różniły się coraz bardziej i w końcu praktycznie się rozeszły - twierdzi Jan Krakowiak. - A że pracodawca zawsze ma rację, to uznałem, że tu już nie ma dla mnie miejsca. Rozchodzimy się pokojowo. Mam dużo zaległego urlopu, ale zobowiązałem się, że będę kierował spółką do czasu wyboru nowego kierownictwa.
Warto dodać, że kampania wyborcza nie jest zbyt absorbująca. Krakowiak kandyduje do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu łódzkim. Nie jest faworytem. Wśród kandydatów PO są same znane postaci. Jedynką jest minister Cezary Grabarczyk. Dalej w kolejności są: Iwona Śledzińska-Katarasińska, minister Krzysztof Kwiatkowski, Elżbieta Królikowska-Kińska, John Godson, Tomasz Kacprzak, Małgorzata Niemczyk i Jarosław Stolarczyk. Obecny prezes TCZ jest dopiero dziewiąty. Nie jest to miejsce rokujące sukces wyborczy. To raczej praca dla drużyny, w której gra także Piotr Kagankiewicz, który ostatnio został szefem powiatowych struktur PO.
Starosta przyznaje, że od pewnego czasu trwają poszukiwania nowego prezesa. - Prowadzimy rozmowy z dwoma poważnymi kandydatami, ale, wybaczcie, nie ujawnię ich nazwisk. Jeśli któryś podejmie się zadania, to poinformuję o tym najszybciej, jak się da - mówi Piotr Kagankiewicz. - Nie ukrywam, że skorzystałem z pewnych rekomendacji. Bardzo pomocną osobą jest w tym przypadku były dyrektor łódzkiego oddziału NFZ Paweł Paczkowski. Jedno mogę dodać. Kandydaci nie są politykami ani ludźmi w politycznych układach.
***
Odejście prezesa Krakowiaka to niejedyna zmiana w kierownictwie szpitala. Z TCZ rozstała się już doktor Urszula Marjańska, która została zastępcą dyrektora do spraw medycznych jeszcze w Szpitalu Rejonowym SP ZOZ na początku 2009 roku.
Gospodarka rynkowa i wielkie zmiany w służbie zdrowia sprawiły, że dyrektorami szpitali stali się ekonomiści. Ci jednak na sztuce leczenia (chyba że finansów) się nie znają. Potrzebują zatem zastępcy fachowca. Ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej mówi, że jeśli dyrektor nie jest lekarzem, to musi mieć zastępcę lekarza. Tomaszowskim szpitalem od kilku lat kierują ludzie spoza świata medycznego, dlatego szpital nie może funkcjonować bez zastępcy dyrektora ds. medycznych. Przez minione dwa lata robiła to doktor Marjańska, która nie tylko jest chirurgiem, ale także ukończyła studia menedżerskie w Szkole Zdrowia Publicznego.
Obecnie obowiązki wicedyrektora medycznego szpitala pełni doktor Jacek Karpiński, internista, reumatolog i onkolog z oddziału wewnętrznego.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (1095) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator