tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Preludium do spalskich uroczystości

 

W miniony poniedziałek, 9 sierpnia w Spale miała miejsce uroczystość nadania imienia Prezydentów RP odnowionemu parkowi w centrum kurortu. Dzień wcześniej w niedzielę, 8 sierpnia w Skansenie Rzeki Pilicy było uroczyste otwarcie wystawy okolicznościowej, które można nazwać preludium do spalskiej imprezy.
W skansenowej zabytkowej świetlicy pokazano pamiątki związane ze „Spalskim jamboree-1935”, czyli jubileuszowym zlotem harcerstwa polskiego zwołanym z okazji 25-lecia ZHP. W skansenie zgromadzono olbrzymią ilość pamiątek z tamtych zdarzeń. Gros pokazanych na wystawie zlotowych pamiątek to zbiory własne skansenu, prezentowane są też depozyty pozyskane z Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej oraz od kolekcjonerów Maksymiliana Słoniewskiego z Warszawy oraz tomaszowianina, artysty plastyka Mirosława Bernackiego.
Na otwarcie wystawy przyjechała prof. Hanna Mościcka-Grzesiak, stryjeczna wnuczka prezydenta II RP Ignacego Mościckiego, który przyjmował w Spale harcerzy. W otwarciu uczestniczyli członkowie Komendy Głównej ZHP oraz pracownicy Muzeum Harcerstwa z Warszawy, którzy zazdrościli Skansenowi zgromadzonych pamiątek. Pani Mościcka zostawiła piękny wpis w księdze pamiątkowej skansenu. Po obejrzeniu wystawy goście, wśród których byli samorządowcy z gminy Inowłódz - gospodarze spalskich uroczystości z wójtem Cezarym Krawczykiem na czele obejrzeli historyczne widowisko związane ze spalskim zlotem. „Dzień z życia obozowego spalskiego zlotu” przygotowali druhowie z drużyny harcerzy starszych „Baszta”. Były namioty, pokaz prac pionierskich (zbijanie pryczy, budowa latryny), harcerze pokazali swoją sprawność i dyscyplinę organizacyjną. Wystawę można oglądać do końca roku.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator