tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PARKIECIARSTWO, CYKLINOWANIE - fachowo i ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Pomocne "Dwa Skrzydła"

 
Pod koniec grudnia ub.r. w Tomaszowie zaczęła działać Fundacja "Dwa Skrzydła". Jej celem jest m.in. niesienie pomocy ludziom zmagającym się z chorobą nowotworową (i nie tylko), wspieranie osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, ale także świadczenie bezpłatnych porad psychologicznych i prawnych. Współzałożycielami fundacji są ksiądz i psycholog.Ola Wąs jako Anna Frank w monodramie
wyreżyserowanym przez Barbarę Przybysz.


Grzegorz Chirk jest księdzem w parafii św. Rodziny przy ul. Niskiej. Od wielu lat zajmuje się niesieniem wsparcia ludziom chorym, starszym, samotnym. Dzięki niemu w Tomaszowie zaistniała światowa akcja na rzecz osób terminalnie chorych pod nazwą "Pola nadziei". Uczy religii w II LO, gdzie zachęca młodzież do pracy wolontariackiej. - Już na studiach w seminarium zajmowałem się osobami przebywającymi na oddziałach opieki paliatywnej, a później pracowałem też w hospicjum dla dzieci ziemi łódzkiej - mówi. - Współpracuję z nim do dziś, jeśli chodzi o małych pacjentów z Tomaszowa i okolic. Zdarzało się często, że szukałem kogoś, kto otoczyłby opieką psychologiczną ich rodziny, bo nikt im tego nie zapewniał. Tak nawiązałem współpracę z Hubertem Cabałą, który jest psychologiem. W międzyczasie sam ukończyłem studia z psychoonkologii, by być bardziej przygotowanym merytorycznie do niesienia tego rodzaju pomocy. To nasze doświadczenie w pracy z chorymi oraz sygnały, które docierały do nas np. od lekarzy pierwszego kontaktu, znajomych oraz samych chorych o potrzebie istnienia miejsca, w którym chorzy na nowotwór oraz ich rodziny otrzymałyby wszechstronną pomoc, zaowocowały w końcu powołaniem do życia Fundacji "Dwa Skrzydła". Udało nam się ją zarejestrować w grudniu ubiegłego roku. W jej ramach działać będą Poradnia Psychoonkologiczna oraz Akademia Walki z Rakiem.
Głównym celem fundacji ma być niesienie wszechstronnej pomocy osobom chorym na nowotwory i terminalnie chorym, ale jej założyciele chcą także zająć się wpieraniem rodzin, które opiekują się takimi chorymi i nie radzą sobie z emocjami po stracie najbliższych. Działania te fundacja prowadzić będzie w oparciu o wolontariat. - Mamy już grupę chętnych osób, które chcą się zająć pracą i działaniem na rzecz innych - wyjaśnia Hubert Cabała. - Ale każdy jest jeszcze mile widziany.
W "Dwóch Skrzydłach" pomoc będą mogły też uzyskać osoby, które straciły najbliższych w wyniku nie tylko choroby, ale także w sposób nagły, np. w wypadku czy w wyniku śmierci samobójczej. - Działać będziemy w takich przypadkach na zasadzie interwencji kryzysowej, by potrzebujący jak najszybciej otrzymali wsparcie psychologiczne - zapewniają założyciele fundacji.
Kolejnym kierunkiem działań ma być edukacja i profilaktyka. - Chcemy prowadzić np. zajęcia w szkołach z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów, zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na objawy chorobowe, które powinny ich zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem. Nie tylko wtedy, gdy zaobserwują je u siebie, ale także u rodziców czy dziadków. Wiele nowotworów nadal rozpoznawanych jest zbyt późno, a tylko ich wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie - mówi ks. Grzegorz. - Pracując w hospicjum dla dzieci, wielokrotnie spotykałem się z takimi przypadkami, gdy choroba została rozpoznana zbyt późno. A zachorowań na nowotwory, także wśród dzieci z Tomaszowa, jest bardzo wiele. Niestety pierwsze objawy są często bagatelizowane zarówno przez samego chorego, jak i jego otoczenie, a jeszcze częściej wypierane ze świadomości. Chcemy to zmienić, bo rak to nie wyrok, to choroba, którą się leczy. Zamierzamy prowadzić też spotkania dla dorosłych z poszczególnych grup ryzyka, a także seminaria, konferencje i warsztaty dla lekarzy pierwszego kontaktu. Jednym z pierwszych tematów będzie leczenie bólu.
Pierwsze działania już zostały podjęte. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Amazonek Fundacja "Dwa Skrzydła" napisała projekt, w ramach którego zamierza z Urzędu Marszałkowskiego pozyskać środki (ponad 30 tys. zł) na leczenie i rehabilitację 40 kobiet po mastektomii.
- Przeprowadziliśmy ankietę wśród tomaszowskich amazonek i okazało się, że olbrzymim problemem jest występujący po zabiegu obrzęk limfatyczny oraz dostęp do zabiegów rehabilitacyjnych, które by ten problem zniwelowały. Napisaliśmy więc projekt, który obejmuje właśnie takie ćwiczenia, ale również warsztaty psychologiczne, na których nauczą się radzić sobie z chorobą i stanem po operacji, by siebie zaakceptować i wrócić do normalnego życia - wyjaśnia ks. Chirk. - Projekt przeszedł już pomyślnie ocenę formalną. Teraz czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie, które ma nastąpić w kwietniu. W międzyczasie już piszemy kolejny wniosek o pieniądze z konkursu ogłoszonego także przez łódzki Urząd Marszałkowski na zadania z zakresu profilaktyki i działań wspierających.
Jak zapewniają założyciele "Dwóch Skrzydeł", fundacja nie zamierza z nikim konkurować, a wręcz przeciwnie chce opierać swoje działania na jak najszerszej współpracy z już istniejącymi stowarzyszeniami, organizacjami czy innymi fundacjami działającymi w podobnych obszarach. - Chętnie podejmiemy współpracę z innymi osobami, które chciałyby się włączyć w działania naszej fundacji. Niezależnie czy będą to osoby prywatne, czy instytucje lub organizacje. Zależy nam na skoordynowaniu działań wszystkich tych, którzy mają podobne do naszych cele - mówi Hubert Cabała.
Siedziba Fundacji "Dwa Skrzydła" mieści się w kamienicy przy ul. św. Antoniego 38 (w podwórku). Pod adresem www.dwaskrzydla.pl zaczęła już działać jej strona internetowa (w budowie), na której zamieszczone zostaną m.in. numery telefonów, pod które będzie można dzwonić w sytuacjach kryzysowych, np. nagłej śmierci osoby bliskiej, wypadku itp. (na razie jest to numer 501 250-182) oraz szczegółowe informacje o zakresie świadczonej pomocy i planowanych działaniach.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator