tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

REMONTY kompleksowe tel ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Pogoda w 2013 roku

 
Prognozy z pożółkłych kalendarzy

Kiedy nowoczesne metody prog- nozowania pogody okazują się zawodne, często sięgamy do starych kalendarzy zawierających wnioski z prowadzonych przed wiekami wieloletnich obserwacji pogody bądź też studiujemy stare przysłowia i porzekadła. Wynika z nich, że - mimo licznych anomalii i nieodwracalnych zniszczeń w przyrodzie wpływających na klimat - odwieczne rytmy zmian pogody wyznaczane fazami Księżyca i cykliczność tych zmian ciągle pozostają niezmienne.
Od stuleci często przypominane są: wydany w 1542 roku Zielnik Hieronima Spiczyńskiego, botanika i lekarza nadwornego Zygmunta II Augusta, Kalendarz Uniwersalny Krzysztofa Helwinga z 1702 r. oraz Kalendarze polskie i ruskie wydawane od 1725 roku we Lwowie przez Stanisława z Łanów Duńczewskiego, profesora Akademii Zamojskiej. Zadziwiająco sprawdzalne są również tablice ?powtarzalnego kalendarza pogody? opracowane w XVII wieku przez opata Mauritiusa Knauera z Langheim na podstawie obserwacji prowadzonych przez ponad 14 lat.
Stanisław Duńczewski w swoich kalendarzach lata pod rządami Księżyca określał jako zwyczajnie wilgotne, tj. mokre, zimne i śnieżyste, bywają też w nich rzadkie nawałnice i bez niebezpieczeństwa, wielkie wiatry, porywcze i silne, osobliwie w zimie. Meteorologia kalendarzowa z początku XVII w. pory roku w latach Księżyca charakteryzowała następująco:
Wiosna zawsze niestateczna, z początku zimna, potem mokra i ciepła, na koniec bardzo pluskliwa. Czasami jednak przeciwnie mokro i zimno, ale gdyby nie była mokra, to lipiec nastanie wilgotny.
Lato przeplatane, bardziej zimne niż ciepłe albo niestateczne - gorące i mokre. Jesień ustawicznie prawie zimna, mokra, niestateczna, od połowy lepsza i bardziej utemperowana, na końcu zimna, lodowata.
Zima bardzo zimna i wietrzna, mokra i śnieżna, z powodziami.
Dotyczy to dopiero zimy 2013/14.
Czego - na podstawie starych reguł - możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach 2013 roku?

Styczeń
Początek raczej pochmurny, zmienny i wietrzny. Trochę cieplej i większe opady śniegu dopiero w drugiej dekadzie. W połowie miesiąca rozpogodzenia, potem na zmianę mróz i lekka odwilż. Na przełomie drugiej i trzeciej dekady mogą wiać silne, dokuczliwe wiatry. W końcu miesiąca możliwa odwilż.

Luty
Zmienny, wietrzny i mało przy-jemny. Pierwsze dni jeszcze z odwilżą i opadami. W końcu pierwszej dekady więcej rozpogodzeń, powrót zimy z mroźnymi nocami. Sucha i wietrzna aura utrzyma się przez drugą dekadę. Około Popielca ocieplenie, możliwy nawet deszcz. Niewielki mróz i opady śniegu w ostatnich dniach.
Marzec
Pierwszy tydzień bardzo wietrzny z opadami, potem zmiennie, ale słonecznie. Na początku drugiej dekady pogoda iście marcowa - trochę śniegu, trochę deszczu i znów śnieg. W końcu dekady poprawa pogody. W pierwszych dniach wiosny (początek - 20 marca o 12.02) może znacznie się ocieplić. W Wielki Tydzień i Wielkanoc możliwa iście wiosenna aura.

Kwiecień
Początek wilgotny, dżdżysty z umiarkowanymi temperaturami. Pierwsze dni dość chłodne z nocnymi przymrozkami. Potem nieco cieplej, ale zmiennie. Poprawa pogody z początkiem trzeciej dekady, w ostatnich dniach kwietnia ochłodzenie, kilka dni mało przyjemnych. W trzeciej dekadzie stopniowe ocieplenie, ale deszczowo. Lokalnie nawet burze.

Maj
Możliwe anomalie związane z zaćmieniem Słońca. Maj zacznie się ładną pogodą, potem zachmurzenie. Od połowy miesiąca sporo słońca i mało opadów, Nocami przygruntowe przymrozki. Potem stopniowe ocieplenie i kilka dni z burzami. Na początku trzeciej dekady więcej chmur, deszczów i zmian pogody. W końcu miesiąca ciągłe opady deszczu, parno i burzowo.

Czerwiec
Początek miesiąca ciepły, ale pochmurny, niewielkie opady deszczu. W końcu pierwszej dekady więcej słońca i wzrost temperatury. Lato od początku (21 czerwca o 7.04) ciepłe, burzowe i parne. Obfite opady około świętego Jana. Mało słońca. Lokalnie możliwe podtopienia, a nawet powodzie. Gwałtowne zmiany temperatury do końca trzeciej dekady.

Lipiec
Miesiąc wilgotny, parny, mało stabilny. Na początku deszczowo i wietrznie. Później kilka dni nieco chłodniejszych, ale ciepło. W połowie lipca ochłodzenie, obfite i ciągłe opady, lokalnie zagrożenie powodziowe. Druga połowa bardziej burzowa, możliwy nawet grad. Ostatnie dni znacznie cieplejsze, nawet upalne.

Sierpień
Pierwszy tydzień słoneczny i upalny. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady więcej chmur na niebie i lekkie ochłodzenie. Potem znowu przewaga dni pogodnych. Napływ chłodniejszego powietrza w pierwszej połowie ostatniej dekady. Zimne noce, silne rosy, liczne poranne mgły. W końcu miesiąca pogodnie i ciepło, ale tylko dniem.

Wrzesień
Zacznie się podobną pogodą jak w końcu sierpnia. Na początku drugiej dekady więcej pogodnych dni, lokalnie niezbyt obfite opady i burze. Potem znowu pogodniej i słonecznie. Pożegnanie lata (22 września o 22.44) z przelotnymi deszczami, do końca miesiąca na zmianę pogodnie i deszczowo. Wieczory chodne.

Październik
Pierwszy tydzień jeszcze dość ciepły i pogodny, Potem deszczowo, pochmurno i mglisto. Od połowy miesiąca możliwa prawdziwa złota jesień z babim latem. W trzeciej dekadzie stopniowo coraz chłodniej, więcej opadów i jesiennych szarug. Wietrznie. Noce bardzo chłodne. Ranki we mgle. Niewykluczony pierwszy deszcz ze śniegiem.

Listopad
Pierwsza dekada najpierw dość pogodna, potem deszcz i słota do połowy miesiąca. Możliwe anomalie ? obfite deszcze ze śniegiem, gęste mgły i silne wiatry, Mokro i wilgotno w połowie miesiąca. Znaczące przedzimowe ochłodzenie ze śniegiem i mrozem prawdopodobnie na początku ostatniej dekady. W końcu miesiąca silne wichury.

Grudzień
Zacznie się zimową, ale łagodną aurą. Od początku drugiej dekady pogoda nieprzyjemna, wilgotno i zimno. Możliwa krótka odwilż. Potem pogodniej i mroźniej. Więcej chmur i opadów śniegu z nadejściem zimy (21 grudnia o 18.11) przed Bożym Narodzeniem. Święta prawdopodobnie śnieżne i lekko mroźne. Przed sylwestrem lekkie ocieplenie.

Zapowiadana zmienność aury w latach Księżyca w tym roku może być jeszcze bardziej spotęgowanazaćmieniami Słońca i Księżyca. W 2013 roku nastąpi pięć zaćmień: dwa Słońca i trzy Księżyca. W Polsce widoczne będą: częściowe zaćmienie Księżyca w czwartek, 25 kwietnia (maksimum około 22.07), drugie w sobotę, 25 maja około 6.10 oraz trzecie - półcieniowe częściowe zaćmienie Księżyca w sobotę, 19 października (maksimum około 1.50). Zaćmienia Słońca w piątek, 10 maja i w niedzielę, 3 listopada nie będą widoczne w Polsce.


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (1172) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator