tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

Zatrudnimy serwisantów instalacji:
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Podtopienia wciąż groźne

 

Ciągłe opady najbardziej denerwują właścicieli zalewanych posesji. Po każdej nawałnicy woda podmywa zabudowania stojące u zbiegu ulic Antolin i Tomaszowskiej 35 w Ujeździe. Kwadrans, najpóźniej pół godziny po ulewie, woda z pobliskich pól zalewa podwórka, piwnice, pomieszczenia gospodarcze. W najniższym zagłębieniu ulicy Tomaszowskiej (droga W-713) tworzy ogromne rozlewisko o długości ponad stu metrów. Podobne zjawiska występują na ulicach Wolborskiej i Północnej oraz w Sangrodzu.
Zdaniem mieszkańców, podtopienia w tym miejscu to wina drogowców. Budując ul. Tomaszowską w Ujeździe zlikwidowali dwa z trzech przepustów. Jeden, choć zmodernizowany, nie daje rady odprowadzić takiej ilości wody.
Woda z pól nie ma gdzie spływać również w innych miejscowościach powiatu, bowiem od wielu lat nie robi się czyszczenia kanałów przecinających pola. Wiele z nich pozarastało. Inne gospodarze zwyczajnie je zaorali. Kanałów odwadniających nie ma kto nadzorować i odtwarzać, gdyż przestały istnieć spółki wodne.
Problemem jest również postawa samych mieszkańców. Ci, którzy nie mają z wodą problemów, nie zawsze chcą zrozumieć potrzeby sąsiadów. Wręcz sprzeciwiają się odtwarzaniu rowów, które niegdyś przecinały ich pola i łąki. A przecież zgodnie z przepisami obowiązkiem każdego właściciela gruntów jest utrzymanie drożności kanałów i przepustów, które wybudowano do odprowadzania wód opadowych.
Władze gminy wspomagają poszkodowanych. Udrożniają rowy i kanały. Nie odtwarzają jednak sieci do odprowadzania wody. Obowiązek utrzymania właściwego funkcjonowania gospodarki wodnej na łąkach i gruntach ornych spoczywa na powiecie. Rozwiązanie tego problemu należy traktować priorytetowo. Czas nagli. Jeśli deszcze nie przestaną padać, zagrożenie będzie rosło, a straty mogą pójść w miliony.
W gminie Rokiciny również całe pola toną w wodzie. Po każdej burzy na pewien czas ograniczony jest przejazd na W-713 w okolicy komisariatu policji. Woda z pól tworzy rozlewiska w Łaznowie, Łaznowskiej Woli i Chrustach Nowych. Podobnie jest na niskich terenach Będkowa w okolicy Zacharza. Opady niszczą uprawy i wdzierają się do zabudowań na najniższych terenach sołectw Żelechlinka. Woda stoi na polach w okolicach Tarnowskiej Woli i Rękawca. Często spływa z pól do zabudowań i na drogę w Małczu. Podtopienia odnotowano również w sołectwach Czerniewic.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1195) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator