tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Podarował skansenowi pamiątki

 Zdzisław Hanc i jego dyplomy przekazane skansenowi


Zdzisław Hanc, dzisiaj starszy, 77-letni pan, był przed laty zapalonym motorowodniakiem i szkutnikiem. Sam budował motorówki, którymi pływał po różnych wodach, nieraz bardzo odległych od Tomaszowa i Pilicy.
Wychował się w dzielnicy Karpaty. Pilica była tuż obok. Miał 16 lat, gdy w 1948 roku wciągnęło go kajakarstwo. Gdy dorósł, doszedł do wniosku, że po co machać wiosłem, kiedy kajak może popychać silnik, szczególnie pod prąd rzeki. Pilica w swoim górnym biegu była ciekawa i czyściejsza niż poniżej Tomaszowa, gdzie „zasilały ją” cuchnące ścieki z TZWS (Wistom). Wpierw był to silniczek zaburtowy z boku kajaka, później większe motorki za rufą większych łódek. Takich zapaleńców jak on było w Tomaszowie więcej. Jedni tylko pływali kajakami i motorówkami, inni sami budowali swoje pływadła.
Dzisiaj pan Zdzisław wspomina kolegów z tamtych czasów: Szmidla, Czernego, Błażejewskiego, Badka, Bożęckiego. Właśnie fakt podarowania Skansenowi Rzeki Pilicy motorówki przez tego ostatniego z wymienionych (pisaliśmy o tym w 43 numerze TIT), skłonił pana Zdzisława do tego, że i on postanowił zrobić prezent tej placówce.
To plik dyplomów jakie dostawał za zwycięstwa w zawodach, spływach i innych motorowodniackich wyczynach. Wybrał też z domowego archiwum kilkanaście fotografii dokumentujących wodniackie wyprawy i zawody. Na wielu z nich jest nie tylko on, ale i inni wodniacy, z którymi Hanc pływał po Pilicy i innych akwenach. Staremu wodniakowi dopisuje doskonała pamięć, o każdym dyplomie i zdjęciu opowiada, pamięta, gdzie jaka fotka była zrobiona i kto na niej jest.
Ciekawe historie z czasów, gdy nie było jeszcze Zalewu Sulejowskiego, gdy nie wymagane były patenty motorowodne, kiedy łódek nie trzeba było rejestrować. Jest w tych opowieściach o budowie zalewu i o tym, że był jednym z niewielu, którzy mieli prawo pływać po Zalewie Sulejowskim motorówką (zezwolenie na piśmie ma do dzisiaj). Motorowodniacką działalność prowadził nie tylko prywatnie. Był członkiem sekcji wodniackiej w KS „Pilica”, ale odszedł, bo jak mówi dzisiaj, chcieli go wciągnąć do wodnej sekcji Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, która działała przy komórce ORMO w TZWS. Nie chciał się w to angażować i odszedł do sekcji motorowodnej w Lidze Obrony Kraju, pływał też trochę w barwach KS „Włókniarz”. Wróćmy jednak do wspomnień wodniaka.
- Pływałem kolejno na czterech łódkach z silnikiem bocznym i na trzech z silnikiem sztorcowym. Sam zbudowałem osiem łódek dla siebie i innych. Pan Zdzisław pływał po Pilicy, ale wyprawiał się też na Wisłę, Zalew Zegrzyński i na mazurskie jeziora. I właśnie na Mazurach została jego ostatnia motorówka. Tam ją sprzedał w 1994 roku.
- Może jeszcze pływa, bo to była solidna łajba - mówi dzisiaj.
Jego wodniacką pasję podzielała rodzina: żona, syn, córka. Syn przesiadł się później na żaglówkę, ale teraz zaniechał tego hobby, choć łódkę ciągle ma w szopie na działce. Wiele wypraw było rodzinnych, tak spędzali urlopy, a dzieci wakacje. Teraz jest lepiej, są butle turystyczne z gazem, zgrabne mebelki keampingowe, jednorazowe naczynia i sztućce, śpiwory, karimaty, dmuchane, lekkie materace. Dawniej trzeba było targać ze sobą koce, kochery, kociołki nad ognisko. Ale to miało swój urok i posmak przygody.
Dyrektor SRP, Andrzej Kobalczyk, nie krył zadowolenia z daru. - Takich rzeczy miałem do tej pory bardzo mało, a są one bardzo pilickie, dokumentują ciekawy okres dziejów rzeki i ludzi z nią związanych - mówi. Już teraz Kobalczyk myśli o wystawie czasowej, prezentującej motorowodniacką historię Pilicy.
- Na stałą ekspozycję nie możemy sobie pozwolić z braku miejsca - wzdycha.
Dyrektor prosił, by publicznie podziękować na łamach TIT panu Zdzisławowi za przekazane pamiątki.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (1014) z dnia 24 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator