Sport

Piłkarze odśnieżali

Piłka nożna w klasie okręgowej. Udana inauguracja wiosny.

Strzelcy goli (na biało): Kamil Kubiak (z prawej) i Klaudiusz Ząbecki.

Rozpoczęły się rozgrywki rundy wiosennej w piotrkowskiej klasie okręgowej. Drużyna Lechii podtrzymała serię zwycięstw i jest liderem z kompletem zwycięstw.
KP RKS Lechia 1923 – Omega II Kleszczów 2:0 (1:0), gole: Kubiak (38), Ząbecki (90+).
Skład gospodarzy: Przemysław Chmielewski – Tomasz Seliga, Radosław Karp, Robert Chmielewski, Marcin Lusek – Artur Przygodzki (71 Bartłomiej Kawecki), Kamil Szymczak, Bartłomiej Jeske (83 Michał Wierciński), Cezary Łysakowski (62 Kamil Węgliński) – Kamil Kubiak, Michał Nowacki (46 Klaudiusz Ząbecki).
Kolejny raz stwierdzam, że rozpoczynanie rozgrywek piłkarskich w połowie marca jest chore. To nie tylko problem piłkarzy i kibiców, którzy marzną, ale przede wszystkim organizacyjny. Rozmiękłe boisko, na którym murawa jeszcze się nie utwardziła, zostało zniszczone. Jeszcze kilka takich spotkań i jedyne w Tomaszowie boisko nie będzie się nadawało do grania. Ale cóż, działacze OZPN – choć od wtorku prognozy pogody mówiły o opadach śniegu w czasie weekendu – w środę zdecydowali, że nie będą odkładać inauguracji i nakazali grę. A że sędziowie postąpili identycznie, to w sobotę na stadionie przy ul. Nowowiejskiej mieliśmy parodię meczu. Z prawdziwym futbolem niewiele to miało wspólnego.
Spotkanie rozpoczęło się z kwadransowym opóźnieniem. Rozgrzani piłkarze marzli na boisku w oczekiwaniu na sędziów, którym nie za bardzo chciało się opuścić ciepłe pomieszczenie. Lechia pojedynek rozpoczęła dość spokojnie, ale w wyraźnym ciągiem na bramkę rywali. Już po pierwszej akcji tomaszowianie mogli prowadzić, ale Seliga nie trafił w piłkę na polu karnym.
Później po dośrodkowaniu Łysakowskiego z rzutu wolnego ładnie z woleja strzelił Nowacki, na posterunku był bramkarz gości. Zresztą Gonera miał w sobotę dobry dzień i kilkakrotnie obronił strzały, po których mogły paść bramki. Skapitulował jednak w 38 minucie. Łysakowski z rzutu wolnego spod prawej linii bocznej kolejny raz znakomicie posłał piłkę za długi słupek, a akcję zamknął Kubiak i w swym debiucie w drużynie seniorów nasz 19-letni junior strzelił swojego pierwszego gola.
Pod koniec pierwszej połowy wynik mógł podwyższyć Przygodzki, ale po jego silnym strzale z woleja piłka trafiła w poprzeczkę.
Pod koniec przerwy nad Tomaszowem przeszła śnieżyca. Sędziowie najpierw długo zastanawiali się, czy nie przerwać meczu, a później zarządzili odśnieżanie linii. Najpierw do pracy wzięli się nasi piłkarze, a później wspomogli ich działacze klubu, pracownicy OSiR i kibice. Najbardziej pracowitym i najskuteczniejszym w walce ze śniegiem okazał się nasz lewy obrońca Marcin Lusek. Sam zdołał odśnieżyć część linii po jednej stronie boiska, a później prawie wszystkie przy bramce rywali.
Po blisko 45-minutowej przerwie sędziowie wznowili mecz. Po sześciu minutach gry powinno być 2:0. Lechici przeprowadzili bardzo ładną akcję. Ząbecki zagrał na skrzydło do Łysakowskiego, a ten zacentrował na prawą stronę pola karnego i Szymczak posłał piłkę do siatki. Sędzia jednak gola nie uznał. Boczny arbiter dopatrzył się spalonego, choć przed bramką Gonery było trzech obrońców Omegi.
W ogóle praca sędziego głównego (i jego pomocników) pozostawiała wiele do życzenia. Często gwizdał bez żadnej przyczyny (albo ma taką bujną wyobraźnię) oraz nie gwizdał, gdy sytuacja tego wymagała. Dopuścił do zbyt ostrej gry, a w dodatku nie reagował na przekleństwa i różne okrzyki piłkarzy. Bardzo za to interesowały go okrzyki z trybun. Chyba dawno nie był na meczu Widzewa czy ŁKS-u w pobliskiej Łodzi lub na jakimkolwiek boisku czwarto- czy trzecioligowym. Czyżby w OZPN-ie nie było już bardziej doświadczonych sędziów i trzeba wysyłać do tej trudnej pracy nowicjuszy?
– W tych warunkach rozgrywanie meczu nie miało większego sensu, ale skoro nas do tego zmuszono, to wyszliśmy by zagrać, wygrać jak najprostszymi środkami i szybko zapomnieć – mówi trener Pawłowski. – Na takim boisku łatwiej się bronić niż atakować, ale cały mecz praktycznie był pod nasze dyktando. Jak na te warunki boiskowe spotkanie było nawet dość ciekawe, bo rywal pokazał się z dobrej strony i było kilka niezłych akcji. O naszej technicznej grze musieliśmy zapomnieć i cieszę się, że strzeliliśmy dwie bramki, nie tracąc żadnej.
Trzeba też pamiętać, że Lechia grała bez czterech podstawowych zawodników. Kontuzje leczą pomocnicy Michał Tonowicz i Krzysztof Chrzanowski, stoper Tomasz Barański i bramkarz Karol Poborski. Świeżo po kontuzji jest napastnik Ząbecki.
Lechia odniosła szesnaste zwycięstwo w tym sezonie i z kompletem punktów utrzymuje ogromną przewagę nad rywalami. Kibice powinni być zadowoleni.
Niezbyt zadowoleni z kibiców są za to działacze klubowi. Zorganizowała się grupka ludzi, którzy wulgarnymi śpiewami i okrzykami obrażają piłkarzy rywala oraz sędziów. To może się skończyć dla klubu przykrymi karami (głównie finansowymi), aż do zamknięcia widowni włącznie. W Piotrkowie są wręcz przeczuleni na punkcie Tomaszowa i Lechii.
***
Pozostałe wyniki pierwszej wiosennej kolejki: Mechanik Radomsko – GUKS Gorzkowice 2:0 (1:0), Skalnik Sulejów – Concordia II Piotrków 1:1 (0:0), Polonia Piotrków – Zjednoczeni Bełchatów 0:1 (0:0), Astoria Szczerców – Gerlach Drzewica 1:1 (0:0), Szczerbiec Wolbórz – OTS Opoczno Gorzałków 3:0 (walkower, gdyż Gorzałków wycofał się z rozgrywek). Mecze KS Poświętne – Świt Kamieńsk oraz LKS Mierzyn – LKS Żarnów zostały odwołane z powodu fatalnej pogody.
16. Gorzałków 15 10 25-39
W siedemnastej kolejce Lechia zagra na wyjeździe. W niedzielę (21 marca) o godz. 14.00 w Drzewicy zmierzy się z Gerlachem. Jesienią wygrali tomaszowianie 3:1 (1:1).

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.