tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Patron żniwiarzy i ogniska domowego

 
10 sierpnia ? św. Wawrzyńca


Gdyby sporządzić ranking ilości przysłów ludowych związanych z określonym świętym wspominanym w kalendarzu, niewątpliwym liderem takiej klasyfikacji byłby święty Wawrzyniec z Rzymu, diakon i męczennik (zm. 258), jeden z najpopularniejszych świętych w średniowieczu, w kalendarzu liturgicznym wspominany 10 sierpnia. Profesor Julian Krzyżanowski (1892-1976), polski historyk literatury, przytacza aż 25 przysłów związanych z dniem świętego Wawrzyńca.
Zgodnie z dawnym kalendarzem gospodarskim najpóźniej w dniu świętego Wawrzyńca należało zakończyć żniwa. Święty Wawrzyniec stał się opiekunem sadów i pól oraz strażnikiem pasiek. W Poznańskiem w dniu świętego Wawrzyńca święciło się w kościołach świeżo podebrany miód, używany potem do leczenia ran. W tym samym celu tego dnia święcono również masło.
Św. Wawryniec urodził się około 230 roku w mieście Huesca w północno-wschodniej Hiszpanii jako syn zamożnych rodziców. Z nieznanych przyczyn w młodym wieku opuścił kraj rodzinny i przeniósł się do Rzymu, gdzie został włączony do kleru rzymskiego. Papież Sykstus II wyświęcił go na diakona, a ze względu na jego zdolności organizacyjne i nieposzlakowaną uczciwość powierzył mu zarządzanie majątkiem kościelnym oraz troskę o ubogich. Kiedy za panowania cesarza Waleriana aresztowano papieża, Wawrzyniec dobrowolnie udał się razem z nim do więzienia. Prześladowcy wyszukanymi torturami usiłowali zmusić go do wydania majątku kościelnego. Tradycja podaje, że miał on wówczas wskazać na ubogich i powiedzieć: ?Oto są skarby Kościoła?. Przypalany na rozżarzonej do czerwoności kracie ściekowej, zakończył życie 10 sierpnia 258 roku w Rzymie.
Tradycja kościelna czci go przede wszystkim jako patrona ubogich. Modlą się do niego jako swojego patrona również piekarze, kucharze, bibliotekarze i pracownicy administracji. Od 1981 roku jest on także patronem GOPR. Co roku 10 sierpnia w samo południe ratownicy zbierają się na szczycie Śnieżki, aby uczcić dzień świętego Wawrzyńca.
Wstawiennictwo świętego Wawrzyńca miało chronić przed bólami reumatycznymi (popularnie zwanymi ?paleniem w kościach?) i pożarami, konkurując ze świętym Florianem w roli patrona strażaków. Ma jednak trochę inną misję, gdyż święty Wawrzyniec jest jednocześnie opiekunem ognia i dba, by ten niezbędny żywioł pomagał ludziom, nie wyrządzając przy tym szkód. Dlatego w polskiej tradycji ludowej uznawany był on przede wszystkim za opiekuna ogniska domowego.
Dużo jest ?wawrzyńcowych? przysłów pogodowych: ?Wawrzyniec pokazuje, jaka jesień następuje?. ?Jaki Wawrzyniec, taki podzimiec? ? czyli, tłumacząc na nasze - późna jesień i początek zimy. ?Na święty Wawrzyniec lata już wnet koniec?. ?Gdy na Wawrzyńca orzechy obrodzą, to w zimie mrozy dogodzą?.
Dziś dawne tradycje związane z dniem świętego Wawrzyńca zostały zarzucone. Chyba że jako nawiązanie do nich potraktujemy wieczorne rozpalanie... grilla w ogrodzie.
Zebrał: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1151) z dnia 10 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator