tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPECJALISTA NEUROLOG MARIA PIASTA, ul. Rolna ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Pływali i zwiedzali

 

W miniony weekend ponad stu kajakarzy z całej Polski ?ujeżdżało? Pilicę od Inowłodza do Nowego Miasta i Tomczyc. Odbył się największy chyba w sezonie na Pilicy III Ogólnopolski Spływ Kajakowy im. Sławomira Forysiaka.
Impreza zorganizowana została po raz trzeci przez Komisję Turystyki i Rekreacji Polskiego Związku Kajakowego, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, łódzki oddział PTTK. Spływ to impreza kwalifikowana, Grand Prix PZK, zawierała więc elementy sportowe, ale główny cel to popularyzacja turystyki wodnej i wodnych szlaków woj. łódzkiego.
Spływ odbył się w dniach 9-10 lipca. Uczestniczyło w nim ponad sto osób z całej Polski. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata a najstarszy81 lat! Kajakarze przyjechali do Ośrodka Agroturystycznego w ?Safari? w Domaniewicach nad Pilicą, gdzie była baza spływu.
Pierwszy dzień, przy pięknej słonecznej pogodzie, rozpoczął się wyścigiem wokół wyspy na Pilicy (cross). Następnie kilkadziesiąt kolorowych kajaków płynęło do Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie po krótkim odpoczynku rozpoczął się wyścig we wszystkich kategoriach na dystansie 11 km Nowe Miasto - Tomczyce. Wieczorem, w bazie spływu, odbyło się podsumowanie wyników i wręczanie zwycięzcom pucharów, medali i upominków. Odnotujmy, że wygrali zawody w T-1K (jedynka kobiet) Agnieszka Pilarczyk, T-1M (jedynka mężczyzn) Tomasz Woźniak, T-2K Anna Tomczyk - Maria Kaczmarek, T-2M Artur Dziuba - Damian Tamoń, T-2MIX Dariusz Łapiński - Małgorzata Bychowska. Nagrodę Fair Play zdobył Dariusz Łapiński.
Dodatkową konkurencją był turniej piłki plażowej i badmintona. Puchary dla zwycięzców w tych lądowych kategoriach ufundował tradycyjnie wójt gminy Rzeczyca a wręczała tym razem Iwona Łuszcz-Krawczyk - zastępca rzeczyckiego wójta.
Nagrodę Fair Play ufundował i przekazał na rzecz spływu minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Minister, widać kajakarz, ufundował jeszcze szczególną nagrodę dla najliczniejszej osady na kajakach - dwa wiosła. Zdobył je klub ?Albatros?.
Drugi dzień spływu na odcinku Inowłódz - Domaniewice ze względów bezpieczeństwa został odwołany, choć kajaki czekały na spuszczenie na wodę, a załogi próbowały przeczekać strugi deszczu w autokarach. Pioruny nie przestawały jednak walić. Burza jest dla kajakarzy dużym zagrożeniem. Płynąć w takich warunkach zdecydowały się, na własną odpowiedzialność, nieliczne, najbardziej zawzięte na pływanie załogi. Jak się dowiedzieliśmy, nic złego im się nie przytrafiło, a końcówkę spływu odbywali już w słońcu.
Rekompensatą dla tych, co nie popłynęli, było zwiedzanie najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc Inowłodza i Spały.
W sobotę do gromady kajaków uczestniczących w spływie dołączyli młodzi kajakarze ze Stowarzyszenia Kajakowy Patrol św. Franciszka, którzy pływają pod hasłem ?Nie pływam w śmieciach? i realizują to hasło poprzez zbieranie śmieci z brzegów i wody (gdzie jest ich niestety dużo) do plastikowych worków, odstawianych w wyznaczone miejsca, do sprzątnięcia przez gospodarzy nadwodnych terenów. Akcje zbierania śmieci z polskich rzek są bardzo częste wśród kajakarzy, więc i tym razem uczestnicy spływu gremialnie przyłączyli się do patrolu.
Z roku na rok coraz tłoczniej robi się latem na Pilicy. Wyraźnie wracają dawne, przed- i powojenne czasy, gdy na rzece o tej porze roku ruch był podobny. Pilica od tamtych czasów niewiele się - na szczęście - zmieniła. Zachowała charakter rzeki nieoswojonej, a miejscami wręcz dzikiej i dziewiczej. Ponownie te walory zaczynają być odkrywane i doceniane. Pilica jest wartka i walka z nurtem do największych przyjemności nie należy, więc mało kto pływa pod prąd. Za to spływ na grzbiecie rzeki to już sama rozkosz. Jeśli jeszcze dopisze pogoda...
Choć po Pilicy pływa się coraz częściej i chętniej, to ciągle jeszcze trudno o przybrzeżną, turystyczną infrastrukturę. Kajakarze mający ochotę na kilkudniowy spływ muszą we własnym zakresie zadbać o nocleg i wyżywienie. A marzyłaby się najprostsza nawet mała gastronomia, jak kiedyś przy główniejszych drogach i noclegowisko, choćby bez super wygód.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (1095) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator