tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Płatna rehabilitacja i geriatria

 
W tomaszowskim szpitalu. Niska – co dalej?

Jedną z pierwszych zmian organizacyjnych w szpitalu po jego komercjalizacji było przeniesienie rehabilitacji z budynku przy ul. Niskiej do głównego gmachu przy ul. Jana Pawła II. Rehabilitacja jednak wróci na Niską, ale nie w formie, którą wcześniej znaliśmy. Będą tam przede wszystkim usługi płatne, których nie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Od 1 lipca ubiegłego roku nasz szpital prowadzi Tomaszowskie Centrum Zdrowia. Spółkę prawa handlowego powołano po to, by świadczenie usług medycznych i hospitalizacja stały się dochodowe. Szpital w poprzedniej formie organizacyjnej miał już ponad 50 milionów złotych długu, dlatego został zlikwidowany. TCM wystartowało do działalności bez wierzycieli na karku i jak na razie przynosi zyski.
Zmiana usługodawcy świadczeń medycznych przebiegła bez zakłóceń, a większość pacjentów nawet nie zauważyła tej zmiany. Obecnie szpital realizuje kontrakt z NFZ z nadwykonaniami, a kierownictwo przygotowuje szereg poważnych zmian, które mają zaowocować lepszą obsługą pacjentów.
Przed zmianami organizacyjnymi szpitala w budynku przy ulicy Niskiej był zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy (30 łóżek) oraz oddział rehabilitacji. Rehabilitację w końcu ubiegłego roku przeniesiono do gmachu głównego szpitala przy ul. Jana Pawła II. Zwolnione pomieszczenia do dziś stoją puste. Niebawem ma się to zmienić.
– Stan techniczny obiektu pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim trudno mówić o poważniejszych remontach we wnętrzach, gdy przecieka dach. Tymczasem przedstawiciel właściciela budynku, którym jest powiat, na razie uważa, że cieknący dach nie jest problemem – wyjaśnia prezes TCM Jan Krakowiak. – Dach był gruntownie remontowany w 2007 roku i z pewnością jest jeszcze gwarancja. Wystąpiłem na piśmie do władz powiatu z prośbą o złożenie reklamacji, ale na razie zapanowała cisza.
A bez pewności, że dach nie będzie dziurawy jak sito, trudno jest przeprowadzić zaplanowane inwestycje. Na razie budynek przechodzi lekką kosmetykę. Naprawione zostały podłogi, pomalowane ściany. Trwają prace remontowe i adaptacyjne w pomieszczeniach po bloku operacyjnym ortopedii.
- Zamierzamy utworzyć tu oddział geriatryczno-rehabilitacyjny - opowiada prezes Krakowiak. - Będzie to oddział głównie komercyjny, świadczący usługi niefinansowane przez NFZ, czyli płatne przez pacjenta. Takiej placówki nie ma dotychczas w całym województwie, nawet w Łodzi. A zapotrzebowanie rośnie. Coraz więcej starszych i starych ludzi chce jak najszybciej wrócić do zdrowia po wypadku lub operacji i wielu z nich stać na związane z tym wydatki. Jak twierdzą specjaliści, po udarach wczesna i dobra rehabilitacja skutecznie przywraca sprawność w 90-95 procentach przypadków.
Z informacji prezesa TCM wynika, że przy Niskiej po rehabilitacji pozostało 18 łóżek. Kolejne osiem miejsc dla pacjentów ma powstać w dawnym bloku operacyjnym. W szpitalu będą sale wieloosobowe dla 3-4 pacjentów, będą też dwójki i jedynki z węzłami sanitarnymi, a nawet coś w rodzaju apartamentu z pokoikiem dla osoby towarzyszącej. Docelowo kierownictwo TCM myśli o rozszerzeniu świadczonych tam usług o rehabilitację dzienną zarówno refundowaną przez NFZ, jak i w pełni odpłatną. Kto nie będzie chciał czekać na wolne terminy ze skierowaniem, będzie mógł przyspieszyć swoje zdrowienie za opłatą.
Okazało się, że przywrócenie usług rehabilitacji na Niską nie będzie zbyt kosztowne. Oddział rehabilitacji, wyprowadzając się na ul. Jana Pawła II, nie zabrał wszystkich urządzeń, gdyż wiele było w głównym gmachu szpitala, z tym że porozrzucanych po różnych oddziałach. Teraz wszystko co zostało, jest remontowane i odnawiane. Prezes Krakowiak liczy też, że uda się pozyskać trochę nowego sprzętu z różnych źródeł.
Uruchomienie nowego oddziału planowane jest na przełom czerwca i lipca. Jego działalność będzie nadzorował prof. dr hab. n. med. Tomasz Kostka z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy do spraw geriatrii. Rozpoczęło się już kompletowanie białego personelu. Potrzebni są lekarze z określonymi specjalizacjami i tacy, którzy zamierzają robić specjalizację. Pracę znajdzie tam także kilkanaście pielęgniarek i rehabilitantów.
Być może w dalszej perspektywie powstanie oddział opieki długoterminowej. Jak mówi Jan Krakowiak, piętą achillesową każdego szpitala, a przede wszystkim oddziałów internistycznych, jest przetrzymywanie pacjentów, przy których wykonano już wszystkie procedury medyczne, a którzy wymagają dalszej hospitalizacji. I na te usługi rośnie zapotrzebowanie.


(poż)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (1034) z dnia 13 Maja 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator