tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Otwarcie i zamknięcie

 
Asfalt i beton spowodowały zalanie domów.

We wtorek na ulicy Elizy Orzeszkowej była mała uroczystość. Bez wielkiej pompy otwarty został nowo zbudowany odcinek drogi, wiodący w kierunku trasy Warszawa - Katowice.
Wykonawcą ulicy było konsorcjum, którego liderem był Zakład Drogowo-Budowlany Asdrog w Tomaszowie. Współdziałali z nim spółka AS z Radomia i PRD Zaskórski i Wspólnicy z Gielniowa. Inwestycja kosztowała 3.204.879,55 zł, w tym wykonawstwo 3.096.915,55 zł.
Na zadanie pod nazwą „Budowa ulicy Orzeszkowej w Tomaszowie Mazowieckim – powiązanie dróg lokalnych z siecią dróg międzynarodowych i krajowych oraz otwarcie terenów inwestycyjnych” miasto uzyskało dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 wysokości 1.938.841,93 zł.
Asdrog wykonał zadanie poprawnie. W poniedziałek był odbiór techniczny inwestycji i nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń.
Ulica została otwarta i niebawem będzie zamknięta. Prowadzi bowiem w pole. Ma połączyć Tomaszów z węzłem na drodze krajowej nr 8. Jednak budowa węzła rozpocznie się dopiero jesienią, a zakończy w połowie 2012 roku.
Prezydent Rafał Zagozdon powiedział, że budowa ulicy był realizowana zgodnie z porozumieniem z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która w tym samym czasie miała przebudowywać „gierkówkę” w drogę ekspresową. Jednak tamta inwestycja została bardzo opóźniona. Tomaszów nie mógł czekać. Mając dotację z RPOWŁ, należało inwestycję zakończyć zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym przez Zarząd Województwa Łódzkiego.
Jest za to duży plus zbudowania Orzeszkowej. Była niepisana umowa pomiędzy łódzkim oddziałem GDDKiA i miastem, że kto pierwszy wykonana swoje zadanie, to zostanie zwolniony z budowy połączenia ulicy z węzłem na drodze ekspresowej. Teraz to GDDKiA ma na końcu Orzeszkowej zbudować rondo i drogi łączące ze ślimakami.
Nowa droga jest zbudowana, ale nie można po niej jeździć. Obecnie zjazd zagradzają barierki, ale niebawem powinny tam stanąć trwalsze przeszkody. Odcinek ulicy będzie zamknięty co najmniej przez rok.
Pojawiły się też inne problemy. Dwujezdniowa droga z chodnikami i ścieżką rowerową została zbudowana w szczerym polu. Ogromna powierzchnia została zabetonowana i wyasfaltowana. Poniedziałkowa ulewa pokazała nowe zagrożenie. Na skrzyżowanie ulic Zawadzkiej i Orzeszkowej spływało zawsze dużo wody i zawsze były tam ogromne kałuże. Teraz przybyło wody znaczniej więcej, bo zamiast wsiąkać w polu, spływa nowym odcinkiem drogi. Domy położone przy skrzyżowaniu zostały podtopione. Przed katastrofą uchronił je zbudowany naprędce z worków z piaskiem miniwał przeciwpowodziowy.
Okazało się, że źle funkcjonowało odwodnienie nowo zbudowanej ulicy. Na jego końcu jest studzienka z separatorem. W jej wylocie zgodnie z projektem był dławik i woda, która spadła w wielkiej obfitości, zamiast przepłynąć kanalizacją wylała się na ulicę.
Pracownicy Asdrogu dławik usunęli i teraz kanalizacja deszczowa powinna funkcjonować sprawnie. Czy to prawda, przekonamy się po następnej ulewie. Jedno jest pewne, odprowadzenie wody trzeba przeprojektować i zrobić po nowemu.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator