tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Oszczędzanie na budowie

 
Zaplanowane na ten rok wydatki inwestycyjne, wielokrotnie nazywane były rekordowymi, a nawet historycznymi. Nie może być inaczej skoro suma przekraczała 40 mln zł. Wysiłek finansowy związany z inwestycjami ma też swoją cenę. Jest nim rekordowy wzrost zadłużenia miasta. Nie mamy jeszcze połowy roku, a już widać, że na obu pozycjach da się zaoszczędzić, a zasada naczyń połączonych świetnie się sprawdza, w dodatku z korzyścią dla miasta.

Na ostatniej sesji radni miejscy wyrazili zgodę na zmniejszenie wydatków wynikających z wieloletniego planu inwestycyjnego aż o 3,3 mln zł. Okazuje się, że budujemy po mniejszych kosztach niż to pierwotnie, w końcówce ubiegłego roku, zakładano, konstruując budżet na ten rok. - To wynik kryzysu - zapewnia Jolanta Wojtkiewicz, naczelniczka Wydziału Inwestycji UM. - Przetargi rozstrzygamy przy kwotach obniżonych do 65-70% pierwotnego kosztorysu inwestorskiego. Oczywiście zakres prac inwestycyjnych nie ulega zmianie. Dotyczy to nie tylko inwestycji drogowych, których miasto zaplanowało na ten rok bardzo wiele, ale też wszystkich pozostałych.
W ubiegłym roku bywało, że przetarg na jedno zadanie ogłaszany był kilkakrotnie, bo brakowało chętnych wykonawców. Teraz jest odwrotnie. Nawet drobne prace remontowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do jednego przetargu przystępuje po kilku, kilkunastu oferentów.

Pani naczelnik zapewnia, że obniżanie kosztów przez potencjalnych wykonawców nie wynika z zakładanych przez nich oszczędności materiałowych. - Takie oszczędności nie wchodzą w grę. W umowach z wykonawcami są klauzule dotyczące zgodności użytych materiałów ze sporządzoną wcześniej dokumentacją - twierdzi. Można więc tylko przypuszczać, że właściciele firm oszczędzają na pensjach pracowniczych i zwiększają zakres ich obowiązków. Ale to już nie jest zmartwienie inwestora.
Miasto przeprowadziło od początku roku ponad 110 przetargów na różne prace inwestorskie. Na rozstrzygnięcia czekają drobne remonty w niektórych placówkach oświatowych. Budowa dwóch placów zabaw (na terenie przedszkola nr 5 przy ul. Jałowcowej i w parku Rodego). Ok. 300 tys. zł ma pochłonąć renowacja tego ostatniego obiektu. W parku ustawione zostaną nowe lampy, ławeczki, kosze na śmieci, dosiana trawa. Najwięcej pieniędzy kosztowałoby położenie asfaltu na niezwykle sfatygowanych alejkach. Niestety, na to pieniędzy w tegorocznym budżecie już nie starczy.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pozytywnym przejściu oceny formalnej projektów na budowę ulic Strefowej i Orzeszkowej, której dokonał Zarząd Województwa. Wciąż czekamy na ostateczne wyniki, które wyjaśniają, czy otrzymamy środki unijne na dofinansowanie budowy tych dróg, czy też nie. Przypomnijmy, że chodzi o kwoty 2,8 mln zł (ul. Orzeszkowej) i 1,1 mln zł (ul. Strefowa). Niezależnie od decyzji ?z województwa?, obie inwestycje będą realizowane zgodnie z harmonogramem. Podobne założenia dotyczyły budowy miejskiej pływalni na Niebrowie. Dziś wiemy już, że przynajmniej ten obiekt uzyskał wsparcie unijnymi środkami i będzie to kwota sięgająca 12 mln zł.

Jeszcze dwa zdania o inwestycji, którą z racji czasu jaki musiał upłynąć, by doczekała się wreszcie realizacji, uznać można również za historyczną. Mowa o przebudowie szaletu miejskiego przy Skansenie Rzeki Pilicy. Inwestycja pochłonąć ma 200 tys. zł. W skali całkowitych tegorocznych wydatków inwestycyjnych miasta to suma wręcz drobna. Jakże znacząco może ona jednak poprawić wizerunek miasta. Zwłaszcza w oczach turysty, który po kilkugodzinnej podróży autokarem dotrze wreszcie do celu, czyli na parking przy Niebieskich Źródłach. Uf?

3,3 mln zł zaoszczędzone na tegorocznych inwestycjach nie będą przeznaczone na kolejne zadania, ale na zmniejszenie zadłużenia miasta. Tak zdecydował prezydent i uzyskał na to poparcie Rady Miejskiej. - Zmniejszenie kwoty zadłużenia pozwoli nam na rozpoczęcie negocjacji kredytowych z bankami z lepszej pozycji. Myślimy już bowiem o przyszłorocznych inwestycjach, które realizowane będą również przy udziale środków pochodzących z kredytów - powiedział nam prezydent Rafał Zagozdon.
Przy konstruowaniu tegorocznego budżetu pojawiały się głosy, że zadłużenie miasta niebezpiecznie rośnie. Decyzja o przeznaczeniu oszczędności z inwestycji na spłaty kredytu powinna zadowolić i tych, którzy chcą szybko i dużo budowaće i tych, którzy wolą wolniejszą, za to bezpieczniejszą ścieżkę.


Agnieszka Łuczak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (982) z dnia 15 Maja 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator